Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Giman - Helesjo ► Reportáže ► Krátké zprávy, postřehy
Švédsko - Giman - Helesjo - Reportáže
Krátké zprávy, postřehy 3.7.2024
Byla to naše tuším už čtvrtá výprava do Helesjo. Před pár lety jsme začínali (asi jako většina zdejších „štamgastů“) jezdit do Helesjo v červnu, ale protože se zabýváme i muškaření, v posledních dvou letech jsme jeli na přelomu července a srpna. Samozřejmě jsme chytali i štiky, na které je Helesjo výborný revír, ale poněkud více času jsme věnovali právě muškaření, zejména lovu lipanů a pstruhů.
Nej pstruh byl bez pár centimetrů 60 cm a lipani byli 46 cm, 45 cm, 44 cm a 42cm, chyceni byli na výtoku ze spodního jezera (Lungsjon). Ten největší pstruh byl na francouzskou nymfu, páčil jsem ho z vody tak 10 minut. Jelikož odtud mám už pár pěkných potočáků na přívlač, tak jsem letos zkusil prvně mouchu, celkově jsem letos s muškařením začal. Jako koncový vlasec na ujímák jsem nasadil raději 0,20 mm Stroft, jelikož vím, že se tam může zavadit o krásné ryby a ejhle, povedlo se. Ani moje nej-ryba zájezdu (štika přes metr) se tomu pstruhovi letos nevyrovnala.
Na říčce nad domkem Klokar (nad ubytováním) jsme letos nechytli nic pěkného, pouze pár menších potočáků. Jakoby se ti lipani, co tam bývali, vypařili. Ale spíše si myslím, že se o to postaraly štiky.
Také nás letos správce revíru Gullik poprosil, jestli když chytneme u toho jezu, resp. peřeje nad lávkou nějakou štiku, jestli bychom ji nehodili do jezera nad peřejí nebo dolů pod peřeje. Tak jsme to 4x splnili, jednu 91 cm a tři štiky mezi 70-78 cm jsme odtud vyndali a dali jinam.
Přítelkyně je vášnivá rybářka a Švédsko si zamilovala úplně. To je na těch fotkách ostatně dobře vidět.
Každopádně se tam příští rok chystáme zase na 14 dní chytání, opět Helesjo. Vím, že by bylo na čase změnit revír, ale nemáme to tam prochytáno za ty roky tolik, jak bychom chtěli a stále je co objevovat.
S majitelem domku už jsme docela přátelé, občas si vyměníme i pár mailů. Letos jsem mu dovezl domácí klobásy. Asi mu opravdu chutnaly, dokonce mne při odjezdu požádal, jestli bych zase za rok mohl něco dovézt. To samozřejmě potěší a s radostí to pro něj opět udělám.
Tomáš G.
Giman 10.-17.7. 2021
Sezóna podle všech byla slabší, tudíž se nepodařily žádné trofejní ulovky, ale i tak ryby braly jen s přestávkou okolo poledne. Určitě bych doporučil rybaření večer.
celkem jsme ve třech rybářích ulovili:
100 štik nejvíce v rozmezí 65-75cm největší kousek byl 82 cm
Okounů nepočitatelně, povedl se nám 1 krásný 38cm
Tomáš F.
Helesjo 3-9 července 2021
Bylo hodně teplo, ale nakonec jsme docela zachytali.
Byli jsme s tátou a se synem tři rybáři a celkem jsme ulovili: štika-82ks délka=96cm, 95cm, 86cm, 85cm, 82cm (ostatní kolem 50cm až 70cm).
Okounů bylo ke stovce, ti největší byli 37 cm a 35 cm. Většina okounů byli spíše menší kolem 20-25 cm. Větší okouni byli pouze na jezerech Mackelhällsjön a Bjürjön.
Pstruh obecný byl jeden jediný.
Největší štiky byly na přívlač: 96 cm, 6,5 kg dne 5.7., nástraha: zelená guma (imitace okouna) a 95 cm, 6 kg, ulovena 8.7. na zelený spinnerbait
Tomáš Z.
Giman 5.-9.7.2021
Cesta do Švédska byla zcela bez problémů, kromě pasu nechtel nikdo nic a i v hotelích v Malmö i Uppsale to bylo jako za steych času (roušky tady nenosí nikdo a jediným omezením jsou rozestupy ve frontě).
Je dost teplo, kolem 25 st, zítra má být ještě o 2 stupně víc. V sobotu a neděli má pršet a od pondělí zase takhle. Vysloveně tropy to nejsou, i když na ryby existuje i lepší počasí.
Štiky jdou na poppy i smáčky, tak slušný průměr, okounů je mnoho, ale žádného nad 40 cm zatím nemáme. Pstruzi na jezerech 2,3,4 i 10 velmi střídavě, jednou 10 za 2 hodiny, jindy jeden na dva rybáře za celý večer. Zažili jsme tady i lepší rybareni, ale pořád dobrý.
Celkově za těch 9 dní máme cca 320 dravců, u štiky jsme se dostali jen na 92 cm, u okouna na lepších 44 cm.
Větší pstruzi byli kolem 40 cm, nic zásadního (ale bylo jich dost), plus pár sivenů a výjimečně jesen jako vždy.
Počasí bylo složitější. Na místní poměry hodně teplo. Ten poslední den už vedro kolem 28°C, ale ryby jsme chytali i tak.
Po vynechaném loňsku dobrý.
Pavel a Pavel N.
Helesjo 25.6.-3.7.2021
Vrátili sme sa zo švédského Karlsnaset. Bolo moc teplo, voda cez 20°C, šťúk sme pochytali moc, ale malé aj keď nepochybujem o tom, že sú tam obrovské, ktoré sa nám aj ukázali. Bolo moc teplo a my sa máme na čo aspoň vyhovárať, keď už chytať nevieme!
Každopádne sa jedná o krásny revír, kde je mnoho rýb. Aj keď patrím k ročníkom, ktorých v škole učili "poručíme vetru dažďu" aj tu sme sa presvedčili, že nás učili mnoho blbostí.
Potešilo nás, že keď majiteľ Sten zistil, že odpadkový mech na vnútornosti z rýb je stále prázdny, nazval nás "gentlemanmi" Uznajte nie je to krásny pocit? Už dnes viem, že sa tam raz vrátim a potom šťuky uvidia.
Záverom: krásna príroda, skvelí majitelia a mnoho rýb.
Viliam H.
Helesjo 12.-16.6.2021
Cesta do Helesjo proběhla bez komplikaci na hranicích. Pouze v Trelleborgu na výjezdu se ptali kam a proč cestujeme, jinak nás nikdo nikde nestavěl. Švédské dálnice téměř prázdné, ale to bylo hlavně díky nočnímu přejezdu.
Předání chaty a lodí proběhlo v pohodě. Voda má cca 15 až 17°C, počasí se od soboty střídá od slunečna po déšť, teploty kolem 15°C, většinou je pod mrakem. V pondělí a úterý docela silně foukalo kolem 8-10m/s, navečer se to trochu uklidnilo. Středeční ráno bylo kolem 7°C.
Štiky zatím docela berou, okouni ale velmi málo, a když tak až na vyjímky pouze pidivelikosti do 15cm, pár jich bylo přes 30 a jeden měl 46 cm. Povrchové nástrahy fungují, záběrů ale díky silnému větru moc není. Ryby jsou většinou u rákosí, něco máme ale i z volné vody.
Zatím (tedy za 4 dny chytání od soboty do středy) jsme v sedmi rybářích chytili asi 200 štik, z toho 70-80 cm asi 10 ks, nad 81-90 cm 10 ks a pak 95, 98, 101 a 113 cm. Nějaké pěkné ryby dojely k lodi za nástrahou, pár nám jich taky spadlo před lodí, jedna metrovka nám vyskočila z podběráku. Musíme koupit větší. Ta 101 cm byla kuriozní a neskutečný zážitek jelikož sebrala zdolávanou čtyricítku (vzala ji jako profesorka přesně v půli těla z výskoku asi metr před lodí) a pustila ji po dalších deseti minutách zdolávání až v podběráku.
Měli jsme i jednu zaseklou "180tku" na poppa - kolega si zasekl háček do dlaně při vyprošťování malé kudly. Prostě podcenění vyprošťování. Zákrok v nemocnici dopadl na výbornou, pacient přežil, ruka je celá a kolega opět chytá.
Jinak je vše na pohodu a užíváme si rybařinu a atmosféru severu.
Pár fotek posílám...
Zdeněk P.
Helesjo 12.-17.6.2021
Zatím to jde skvěle! Přijeli jsme do Klokaru v sobotu. Hned v neděli jsme měli štiky 94 cm, pak 83 cm a 84 cm a ty ostatní menší. V pondělí byla štika 105 cm.
A pak v následujících dnech další 105-ka, 2x 99 cm, 94 cm, 84 cm a hodně těch menších.
Malý pstruh 20 cm se povedl spíše náhodou na rotačku dole na jezeře u výtoku. Největší okoun zatím 39 cm a spousta dalších menších.
Štiky po prvních třech dnech trochu ubraly na záběrech, ale od středy nám přijde, že zase začaly ty větší přes 90 (hlavně kolem 20.-21. hodiny večer). Jedna 105 cm byla po 23. hodině, to je tady ještě pořád vidět.
Hodně se tu mění počasí jak na houpačce. Zítra, v pátek, náš čeká poslední den, který bude deštivý. Tak ještě uvidíme co z toho vyždímáme. První 2-3 dny jsme zápasili s větrem, ale už je to dobré.
Všichni spokojení, takže paráda. Fotky pošlu.
Zdeněk D.
Giman 5.-12.6.2021
Po krásném rybářském týdnu stráveném v Sundholmen jsme se přesunuli více na sever k řece Giman.
Byla sobota 5.6.2021, krásný slunečný den. Klíče od chaty byly v obálce na recepci, ubytovali jsme se v prostorné chatě se 3 ložnicemi a vyrazili na ryby. Po návratu byly naše pocity trochu smíšené, chytili jsme jen pár menších ryb. V sousedních dvou chatách byli také Češi, co sem jezdí dlouho, a revír dobře znají. Radili, že za větší rybou se musí po proudu, asi tak půl hodiny lodí.
Druhý den jsme vyrazili na pstruhová jezera, poctivě jsme obešli 2 jezera, ale až na pár malých okounků a jednu štiku nic. Při cestě ke třetímu jezeru nás překvapily popadané stromy přes cestu, dalo se to objet z druhé strany (cca 20km zajížďka) a vzhledem k tomu, že jsme neměli pilu ani sekyru se to nabízelo. Ale Tom vytáhl z rybářského cajku švýcarský nožík s pilkou délky tak 12 cm a to byla výzva. Se slovy: „Přece to nevzdáme“, jsme si tím nožem prořezali cestu (20 kmenů, největší měl průměr asi 25 cm v místě řezu). Jó máte pravdu, jsme trochu....
U třetího jezera měl Míla silný záběr, ale po chvilce zdolávání rostliny velkou rybu osvobodily. Další den se na stejném místě podařilo Jindrovi zdolat sivena 59 cm a ostatní nachytali pár menších pstruhů. U dalších dvou jezer to bylo zase velmi slabé a tak jsme se vrátili, tam kde záběry byly. A opět přišel siven, tentokrát 51 cm a zase Jindrovi.
Ještě se vrátím ke štikám na průtočném jezeře. Ve spodní části jsme si s Tomem slušně zarybařili, za 9 hodin 35 ryb. Přes 90cm jsme se však nedostali.
Statistika úlovků: štikám jsme se věnovali 4 dny (2 rybáři), celkem uloveno 68 štik.
štiky do 60 cm - 28 ks
štiky 60-70 cm - 25 ks
štiky 70-80 cm - 12 ks
štiky nad 80 cm - 3 ks
okoun do 35 cm - 16 ks
pstruh do 40 cm - 7 ks
siven - 3 ks (59 cm, 51 cm a jeden menší)
Přesto, že úlovky nebyly vždycky podle našich představ, je to krásný a veliký revír, stálo za to se tam podívat.
Vašek P.
Giman 12-19 června 2021
V Giman jako vždy vše fungovalo. Došlo ke změně hranic revíru - povolenka na peřeje proti proudu řeky nad jezerem Alan je zvlášť, ale tam my stejně nejezdíme. Povedl se trofejní siven na jednom malém lesním jezírku a pak samozřejmě okouni, štiky...
Zdeněk S.
Giman 5-12 června 2021
Díky očkování a tomu certifikátu z UZIS už jsme jeli do Švédska jen s antigenním testem, který jsme si udělali ráno před odjezdem a nikdo po nás nic jiného nechtěl a už jsme se pak nikde nemuseli testovat. Nakonec to bylo v pohodě, jako vždycky.
Vody bylo v řece pořád hodně, ve středu ještě navíc pršelo, takže se průtok ještě zvýšil. Hodně pršelo i z pátku na sobotu, ale to už jsme ráno odjížděli, jinak slunečno se střídalo s mraky a občasným drobným deštěm, ale dobrý. Švédi už se vesele koupou, ale rybám to nevadí.
Chytali jsme dost okouny-největší 41 cm, perlíny-největší taky 41 cm, podařil se omylem jedem potočák, štik bylo hodně, nejvíce 60-70 cm. Největší štiky se podařily 80 cm, 90 cm a 120 cm - tu jsem chytila já, takže královna lovu. Bohužel není vyfocená - ve středu strašně pršelo a tak jsme si nevzali ani foťák. Zdolávala jsem jí 30 minut, pak si jí vzal Mirek a když jsme jí chtěli u břehu přesně změřit, tak nám utekla. Ty největší štiky byly ve středu, když pršelo a byla bouřka, to byl mazec. Chytali jsme na rotačky (zlatá, stříbrná vel.2), gumy 15 cm, popy 10-12cm, stříbrná, zelená a největší úspěch 12-15 cm slider Salmo černo-šedá,modrá. Tak to jsou v rychlosti základní informace. Bylo to bezva, tak snad zase někdy hurá na ryby.
Irena a Mirek K.
Švédsko - Giman 3-10 června 2021
V Gimanu jsme se měli dobře. Majitelka Marie vstřícná. Ubytování dle představ, kuchyňka mohla být lépe vybavená (myčka, nože). Loď výborná, fungl nová. Místo krásné. Rybaření dobré, nalovili jsme 58 štik včetně jedné tlusté čtrnáctikilové metračky.
Oproti minulým letům jsou peřeje a průtočná jezera proti proudu uzavřená, stejně tak jako oblast za železným mostem, čímž se oblast dosažitelná na lodi z kempu výrazně omezila. Ale s převozem lodě pod peřeje problém nebyl.
Velká škoda také byla, že jsme si dopředu neobjednali “pstruhové jezírko poslední záchrany”, které bylo plně obsazené.
Slunce a bezvětří naše úlovky výrazně zredukovaly, ale jakmile se zatáhlo, tak jsme poslední odpoledne za deště vytáhli 16 štik. Potěšila také přítomnost perlínů. Okouni vesměs malí.
Celkové hodnocení velice dobré. Děkujeme.
Jakub K.
Helesjo 3.6. 2021
V neděli, tedy první den naší výpravy, ještě doznívalo chladnější jarní počasí a pak začal foukat vítr a vypuklo léto. Od pondělí foukal každý den tak silný vítr, že jsme na jezerech museli hledat závětří nebo chytat na kotvě, případně jezdit na ryby až večer, kdy se vítr zatím vždycky uklidnil.
Teplota vody v jezerech byla minulý týden 10°C a dnes už dosahovala teplota pod hladinou 15°C. V pondělí a úterý ještě štiky jakž-takž žraly, ale od včerejška, kdy se severozápadní vítr úplně otočil na jižní, je všude mrtvo. Dokonce na echolotu nebo v mělčinách i pouhým okem vidíme ležet štiky u dna, ale i když jim házíme různobarevné lahůdky přímo před tlamu, tak je to nezajímá. Kromě nedělní štiky 114 cm máme zatím z větších ryb jen 4 kousky 88-89 cm.
Okouny jsme chytli jen na pár místech a jen malé do 25 cm.
Na spodním jezeře se ve starých rákosinách třou cejni, některý i hrubě přes 50 cm.
Kolegové v nedalekém revíru Lesjön prý dnes pozorovali medvědy, my zatím viděli jen losí krávu se dvěma telaty a několikrát se před námi drze producíroval bobr.
Chceme dnes a zítra zkusit i pstruhy, uvidíme, jestli v peřejích nebo na jezerech budeme mít trochu štěstí. Odpoledne je kolem 24°C a začíná se objevovat více hmyzu, tak snad to pstruhy postrčí k nějaké aktivitě.
Ze Švédska zdraví
Radek
29.5.-5.6. 2021: Květnové zahájení sezóny lovu štik v Helesjo
Konečně i do Švédska dorazilo jaro a konečně byla zrušena pětidenní karanténa po návratu ze Švédska do Čech.
V posledním květnovém týdnu ulovil Lukáš se skupinou pěti přátel v revíru Helesjo 20 štik délky nad 90 cm, 6 nad metr a nejdelší měřila 105 cm. V porovnání s roky 2015 a 2016 bylo letošní chytání něco úplně jiného. Při návštěvě v roce 2015 a 2016 měla voda koncem května 5-6 stupňů, pršelo a byla zima. Na chytání to bylo rozhodně mnohem lepší než letos, kdy měla voda 10-11 stupňů a bylo krásné počasí. I tak se podařilo chytit hezké ryby, ale zdaleka ne tolik velkých jako v letech minulých. Naopak v jezerech se objevilo veliké množství malých štik, kterých bývalo dříve méně.
Povedli se i parádní okouni, největší měl 46 cm.
Lukáš Z.
Na sever - Plán s velkým „P“
Chystám se být na Severu měsíc a skloubit tak čistě rybářskou výpravu s rybářsko-cestovatelsko-rodinnou dovolenou. Úkol to není lehký, ale jdu do toho. Velké věci se skládají z malých a já to vše musím vymyslet tak, abych uskutečnil další výpravu s rybářskou partou, nemusel se pak vracet domů do Čech a navázal rodinnou dovolenou. Mám vypracovaný velmi podrobný itinerář den po dni s tím kde, kdy a co se bude dít po celý měsíc výpravy. Čeká mě 10 000 km dobrodružství.
1. část výpravy – Giman
Posádka: staršina Standa, pacholek Kája a Holík mladší, tedy já Filip.
Cíle: dravci řeky Giman ve Švédsku
Jedeme standardně z chalupy v Čimelicích, pak dál do Rostocku, Trelleborgu, abychom večer dorazili na Giman. Cestou volám do kempu, že přijedeme pozdě, ať nám někde nechají klíče od srubu. Jsou nalepené v obálce na dveřích recepce a my následně přejíždíme cca 2 km ke srubu. Od parkovacího místa pro auto je to k němu cca 600 m přes les. Jak se blížíme s věcmi k chatce, tak ve mně roste vzrušení. Je to pohádkové místo na ledovcem ohoblované skále, kterou pak asi ještě Trollové vzali žehličkou do hladka.
Srub má jednu místnost bez elektřiny a vody. K dispozici je hliníková pramice na přilehlém průtočném jezeře. Fantastický! Jsme tu už po třetí a já si uvědomuji, jak mi to místo učarovalo a přirostlo k srdci.
Minule jsem hned po příjezdu skočil do lodě a pročesal hladinu meppskou č. 3. Podařilo se mi chytit dva menší okouny, a když už se stmívalo, přišel útok na rotačku a ztěžknutí prutu. Došlo mi, že je to ozubené torpédo, a ne nějaký dorostenec. Štika udělala několik výpadů a po chvíli jsem ji týlním hmatem zvedl do lodě. Zaplavilo mě bezmezné štěstí, ryba měla 90 cm, což byl dobrý start.
Tentokrát je ale vše jinak. Ryby nás potrápí, ale vše hezky popořádku… Vybalujeme věci, otevíráme pivko, rychlá večeře a na kutě. Vstávám před pátou hodinou ranní a jdu na ně. Vydávám se do kaskády pod jezerem tvořené obrovskými balvany, které tu rozsypal obr, jenž neměl srdce, ale obrovskou sílu. Voda prokluzuje mezi monumenty s lehkostí sobě vlastní a vytváří tak místa s rychlým proudem, tišinami a hlubokými vracáky. V kaskádě se mi daří zdolat na rotačku menší lipany a pstruhy do 30 cm. Největší lipan má zhruba 35 cm.
Po prochytání kaskády se dostávám k dalšímu průtočnému jezeru. Po pár hodech zdolávám štiku asi 60 cm. Pouštím ji a „plácám“ svoji nástrahou dál o hladinu živlu. Přichází záběr, ale rybu neseknu. Házím do těch míst znovu a dravec opakuje útok. Přiseknutí teď sedí a já se snažím rybu vést tak, aby se vyhnula překážkám ve vodě. Ve chvíli, kdy si myslím, že už je dobojováno, a snažím se štiku pomalu přetáhnout přes trs travin pod hladinou, praská můj oblíbený Speed Master 2,7 m od Shimana s testem na 10–30 g. Nevěřím svým očím a vzápětí se štika k metru délky zbavuje nástrahy. Stojím tam jak opařený a říkám si: „No to je fakt báječný, Fildo.“ Vracím se zkroušeně do tábora a uklidňuje mě jen fakt, že mám s sebou náhradní univerzál. Teleskop 2,4 m s vrhací zátěží 10–40 g rovněž od Shimana se ukáže jako důstojná náhražka.
Po návratu zjišťuji, že Kája chytil na protějším břehu štiku asi 65 cm a nějaké okouny. Standovi se z lodi nedařilo žádnou štiku přelstít, ale kromě okounů zdolal, jak si myslel, bolena. „Ne, ne, Stando, to je jesen,“ opravujeme ho s Karlem a obdivujeme půlmetrovou rybu. Odpoledne ještě vyrážíme s Kájou nahoru pod vodopád do míst, kde se opravdu kumulují okouni. Záběr přichází na každý třetí hod a ryby jsou z kategorie 30–40 cm. V malé laguně zdolávám dvě štiky 60 a 70 cm.
Večer si na rozdělaném ohni opékáme okouny. Pivko a panáček doprovázejí tu dobrotu a my se smějeme jak malí. Ráno se nechávám převézt se Stanďákem na druhou stranu a vyrážíme těžko prostupným terénem prozkoumat druhý břeh. V kaskádě opět zdolávám překrásné okouny, pstruhy, lipany a několik menších štik do 60 cm. Standa už se dávno otočil a také já se u prahu druhého jezera obracím a vyrážím zpět pralesem.
K večeru slunce klesá a rozlévá na protilehlé borovice a skály barvu rozžhavené oceli. S Kájou se tam vydáváme a prochytáváme velké tůně a laguny. V jedné se nám daří pár krásných pruhovaných rytířů chytit a pak přichází prudký záběr. Ryba však padá. Volám: „Kájo, je tu aktivní štika.“ Karel zdolává velkého okouna a toho atakuje „krokodýl“. Okouna má štika napříč tlamy, ale háčky jsou samozřejmě mimo ni, a tak dravec okouna pouští. Lovíme rychle dál a za chvilku stejná ryba útočí na můj dělený wobbler v barvě okouna. Po přeměření děláme pár fotek této 79cm štiky, která pak hned mizí v laguně.
Další dva dny probíhají v podobném duchu: okouni, lipani, Standův další velký jesen. Štiky se nás však straní, kromě jednoho okamžiku, kdy se broděním dostáváme se Standou do středu řeky. Je tam skála s borovicemi, já ji celou potichu obcházím a prochytávám její okolí. Když stojím zhruba 2 metry nad vodou a protahuji mepssku č. 3 růžové barvy pod nohama, se z hlubiny vyřítí velká štika a zastaví se. Zírám na ni z dálky cca 3 metrů a jsem tak trochu paralyzovaný. Instinktivně však dělám pohyb prutem dál a vedu nástrahu. Štika po krátké pauze, která se mi zdá být věčností, dobírá třpytku, já zasekávám a ona mizí zpátky v hlubině směrem za skálou přede mnou. Bojím se, aby mi o ni nepředřela šňůru, ale díky tomu, že jsem tak vysoko nad vodou, se mi ji daří provést okolo. Fuj, tak to by bylo těsné. Co dál? Ze skály ji nemám šanci vyzvednout, a tak ji vedu proti proudu kolem kamenného výběžku do maličké zátoky zarostlé travou. Dravec odpočívá v travnaté vodě a já teprve teď, když už jsem si jistý, že mi neuteče, volám: „Stando, honem, rychle mě pojď vyfotit.“ Je to složitostí a vizuálním dojmem doposud ten nejvýraznější souboj, který jsem se štikou kdy sváděl. Tato měla přesně 90 cm.
Po obědě jedeme s Kájou ještě prozkoumat řeku pár kilometrů proti proudu. „Uběhnu“ s prutem po břehu zase stovky metrů, ale kromě dvou malých kudel a okounů na štiky zase nenarazíme. Večer baštíme Standova jesena, který je nad očekávání vynikající.
Nastává den přesunu dál na Sever a já se ještě rozhoduji to zkusit. Zbývají mi asi 3,5 hodiny, a tak se domlouváme, že půjdu dolů pod další vodopád zkusit průtočné jezero, kde jsme ještě nechytali. Místo, kde lesní cesta prochází kolem řeky, je ideální, aby mě tam kluci nabrali autem. Postupuji a prohazuji překrásná místa, ale nic se neděje. Dostávám se k leknínovému poli a mám dva záběry, ale nedobrané. Měním třpytku na dělený wobbler bez lopatky a na druhý hod mám štiku asi 60 cm. Následuje koncert záběrů a já během 1,5 hodiny zdolávám 13 štik v rozmezí 55–70 cm. Tak přece jsem vás našel. Dál za leknínovým polem již záběry nepřicházejí a já se prodírám neprostupným pralesem až k místu setkání. Kluci už jsou na místě a já vyprávím Kájovi, co jsem právě zažil. Jeho výraz napovídá, že mi moc nevěří. Máme ještě půl hodiny a já na prahu dalšího z kaskády jezer zdolávám před jeho očima další 3 štiky.
Filip Majer
Pokračování naleznete mezi reportážemi ze severonorského kraje Steigen,
viz https://www.rybolov.com/norsko/steigen-dypingkaia/reportaze/
Helesjo 12-15.9.2020
Za 3 dny rybaření na 6 rybářů, z toho dva úplní nováčci, uloveno asi 100 štik a 20 okounků. Schválně píšu okounků, protože ten největší měl sotva 20 cm. Bohužel ani se štikama to není, co se velikosti týče, o moc lepší. Největší vytažená do lodi měla 63 cm. 60 cm a více pak měly další 4 kousky.
Jeden krásný zážitek měl syn. Štiku 100+ si povodil až k lodi. Cca 2m od lodi udělala ryba loping asi 1m nad hladinou, takže jsme ji viděli celou. To byla však výjímka. Alandy za mne zatím určitě vedou.
Milan G.