Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Lesjön ► Rybolov
Švédsko - Lesjön - Rybolov
Mírně zvlněnou zalesněnou krajinou s množstvím jezer a mokřadů protéká řeka Fjällsjöälven, která na svém toku vytváří řadu průtočných jezer. Některá byla přehrazena, ale přesto si zachovala přírodní ráz, jiná jsou člověkem stále nedotčená a jedinou stavební činnost zde vyvíjejí bobři. V okolí řek jsou rašelinné mokřady nebo porosty vrb, bříz, smrků a borovic. Na průtočných jezerech očekávají rybáře především úlovky štik, okounů, případně síhů, cejnů, plotic a mníků.
Mezi průtočnými jezery proti proudu od Lesjön vytváří řeka peřeje, kde se loví především pstruzi obecní a lipani. Do okrajových částí peřejí a hlubokých tůní nezřídka vyrážejí na lov i velké štiky. Šířka řeky v peřejích se pohybuje od 15 do 30 metrů, hloubka se pohybuje okolo 1-1,5 m, místy jsou tůně hluboké přes 3 m.
V lesnaté pahorkatině je celá řada jezer a jezírek. Lesní jezera napájená chladnými spodními prameny jsou osídlena zpravidla pstruhy a siveny. V jezerech s teplejší vodou převažují obvykle štiky, okouni, síhové, cejni a plotice. Na březích některých jezer jsou vybudovány přístřešky a ohniště, u jednoho ze pstruhových jezer se nachází jednoduchá chata pro 2-4 osoby (možno pronajmout za 300-500 SEK/noc).
Zatímco na průtočných jezerech a velkých lesních jezerech se ŕybaří převážně z motorových lodí, na řece a malých lesních jezírkách se obvykle chytá ze břehu (možnost brodění).
V blízkosti vod žije množství bobrů, jejichž staveb (hradů) si všimne i méně pozorný návštěvník. Dalšími zajímavými druhy zvířat, která je zde možné vidět, jsou losi, tetřívci, tetřevi, jeřábi, orlovci říční a několik druhů kachen. Sezónně mohou být v okolí i stáda sobů (v letním období jen ojedinělé kusy). Oblast je ve Švédsku známá relativně vysokými stavy rysů a medvědů.
Druhy ryb, sezóna
Hlavní druhy lovených ryb jsou štika a okoun, v peřejích pstruh a lipan. Možnost lovu cejnů, plotic, mníků a síhů.
Sezóna rybaření na lesních jezerech začíná v závěru května a s přestávkou v nejteplejší části roku na přelomu července a srpna pokračuje až do října.
Na řece a průtočných jezerech začíná sezóna s ohledem na tání sněhu až počátkem června a pokračuje do září.
V závislosti na rojení jepic bývá v červnu na řekách úspěšný lov síhů, případně lipanů. Aktivita lipanů a síhů obvykle vzrůstá při červnovém rojení jepic a pak opět v závěru sezóny s podzimním ochlazením.
Sezóna lovu pstruhů obecných v peřejích je od června do konce srpna, pstruzi a siveni se na lesních jezerech loví prakticky celoročně. Lipany je možné v pomalu tekoucích pasážích řeky lovit od konce května do října.
Teplejší část roku od června do srpna přeje rovněž lovu cejnů a plotic.
Informace o průtoku vody v řece Fjällsjöalven jsou k dispozici on-line. K dispozici jsou informace o aktuálním průtoku v posledních dnech i nejmenší/největší/průměrný průtok k dnešnímu datu za posledních několik let. Hodnotám na horním toku řeky v řevíru Lesjön odpovídá kontrolní stanoviště Rörstromssjön.
Způsoby rybolovu, předpisy
Na jezerech jsou povoleny všechny způsoby lovu ryb udicí ze břehu, z lodě nebo belly-boatu. Na některých pstruhových jezerech je používání belly-boatu zakázáno.
Rybář smí lovit nejvýše na jeden prut, používat jako nástrahy živé rybičky je zakázáno. V peřejích je povoleno jen muškaření a přívlač.
Pstruzi obecní jsou v tekoucích vodách hájeni od 1.9. do 31.10.
Minimální povolená míra úlovku pstruha, sivena a lipana je 40 cm, denně si smí rybář ponechat nejvýše 3 lososovité ryby.
Denně si každý rybář smí ponechat nejvýše 1 štiku délky 50-75 cm a 3 okouny délky do 40 cm. Štiky délky nad 75 cm a okouny nad 40 cm musí rybář pustit zpět na svobodu. Během pobytu si smí rybář ponechat nejvýše 2 štiky a 10 okounů.
Na průtočných jezerech a v řece nad peřejí je rybolov povolen výhradně metodou "chyť a pusť".
Červen v Lesjön
Klip z červnové výpravy příznivců lovu ryb z kajaků do revíru Lesjon