Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Giman - Helesjo ► Reportáže ► Holm - podzim na jezerech ve středním Švédsku
Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže
Holm - podzim na jezerech ve středním Švédsku 15.5.2014
Součástí rozlehlého revíru Holm je více než dvacet jezer, čítajících lesní jezera i jezírka a velká průtočná jezera Holmsjön a Fagervikssjön na řece Giman. Mezi nejzajímavější loviště na průtočných jezerech Holmsjön a Fagervikssjön patří po většinu sezony mělké zátoky a místa, kde ve zúžení jezer vzniká proudění. Z menších štikových a okounových jezer jsou nejvíce oblíbená především ta s mělkými, travnatými zátokami. Na jezera s dosazovanými pstruhy a siveny je možné získat zvláštní povolenku (za příplatek) od správce revíru. Některá jezera tohoto typu mohou být navíc kompletně pronajata pro uzavřenou společnost. Rybářská sezona začíná v závěru května a končí v první polovině října. Pstruzi obecní se na tekoucích vodách smí lovit od 1. 6. do 31. 8. Na jezerech jsou povoleny všechny způsoby lovu ryb udicí s výjimkou lovu dravců na živou rybku. Na tekoucích vodách je povolen lov ryb udicí pouze na umělé nástrahy (muškaření a přívlač). Některé části řek jsou vyhrazeny pro muškaření.
Ubytování
V Holmu je k dispozici několik alternativ ubytování: od vkusně zařízených rybářských chat až po komfortní stylový hotel. Chatu Sunnansjö, kterou jsme navštívili, najdete na konci lesní cesty, na jižním břehu jezera Holmsjön. Stojí na louce na pozemku bývalé farmy obklopené lesy a jezerem. Ideální je pro 4, maximálně 6 osob. V sousedství stojí sauna na dřevo a vyhřívaný bazén (použití sauny a bazénu je za poplatek cca 300 SEK za seanci). Kotviště lodí (molo) a písčitá pláž se nacházejí 250 m od domku. Jeho majitel hovoří anglicky a bydlí v těsném sousedství. Kromě kvalitních aluminiových lodí běžně pronajímaných v revíru Holm (4,2 m s motorem 4 HP) si hosté chaty Sunnansjö mohou pronajmout i větší loď (5 m s motorem 15 HP). Z chaty Sunnansjö jsou velmi dobře dostupná i další štiková jezera v okolí a mírně proudící spojnice mezi jezery Gimafors.
Na rybách
Při naší podzimní testovací výpravě po středním Švédsku jsme se vůbec netrefili do vhodného počasí a tomu odpovídaly i úlovky. Vydatné deště spojené s prudkým ochlazením s sebou přinesly tisíce kubíků nové studené vody, na což ryby reagovaly přesunem na hloubky, a na jezerech, kde hloubky nebyly, ležely, soudě podle echolotu, apaticky na dně. Ale i tak se po velkém boji na téměř všech námi navštívených místech nějaké ryby ulovit podařilo, i když to bylo pouze v jednotkách kusů. Dokážu si v živých barvách představit, že Holm má stejně velký potenciál jako nejlepší švédské revíry. Škoda jen, že naše šance zůstala pro tentokrát objektivně nevyužita.
Hlavní jezero Holmsjön je nejen rozlehlé, ale místy i pěkně hluboké, což při nasazení konvenčních technik může být i poměrně zásadní problém. Tady bych pro trolling jednoznačně doporučil downrigger, se kterým je reálná šance dostat nástrahy tam, kde bude potřeba je prezentovat. Jinak zde samozřejmě najdete i vhodné mělké zátoky s rákosinami, kde budou ryby po vytření zjara a na začátku léta znovu nabírat ztracené síly. Ale to rozhodně není případ konce sezony. V rámci vlastní bezpečnosti je třeba sledovat předpověď počasí a sílu větru, protože vlny na Holmsjönu dokážou být při rybolovu na menších lodích doslova životu nebezpečné. To byl i náš případ, proto jsme raději první tři dny osud vůbec nepokoušeli. Poslední den se přece jen vyjet dalo, i když počasí bylo opět aprílové (s duhou a sněhovou přeháňkou). Po domluvě se správcem Rolandem jsme navštívili rozlitiny Nortjärn, které spojuje s hlavním jezerem úzký průliv pod silničním mostem. Tato část jezera je před větrem mírně chráněná a vzhledem k rozloze i bezpečná, protože se zde nestihnou udělat velké vlny. Tady se nám nakonec podařilo ulovit celkem sedm štik a sedm okounů. Nejúspěšnější metodou byl trolling s mělce potápivými wobblery (do 2 m). Menší okouni se u průplavu dali zlákat na gumu.
Úlovky na ostatních jezerech se do žádných análů slávy nezapíšou, a to i přes osmi až devítihodinové „šichty“ v plném nasazení. Pochválit tak můžeme primárně krásnou přírodu kolem dokola a nevídané množství sladkých borůvek a brusinek. Těžko říci, které z jezer je nejkrásnější či nejlepší?! Mně osobně se nejvíce líbilo na ostrůvky posetém Navarnu, kde jsme ale bohužel téměř nic nechytili. Zajímavá byla i jezera Hassjön a Lillsjön.
Velmi kladně hodnotím servis správce Rolanda, který se o návštěvníky i lodě vzorně stará a rád vypomůže dobrou radou (při naší návštěvě jen krčil rameny, protože i on si byl vědom, že to tentokrát nebude ani přes urputnou snahu žádná sláva). Hostům revíru je k dispozici několik stejných aluminiových lodí délky 4,3 m s motorem o výkonu 4 HP. Lodě parkují na různých jezerech tak, aby rybáři měli možnost v průběhu pobytu střídat více lokalit a různých typů vod. V případě zájmu je možné lodě přesunout na další vámi vybraná jezera. Jedinou nevýhodou, pokud nebudete lovit na hlavním jezeře, jsou poměrně dlouhé přejezdy od chaty k jednotlivým jezerům. S tím se samozřejmě žít dá, ale je potřeba včas vstávat a naplánovat si obědový piknik nejlépe u vody, protože vracet se zpět na chatu by bylo časově náročné, čili kávu, čaj a proviant jednoznačně s sebou!
Způsoby rybolovu, předpisy
Povoleny jsou všechny způsoby lovu ryb udicí. Je zakázáno používat jako nástrahy živé rybičky. Minimální povolená míra úlovku pstruha, sivena a lipana je 35 cm. Smíte si ponechat maximálně 3 lososovité ryby za den rybolovu. Za týden pobytu si smí rybář ponechat nejvýše dvě štiky délky 50-75 cm.
Vhodné nástrahy
Rozhodnete-li se vyrazit do Švédska za rybami, je potřeba lehce doplnit arzenál přívlačových nástrah. Začněte nejprve u kvalitních lanek. Tady se podle léty ověřených zkušeností vyplatí nešetřit, protože například vinou slabé karabiny můžete přijít o top nástrahu, kterou, jak to tak bývá, máte samozřejmě v krabičce už jen jednu jedinou. Lanka si můžete pořídit hotová nebo si je z kvalitních komponentů vyrobíte sami. Rád používám také Hardmono. To ale bohužel většinou zanedlouho podlehne ostrým zubům menších štik, což není dobré ani pro ryby ani pro rybáře. Člověk opět celkem zbytečně riskuje ztrátu dobré nástrahy. Navíc souboj Hardmono vs. klasické ocelové/titanové lanko je v počtu záběrů štik naprosto vyrovnaný.
V hlavní sezoně si nezapomeňte přibalit několik povrchových nástrah, které jsou dokonale využitelné především v zarostlých pasážích. Gumové žáby, poppy, bezlopatkové plovoucí wobblery nebo plovoucí jerky dokážou s místními štikami a okouny občas nevídané věci. Pro lov v travách jsou vhodné i speciální plandavky s jednoháčkem opatřeným pérkem (v nabídce je mají firmy Cormoran, D.A.M. a další) nebo například hit letošní sezony Sébile Magic Swimmer Snagless se speciálním dvojháčkem, který se nezachytává do trávy.
V krabičce by neměly chybět ani oblíbené modely wobblerů. V mělčích revírech využijete mělce potápivé modely, které u nás člověk téměř nepoužívá. Plusem při cíleném lovu okounů by mohlo být pár baculatějších modelů.
S nástrahami na trolling je to trochu složitější, protože úspěch při této metodě vyžaduje podrobnou znalost hloubek revíru a řadu dalších pomůcek (downrigger, držáky, plannery apod.). Osobně si myslím, že člověk má ve Švédsku tak jedinečnou šanci zažít nádhernou kontaktní přívlač, že je smysluplné uchýlit se k trollingu až v nouzi nejvyšší... Raději si tedy přibalte nějakou pořádnou rotačku (Mepps, Rublex, Blue Fox) a plandavku (Blue Fox, Cormoran, D.A.M.). V našich podmínkách tyto nástrahy už dávno ztratily svůj „lesk“, ale v místech bez rybářského tlaku člověk jen žasne, co umějí!
Poslední a podle mého názoru velmi důležitou součástí ve výběru nástrah jsou ty z měkké gumy a jejich variace. Osobně bych nikdy nevyjel bez dvou legendárních nástrah firmy Storm, a to WildEye® Seeker Shadu a WildEye® Swim Shadu. S těmito nástrahami jsem chytil mnoho pěkných ryb a spolehlivě fungují kdekoliv na Severu. Mezi mé nejoblíbenější barvy patří Mullet, Perch, Green Tiger, Moss Back a Silver Ghost. A pak tu máme ještě klasické gumy: rippery, twistery, no-action shady. Nástrah z měkké gumy je strašně moc, tudíž není třeba nějakou vyzdvihovat, protože jeden nachytá na něco a druhý naopak na něco jiného. Důležité je především přizpůsobit hmotnost jigu daným podmínkám, aby nástraha pracovala co nejlépe a nezachytávala se o trávu. Pokud umíte chytat na gumu i okouny, nezapomeňte si vzít pár menších gum, protože šance ulovit pěknou rybu 40+ je prakticky kdekoliv.
Reportáž sepsal Radek Diviš, 15.5.2014