+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠpanělskoRiba-Roja a MequinenzaReportážeEbro a jeho přehrady

Španělsko - Riba-Roja a Mequinenza - Reportáže

Ebro a jeho přehrady 14.1.2005

Španělsko je bezesporu turisticky atraktivní země, která na svých plážích hostí každoročně několik miliónů návštěvníků. Ne všichni turisté však mají zájem pouze o pobyt u moře. V osmdesátých letech začali němečtí a francouzští rybáři "objevovat" i španělské sladkovodní revíry. Po lososích řekách na pobřeží Atlantiku, které právem hostí rybářskou elitu, směřovali rybáři svůj zájem na španělské přehrady, kde se lovily a občas stále ještě loví trofejní štiky. Nejvíce zájmu však již dvacet let přitahuje řeka Ebro a především přehrady na této řece: Riba-roja a Mequinensa (čti "ribarocha" a "mekinenza"). Zdejší sumci, candáti, okounci a kapři nedají mnoha rybářům spát.

Přehrady leží v provincii Aragonie a Katalánie, západně od města Tarragona a jihovýchodně od města Zaragoza. Cesta z Čech k řece Ebro autem trvá bezmála dva dny, je dlouhá téměř 2.000 km.

Zatímco dolní přehrada - Riba-roja je sevřená strmými svahy v úzkém údolí a její šířka je většinou do 500 m, horní přehrada - Mequinensa (Caspe) je mohutnější, bývá právem nazývána "Aragonské moře". Obě přehrady byly vybudovány z důvodu výroby elektrické energie a jako zásobárna vody pro zavlažování, nicméně i rybám se v přehradách líbí. Po napuštění přehrad se zde lovily především velké štiky, candáti, okounci (black-bass) a kapři. Později byli do přehrad vysazeni sumci (pravděpodobně nejprve do přehrady Riba-roja). Vzhledem k relativně vysoké a stálé teplotě vody v přehradách bylo zřejmé, že se zde sumcům bude dobře dařit. To se také stalo. Během několika let se zde sumci rozmnožili a brzy začali vytlačovat štiky i ostatní dravce. V současné době je úlovek štiky v Riba-roja nebo Mequinensa vzácností, zpravidla se jedná o trofejní kusy. Poklesly rovněž stavy candátů a okounků (především v přehradě Riba-roja). Obecně platí, že v přehradě Mequinensa se loví více candátů a okounků a v porovnání s přehradou Riba-roja spíše menší sumci a kapři. V každém případě jsou však obě přehrady na evropské poměry vynikajícím lovištěm sumců, candátů, okounků a kaprů.

Protože množství zájemců o rybolov na řece Ebro stále roste, pokusíme se na následujících řádcích podat některé konkrétní informace.

Rybářská sezóna.
Ryby se zde loví celoročně, kromě prosince, kdy je platný všeobecný zákaz rybolovu. Jarní rybářská sezóna začíná v březnu, kdy se loví sumci, candáti a okounci. Velmi dobrým měsícem pro lov těchto druhů ryb je i duben. Poněkud zvláštní postavení má květen, kdy vzhledem ke tření sumců jejich úlovky značně kolísají. Červen a červenec jsou ve znamení zvyšujících se úlovků sumců, naproti tomu úlovky candátů a okounků bývají slabší. V srpnu jsou sumci zpravidla nejaktivnější, ale jejich lov může být znesnadněn výskytem vodního květu. V září, kdy se voda začíná opět ochlazovat, klesá zpravidla aktivita sumců, nicméně až do října je možné sumce s úspěchem lovit. V podzimních měsících lze opět předpokládat dobré úlovky candátů i okounků. Kapry, kteří se na obou přehradách často používají jako nástražní ryba na sumce, lze lovit po celý rok. Koncem léta, kdy je voda v přehradě velmi teplá, může být ulovení kapra ne právě snadnou záležitostí.

Při plánování rybářské výpravy do Španělska je dobré mít na paměti rovněž fakt, že místní rybářské kempy, kterých není mnoho, jsou v letních měsících plné německých, španělských a francouzských rybářů. V té době jsou snadno dostupná loviště často obsazena a rybář, který si chce při rybaření užít i klidu, musí zajet lodí do vzdálenějších částí přehrady.

Způsoby rybolovu.
V zásadě se zde používají stejné nebo podobné techniky lovu ryb jako v Čechách. Sumci se loví nejvíce na přírodní nástrahy v montáži s bójkou, případně z loděk s použitím vábničky (pukadla). V letních měsících se sumci loví často i přívlačí (gumové rybičky, wobblery). Candáti jsou nejčastěji loveni přívlačí (twistery, gumové rybičky) případně na mrtvou rybičku. Velmi zábavný a technicky náročnější je lov okounků černých (twistery, gumové rybičky, wobblery, plavaná). Kapři se zde nejčastěji loví na kukuřici, případně na boilies. Velký význam mohou mít pro rybářskou úspěšnost návštěvníka řeky Ebro místní profesionální průvodci. Jejich význam je často podceňován, nicméně osobní hrdost (či spíše ješitnost) každého rybáře-nováčka by v tomto případě měla jít stranou. Rybaříte-li na neznámé vodě, vřele doporučujeme využít služeb průvodce alespoň na 1-2 dny. Cena za rybářského průvodce na 8 hodin se pohybuje od 2.000 do 5.000 Kč, ale může to být investice, která zcela zásadně ovlivní celkovou úspěšnost rybářské výpravy. Rybářské průvodce je možné rezervovat prostřednictvím cestovní kanceláře PEPA nebo na místě v rybářských kempech Rancho Rio Ebro, Octogesa, Lake Caspe apod.

Předpisy.
Rybářské předpisy jsou na obou přehradách poměrně jednoduché, avšak jejich respektování je bezpodmínečně nutné. V případě kontroly, kterou provádí orgány policie a místní správy, jsou sankce velmi tvrdé. Při mé poslední návštěvě zdejších revírů jsem byl zdvořile požádán, abych důrazně upozornil české rybáře, kteří chtějí navštívit přehrady Riba-roja a Mequinensa, že: Každý rybář, který rybaří na řece Ebro nebo na přehradách musí mít příslušný celoroční státní rybářský lístek (Aragonie nebo Katalánie, podle toho, kde rybaříte) v kombinaci s celoročním "rybářským pojištěním". Na přehradě Ribaroja, je ke státnímu lístku navíc nutné mít i týdenní místní povolenku (Ribaroja nebo Faió nebo Mequinensa, podle toho, v které části přehrady rybaříte). Cena všech šesti uvedených položek celkem na jeden týden je asi 2.400 Kč. Nákup povolenek a rybářských lístků (především pro rybolov na přehradě Ribaroja) je nutné provádět s dostatečným předstihem nebo se obrnit notnou dávkou trpělivosti pro překonání španělského úředního šimla. Od roku 1999 bude možná v prodeji i jednotná povolenka na obě přehrady, čímž by se proces získávání povolenek značně zjednodušil. Rybařit se smí nejvýše na dva pruty. Rybolov je povolen od rozbřesku do soumraku. Výjimkou je lov sumců, který je povolen od 6.00 do 24.00 hodin. Minimální lovná míra sumce je 1 m, denně si smí rybář ponechat nejvýše dva sumce, zpravidla se sumci loví metodou "chyť a pusť". Minimální lovná míra candáta je 40 cm, okounka 35 cm, denně si smí rybář ponechat nejvýše 6 kusů candáta a okounka. Návštěvy masařů však nejsou na přehradách vítány! Lov ryb na rybičku je zakázán s výjimkou lovu sumců. Při lovu sumců za použití bójek by bójka neměla být dále, než 50 m od břehu. Používat se smí pouze standardní kulové bóje o průměru cca 20 cm. Používání polyethylénových lahví nebo kanystrů jako bójek je zakázáno. Volné táboření je v celé oblasti přísně zakázáno. Zakázán je rovněž provoz nezaregistrovaných lodí na přehradách.

Ubytování.
Přehrady Ribaroja a Mequinensa jsou dobře dostupné jen na několika málo místech, kde jsou rovněž koncentrovány ubytovací kapacity (kempy, apartmá, penziony). Běžný nocleh v kempu ve Španělsku stojí okolo 100 Kč / osobu a nocleh v apartmá okolo 500 Kč / osobu. V okolí přehrad si však místní ubytovatelé velmi dobře uvědomují hodnotu své polohy a ubytování je zpravidla navíc vázáno zapůjčením lodě s motorem, stravováním a službami rybářského průvodce. Běžná cena týdenního pobytu v kempu včetně zapůjčení lodě s motorem, polopenze, povolenek a rybářského průvodce první den pobytu je od 10.000 Kč / osobu. Nevýhodou ubytování v některých kempech a apartmá je především množství rybářů, které se v jejich okolí koncentruje. Tomu samozřejmě odpovídá i příslušné rušení a vysoký tlak ze strany rybářů na revír v okolí ubytovacích kapacit. V současné době jsou velmi populární rybářské pobyty na motorových hausbótech na přehradě Riba-roja. S hausbótem si rybář zajede i na ta nejodlehlejší místa přehrady, kde se může pak v klidu věnovat svému koníčku. Pronájem hausbótů je možné rezervovat prostřednictvím cestovní kanceláře PEPA nebo případně i na místě v recepci společností Badia Tucana.

Zájem rybářů je sice soustředěn především na přehrady Riba-roja a Mequinensa, ale i ostatní části řeky Ebro nabízejí dobré možnosti rybářského vyžití. Velmi dobrými lovišti sumců jsou především v letních měsících proudící části řeky pod přehradami Riba-roja a Flix. Na dolním toku řeky se loví kromě sumců i candáti, okounci, úhoři a parmy. Delta řeky Ebro je pak velmi dobrým místem, kde lze kombinovat rodinnou dovolenou u moře s rybařením (lov kaprů, candátů a sumců na řece nebo mořských ryb při ústí řeky a na pobřeží). Navštívíte-li někdy v budoucnu katalánské pobřeží, nezapomeňte si do svého zavazadla přibalit i rybářské nádobíčko.

Reportáž sepsal Zdeněk Edelmann, 14.1.2005