Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Skonvik ► Reportáže ► Attmar aneb na rybách v nádherné přírodě
Švédsko - Skonvik - Reportáže
Attmar aneb na rybách v nádherné přírodě 9.3.2011

Tak jsme konečně tady. Stylová dřevěná chata Sjöstugan stojí asi 20 km od města Sundsvall (cca 1 000 km od trajektu v Trelleborgu), přímo na břehu jezera Vikarn. V další chatce je sauna s odpočívárnou, ze sauny je po dřevěném mole přístup přímo do jezera. U sauny je i kamenitá pláž na koupání a kotviště lodí u druhého mola cca 10 m od chaty. K pronájmu dvě aluminiové lodě Linder délky 4,4 m se čtyřtaktními motory o výkonu 4 HP, echolot i elektromotor.
Rybaření
Náš červencový víkend byl na Vikarnu ve znamení letně prázdninového počasí, kterému předcházela poměrně prudká, chladná bouře, vrcholící přesně v čase našeho příjezdu těsně před půlnocí. Po vydatném spánku, který jsme si kolektivně užili, jsme snídali již pod blankytně modrou oblohou bez mráčku, což rybářsky nevěstilo žádné zázraky, ale taková zkrátka byla realita. Na ryby jsem nedočkavě vyrazil nejprve sám, abych učinil pilotní průzkum revíru. Hladina byla ještě pořádně rozhýbaná, a tak jsem nasadil oblíbené trollingové wobblery a vydal se kochat příjemným okolím. Zbrusu nová aluminová loď krásně držela stopu, a to i při jízdě proti vlnám. Asi tak kilometr od chaty přišel znenadání první záběr, zanedlouho další a ještě asi hodinu jsem měl plné ruce práce uhlídat dva pruty. Výsledkem bylo devět zdolaných štik. Velikostně žádný zázrak, největší rybu jsem odhadoval na necelých osmdesát centimetrů, ale prožil jsem krásné rybářské dopoledne.
Po dopolední kávě jsme vyrazili v plné sestavě, tedy s Pavlem i Aťou a na dvou lodích. Zkoušeli jsme nejprve opět trollingem prochytávat mělčí pasáže, ovšem naprosto bez úspěchu. Záběry přišly až v místech, kde se dno prudce svažovalo z osmi metrů. Tam a i hlouběji se zřejmě po studené bouři místní predátoři stáhli. Zanedlouho si své první attmarské štiky potěžkali i Aťa s Pavlem. Já jsem svou velkou nulu na kontě vylepšil teprve ve chvíli, kdy jsem po dlouhém zoufalství a experimentech nasadil stejnou barvu nástrahy jako ostatní. Ten den byl totiž skutečně nepřekonatelný křiklavý 16cm wobbler Mann´s Stretch Plus v provedení Tiger Dot s černými tečkami. Rybami jsme se bavili až do pozdního večera, a i když jsme jen párkrát překonali hranici 80 centimetrů, zažili jsme rybářsky krásný den. Po večeři jsme ještě s Pavlem vyrazili bičovat vodu s gumami a jerkbaity. Slunce zde v tuto roční dobu téměř nezapadá, což umožňuje i noční lov, a my byli přinejmenším zvědaví... Ten náš ale příliš úspěšný nebyl. Po dvou hodinách a několika malinkých štičkách jsme si raději rychle pospíšili do postele.


Poslední den jsme věnovali rybolovu pouze dopoledne, pak už jsme se museli vydat na další cestu směrem na sever. Z mola jsme na položenou lovili plotice a cejny. Po půl hodině rybaření už mě nebavilo navlékat nástrahy. Plotice různých rozměrů braly standardně po dvou, a pokud se povedlo nahodit trochu stranou od zakrmeného místa, zmocnil se sousta středně velký, nezvykle bojovný cejn. Tady by člověk velmi rychle zdokonalil svou techniku v lovu na feeder...
Revír Attmar
Součástí povolenky pro revír Attmar je asi 30 jezer, ale většina hostů rybaří zpravidla jen na jezeře Vikarn, které je přímo před chatou, případně na některých dalších menších jezerech. V jezerech se loví především štiky, okouni, candáti a cejni. Jezero Vikarn je protáhlého tvaru, v jeho výběžcích jsou mělké zátoky s množstvím travin a rákosin. Ve střední části jezera jsou rovněž místa hluboká přes 30 metrů i vyvýšeniny dna, okolo kterých se v letních měsících často loví candáti a okouni. Součástí revíru je rovněž říčka, kde se loví pstruzi obecní (obvyklá velikost lovených pstruhů se pohybuje od 25 do 35 cm). Dále se nabízí možnost zakoupení povolenek na jezera obhospodařovaná metodou „vysaď a chyť“ (cca 100 SEK/den), kde se loví siveni, pstruzi obecní a duháci. Všechna jezera se nacházejí v okruhu cca 10 km.


Rád bych poděkoval majiteli chaty Sjöstugan Hansi Wiklanderovi za jeho vstřícnost a průvodci Bennimu za nasazení a služby rybářského průvodce.
Reportáž sepsal Radek Diviš, 9.3.2011