Revíry - destinace ► Evropa ► Španělsko ► Riba-Roja a Mequinenza ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Španělsko - Riba-Roja a Mequinenza - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 14.1.2005
V roce 2004 předpokládáme uspořádání testovacích výprav zaměřených na lov těchto "buldozerů španělských řek".
28.4. - 1.5. 2004
Poslední dubnové dny jsem musel vycestovat pracovně do Španělska a tři plné dny jsem si rezervoval pro rybaření na přehradách na řece Ebro.
Po příjezdu nás zarazil nezvyklý klid na březích přehrad i na hladině. "Kde jsou rybáři?", napadlo nás. "Odjeli, je špatné počasí, zima a ryby neberou", zněla lakonická odpověď jednoho z průvodců a majitele rybářského kempu. A opravdu - teplota se pohybovala ráno okolo 5 stupňů, v poledne mezi 10-15 stupni Celsia, hustě pršelo a teplota vody nevystoupila nad 14 stupňů. Přítoky hnaly do přehrad spousty kalné vody. Když k tomu všemu přidáte velmi nízkou aktivitu ryb (především sumců), nelze se divit, že většina rybářů, kteří k Ebru koncem dubna přijeli, si zase zabalili pruty a vyrazili k domovu.
Jenže my jsme byli plní optimismu a navíc 29.4. ráno přestalo pršet.
Zatímco první odpoledne po příjezdu se nám podařilo ulovit jen několik black-bassů do 25 cm délky, druhý den večer jsme s Michalem proháněli zdejší candáty. Na twistery a malé rippery se nám v průběhu 4 hodin na hloubce okolo 4 metrů podařilo ulovit celkem 16 candátů délky 50 - 70 cm. David s Jirkou zdolali za pomoci vábničky jednoho malého sumce (80 cm).
Druhý den jsme se pokoušeli ulovit nástražní kapry, ale ačkoli jich byly plné zátoky, ty potvory nechtěly žrát. Nakonec se dva kapříci nechali přemluvit a v poledne se obě naše lodě vypravily na lov sumců. David se s Jirkou střídali ve vábení, naše druhá loď se držela v těsné blízkosti pukající dvojice. Již po několika minutách lovu signalizoval echolot, že jsou velcí sumci u našich nástrah.
První záběr přišel na Michalův prut a po dvaceti minutách byl sumec u lodě - 178 cm. Druhý záběr se dostavil asi po hodině lovu, ale na nastraženého úhoře zaútočil opravdový mrňous - 75 cm. Odpoledne aktivita ryb výrazně poklesla. Zkusili jsme s Michalem štěstí při lovu candátů, ale úspěch slavil jen Michal s candátem délky 65 cm. David s Jirkou lovili nástražní kapry a pro zpestření nastražili v montáži se zanořeným splávkem (bójkou) dva kapry. Okolo 16.00 zdolal Jirka sumce 160 cm a při západu slunce pak přišel záběr Davidovi, který k lodi dovedl sumce délky 180 cm.
Prvního Máje jsme nešli do průvodu, ale zase na ryby. Od rána až do odpoledne jsme se však snažili marně. Sumci sice občas reagovali pozitivně na zvuk vábničky, ale záběr nepřišel. Rovněž candáti nejevili o naše nástrahy žádný zájem. V podvečer Jirka s Davidem opět loví nástražní kapry a zkouší štěstí s lovem sumců. Ve 20.15 zaútočil sumec na nástražního kapra délky 50 cm. David rybu rychle zdolával, ale ještě než dovedl fousáče ke břehu, ozvala se rolnička na druhém prutu. Na menšího kapra (jen 42 cm) zaútočil další sumec. První ryba měřila 160 cm, druhá 174 cm.
Zatímco já jsem musel další den pokračovat dále do Madridu, Jirka, David a Michal zůstali v Mequinenze ještě 3 dny. Počasí se však opět zhoršilo, silný vítr téměř znemožnil rybolov na přehradě a tak kluci nadále rybařili především ve větrem chráněné zátoce. Se zhoršeným počasím ubylo i záběrů. Každý den se podařilo ulovit několik "nástražních" kaprů délky 40-70 cm, ale za 3 dny byli zdoláni již jen 4 sumci délky 125-175 cm.
Některým rybářům, kteří mají s lovem sumců a candátů na Ebru zkušenosti, se naše výsledky mohou zdát velmi chabé, nicméně podle aktuálních a ověřených údajů od ostatních rybářů, kteří v tomto období na Ebru rybařili, bych si je dovolil hodnotit jako velmi nadprůměrné. Doufejme, že tato "španělská doba ledová" je u konce a další dny přinesou oteplení a zvýšení aktivity ryb.
Zdeněk Edelmann
Duben je tradičně měsícem, kdy na lov sumců do Španělska míří stovky rybářů z celé Evropy. Letošní jaro je v okolí přehrad Ribaroja a Mequinenza poněkud chladné, teplota vody počátkem dubna přesahovala jen mírně 10 stupňů Celsia. Podle informací celé řady rybářů, kteří koncem března a počátkem dubna pobývali v různých částech obou přehrad, nebylo snadné ulovit větší sumce a překvapivě se nedařilo i mnoha lovcům candátů! Nicméně i za neprilis idealniho počasí se ryby najit daji, jak potvrzuje zprava naseho partnera:
Je pravda ze bylo v posledni dobe na Ebru chladno. Ale jestli nekdo rika ze aktivita sumcu neni, neumi je lovit, nebo nezna mista... Ja jsem pruvodcoval par lidi a vsichni meli hezke ryby... (i mista pro lov se meni s rocnim obdobim a pocasim – kdo prehrady nezna, ten ma proste smulu). Ale staci, kdyz si lidi najmou mistniho pruvodce, poslouchaji co jim rika, nechaji si poradit a nejsou jesitni "mistri sveta".
Aktivita candatu je super (!!!). Pro priklad - muj kamarad (Spanel - pruvodce) vcera s dvouma Francouzema - 38 candatu za 8 hodin ve velikosti – 20 candatu cca do 40 cm a zbytek od 45 do 80 cm.
Kdyz nekdo neumi chytat ryby, at radeji mlci a nesvadi vsechno na pocasi, aktivitu ryb ...
Dnes jsem byl s dvouma Spanelama na vábení a za tri hodiny jsme chytli 2 dvoumetrove sumce a jednoho 160-nika. A to do tech 3 hodin pocitam i hodinove foceni! Prvni zabery prisli po cca 5 minutach a protoze ti dva nikdy v zivote nechytili sumce (a ani nevideli), tri zabery prosvihli, nez vytahli prvniho sumce...
Ten drobecek na obrazku meril 235 cm, hmotnost 73 kg
Zdravi
Stefan
Duben
Zpráva, která původně zněla jako špatný vtip, je potvrzena. Správními orgány provincie Aragonie bylo potvrzeno, že na přehradě Mequinenza se nadále smí kapr lovit za následujících podmínek: denně si smí rybář ponechat nejvýše 6 kaprů, minimální lovná míra kapra je 40 cm. Vzhledem k faktu, že kapři jsou nejpoužívanější nástražní rybou, je zřejmé, že postiženi budou především lovci sumců a Španělé, kteří se lovem nástražních kaprů živí.
Toto omezení bude platné nejméně do konce roku 2004.
Místní rybáři a podnikatelé, kteří z rybářské turistiky na přehradě Mequinenza profitují, sepsali petici proti tomuto omezení, ale španělská byrokracie bude těžkým soupeřem.
Úlovky tohoto jara jsou relativně dobré. Rybáři, kteří loví sumce za pomoci místních průvodců hlásí na jednu loď (průvodce + 2-3 rybáři) denně 2-5 sumců.
Na přelomu března a dubna si na své přišli lovci candátů.
25. 3. 2004
I přes nepřízeň počasí se za jediný den rybaření na přehradě Mequinenza posádce 3 rybářů (Novotný a spol.) podařilo pomocí vábničky ulovit 4 sumce délky od 120 do 186 cm.
23. 3. 2004
Jirka Novotný, který Ebro navštěvuje již pátým rokem, nám v poledne 23.3.2004 hlásí z Ribaroja nepříliš dobré podmínky pro lov sumců: extrémně silný vítr, velké vlny, studená voda. Řekou Segre navíc do přehrady proudí zvýšené množství vody, což odpovídá tání sněhu na horách. Odpoledne se pak jeho hausbót i s posádkou přesouvá do kotviště v obci Mequinenza, které se nachází v těsném sousedství soutoku řek Ebro a Segre. Zde se ve 21.00 na trpělivé rybáře konečně usmálo štěstí v podobě sumce délky 196 cm. Gratulujeme!
Dne 17. 3. 2004
byl klientem rybářského průvodce, pana Orosse, uloven na přehradě Ribaroja sumec délky 235 cm a hmotnosti 73 kg. Ten den to však nebyl jediný záběr. Další, ještě větší ryba přetrhla šňůru po dlouhém a namáhavém boji. Jak je vidět, na řece Ebro je jaro v plném proudu.
3. - 10. 5. 2003.
Na přehradě Ribaroja berou výborně kapři a candáti. Teplota vody v hloubce 5 m je 16 stupňů Celsia, teplota vzduchu v noci 15 stupňů, přes den je 25-30 stupňů. Zákazníci cestovní kanceláře PEPA, kteří tráví týden na hausbótech uvádí většinu kaprů délky 70 - 90 cm, ale podařilo se ulovit i kousek délky 101 cm. Uloveno bylo několik sumců délky 180 - 200 cm, největší sumec týdne 210 cm.
Rybolov na přehradě Mequinenza komplikuje silný vítr, ale i tam se úlovky oproti dubnu výrazně zlepšují.
POZOR!!!: Při lovu sumců na bójky na přehradě Ribaroja se podle nových předpisů musí používat standardní bóje - kulatá a červená!
19.-26.4. 2003. Konečně se začíná výrazně oteplovat. Denní teploty dosahují 30 stupňů Celsia, noční se pohybují okolo 10 a voda v hloubce 5 m má až 17 stupňů. Na hausbótech uloveno 32 sumců (největší 230 cm).
5.-12.4. 2003
Otepluje se jen velmi pomalu. Ačkoli denní teploty dosahují až 25 stupňů Celsia, v noci klesaji na 7. Teplota vody okolo 14 stupňů. Na hausbótech se rybářům podařilo ulovit celkem 17 sumců (největší 188 cm) a 23 candátů (největší 87 cm). Kapři berou velmi dobře - největší ulovený kus týdne 98 cm.