+420 266 610 273

Přidejte se k lidem, které zajímá cestování za rybami!

Vyhledávání

Revíry - destinaceEvropaŠvédskoTannasReportážeNa sever!

Švédsko - Tannas - Reportáže

Na sever! 4.1.2014

Ak človek nie je duchom starý a takisto nemá chuť opaľovať sa niekde na pláži, existuje skutočne viacero alternatív ako stráviť príjemnú dovolenku, navyše v tichom a pokojnom prostredí. Ak máte radi pohyb v divočine, ktorá svojim pôvabom môže konkurovať aj divočine Kanady a ak vo vašej rodine dominuje otec - rybár, potom možno jednoznačne odporučiť Laponsko. Tento kraj, kde je zjavne neporušená príroda, býva často nazývaný aj najjužnejšou divočinou Európy. Možno preto, že tento kraj je ľudoprázdny, ale hlavne preto, že švédske právo na všeobecné využívanie prírody je jedinečnou právnou úpravou, ktorá umožňuje všetkým obdivovateľom švédskej prírody jej využívanie pri dodržaní pravidiel. Tie by sa dali jednoducho zhrnúť do dvoch slov: "nenič, neruš!". Právo verejnosti na užívanie prírody sa obracia k jednotlivcom a je záležitosťou osobnej cti a slušnosti každého návštevníka Škandinávie.

Nie je dovolené jazdiť s akýmkoľvek dopravným prostriedkom mimo vyznačených ciest alebo na cestách súkromných. Človek má právo chodiť pešo, jazdiť na bicykli, na koni po súkromných pozemkoch, ak dodržíte vzdialenosti 60, 70 m od domu a vyhnete sa záhradám a obrobených poliam.

Nesmiete ráňať stromy ani kríky, lámať vetvy, alebo strhávať kôru, či iným spôsobom poškodzovať živé stromy. Je zakázané rušiť zver a zbierať vtáčie vajcia. Zber húb, bobulovín a nechránených kvetí je povolený.

Oheň smiete rozkladať, ak sa nejedná o obdobie, alebo miesto, kde je to výslovne zakázané. Oheň musí byť pod stálou kontrolou.

Pre odpadky platí, nikdy ich neodhadzovať. Igelitky, plechovky, fľaše, rybársky silón - to všetko môže byť nebezpečné pre voľne žijúce zvieratá.

Stan sa dá postaviť všade, kde nie je obrobená pôda a blízko obývaný dom. Na súkromnom pozemku si na stanovanie treba vypýtať súhlas majiteľa.

Je dovolené cestovať loďou po súkromných vodách. Čln sa dá zakotviť, ale nie je dovolené vystupovať na breh, pokiaľ sa nachádzate na súkromnom pozemku.

Slušného návštevníka však podobné skutočnosti nijako neobmedzujú. Ak sa chystáte na rybačku je potrebný rybársky lístok. Rybárenie už nie je súčasťou všeobecného práva užívania prírody. Informácie o podmienkach a predpisoch sa dá získať na mieste, kde si predávajú povolenia.

Laponsko ponúka veľa možností na oddych. Takisto je veľmi vyhľadávaným miestom rybárov. Ľahko sa sem dá dostať prostredníctvom českej kancelárie Pepa, ktorú radi využívajú rybári aj zo Slovenska. Napokon jej ponuka je okrem Švédska skutočne bohatá. Pomôžu zrealizovať rybačku od Škandinávie až po Aljašku. Z početnej ponuky sme zvolili pobyt v hornatom kraji stredného Švédska - Härjedalen pri osade Tännäs. V Prahe pri nástupe do autobusu nás celkom potešilo, že nás bude sprevádzať sám majiteľ cestovnej kancelárie, ktorý, ako sme sa neskôr dozvedeli, klientom cestujúcim do tejto oblasti robí spoločnosť takmer pravidelne. Hoci autobus je celkom pohodlný, vyše 30-hodinová cesta (6 hodín trajekt) Praha - Rostock - Trelleborg - Stockholm - Tännäs, dáva zabrať aj tým najtrpezlivejším. Na trajekte sa síce dá odpočinúť, či kúpiť si niečo v bývalom "duty free shope" (hoci už nemajú tento titul, ceny zostali), ale do cieľovej stanice zostáva ešte 600 km.

Samotný príchod do Laponska oznamujú všadeprítomné dopravné značky "Pozor na soby". Asfalt na ceste v týchto odľahlejších častiach vystriedal riadne uvalcovaný štrk. Aj keď sú títo pôvodní obyvatelia krajiny vládou všemocne podporovaní - majú stále svoje územia, za ktoré neplatia takmer žiadnu daň, štátny rozpočet je aj tu limitovaný a na niektoré oblasti už financie jednoducho nezostávajú. Podobne je to aj s tradičným chovom sobov a rybárstvom, ktoré je vlastne živobytím tamojších obyvateľov. Napriek životu priamo v lone prírody, ide o absolútne civilizovaných obyvateľov. Aj tu sa však prejavuje trend, že predovšetkým mladí dávajú prednosť odchodu do miest.

Po príchode do Tännäsu v rybárskom centre sa vybavíte formality týkajúce sa rybačky, až nakoniec zakotvíte v rybárskom kempe Fjällvattnet, ktorý sa nachádza asi 18 km od Tännäsu v centrálnej jazernej plošiny tohto revíru.

Drevené chatky, či zruby, ktorých sa býva, sú dokonale vybavené a uspokoja aj tých najnáročnejších, platí to predovšetkým o kuchyni. Nechýba tu snáď ani jeden kuchynský spotrebič. Letáčik na stole ihneď upozorňuje na rozličné turistické aktivity v okolí, o možnosti využiť spoločenskú miestnosť, bufet, biliard, tradičnú saunu, solárium a požičovňu bicyklov a lodiek na recepcii. Ponuka končí zaujímavou poznámkou: "Ak budete niečo potrebovať, spýtajte sa. Oslovte nás prví, lebo my severania, sme tak trochu hanbliví." Neskôr sme sa presvedčili, že to je pravda, ale nie pravidlo. Vybavenie kempingu je skutočne dobré, aj keď jeho osadenstvo nepresiahne päťdesiat ľudí. Je to optimálny počet na takýto pobyt, a tak pokoj tejto oblasti zostáva nenarušený. Po prvých potulkách ľudoprázdnou prírodou určite zaujme osobitý ráz krajiny. Stromy sú nevysoké, v ktorých dominuje severská breza, koberec machov, lišajníkov a čučoriedok siaha až k rohožke vašej chatky. Pre našinca je povzbudzujúce aj množstvo húb. Severania ich nezbierajú, lebo ich nejedia. Vraj sú pre nich nestráviteľné. V odľahlejších častiach možno nájsť aj rastlinu, ktorú nazývajú Hjortron. Jej plod sa podobá na našu malinu, a keď je zrelý má oranžovú farbu. Má zvláštnu chuť, ktorá možno našincovi nebude po vôli, ale severanom z nej pripravujú množstvo jedál.

V okolí jazier, ktorých voda je extrémne čistá a vraj všetka pitná, môžete bez problémov stretnúť sobov. V neprístupnejších častiach jazier je možné pozorovať hniezdiace orliaky, vo vyššie položených častiach zasa pižmoňa. Niektorí návštevníci dávajú prednosť aj poľovačkám na tunajších operencov, avšak aj pre túto činnosť sa vyžaduje povolenie.

Náš pobyt vo Švédsku sme naplánovali na polovicu augusta. Teploty tu v priebehu dňa vystúpili niečo nad dvadsať stupňov, noc už bola radikálne iná - so slabými mrázikmi. Doplácali na to hlavne kajakári, ktorí noci trávili pod stanmi.

Pre rybárov má tento kraj osobitú príchuť, i keď je to ťažký revír na nájdenie. Dominujú tu predovšetkým pstruhy, sivône, ostrieže, lipne a šťuky. Do revíru Tännäs patrí viac ako 60 jazier. Celá oblasť sa dá zvládnuť pomocou mapy pešo alebo na bicykloch. Za deň sa odporúča prejsť tak 10 - 20 kilometrov. Pobyt v Laponsku neosloví len rybárov, zvyknú sem chodiť i ľudia, ktorí si túto oblasť radi prejdú na kajakoch. Plavia sa po jazerách a žijú priamo v tejto neporušenej prírode - pod stanmi. Toto miesto je to vhodné aj pre rodinnú dovolenku. Možností na výlety po kraji je skutočne viacero. Stačí len splniť jediné: byť duchom mladí a pokorne sa ponoriť do prírody, kde bude ticho a pokoj.

Z článku klienta cestovní kanceláře PEPA, slovenský denník SME