Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Vindelalven ► Reportáže ► Lapland Pike Tour 2013 aneb štikám na stopě
Švédsko - Vindelalven - Reportáže
Lapland Pike Tour 2013 aneb štikám na stopě 22.9.2013

Poučeni z předešlého roku, jsme tentokrát odjezd naplánovali o 14 dní dříve, tedy na přelom srpna a září. Hlavně jsme si pobyt o týden prodloužili, protože když už se má člověk trmácet 2.200km, tak ať to stojí za to.
Tentokráte jsme měli za úkol otestovat vzdutí na řece Skelleftea a jezera, které spadá pod oblast Blattniksele, což je známý rybářský kemp na lososí řece Vindelälven.

Je neděle 25.8. skoro pravé poledne a my přijíždíme dle přesně udaných GPS souřadnic od paní Martiny (majitelka chaty, ve které máme dohodlé ubytování) na místo určení. Má to však malý háček, je to prašná cesta v lese a kolem jsou pouze posedy „takže kde se stala chyba“, ptám se sám sebe, nicméně malé pozitivum to má, Fanda si všímá u cesty pohozeného sobího paroží a to je přeci pěkná trofej hned na začátek. Víme, že se má jednat o starou železniční zastávku, koleje vidíme, takže nemůžeme být daleko. Vracíme se na hlavní komunikaci, podjíždíme viadukt a otvírá se nám nádherný pohled na železniční most přes rozlitinu na této řece a zmiňovanou železniční zastávku se starou parní mašinou, nepřehlédnutelným orientačním bodem.
Majitelku uvidíme a hned poznáváme, víme totiž, jak vypadá. Po přivítání, pozvání na oběd a kávu, nás odváží k chatě, která bude po další týden sloužit jako naše základna.
K ubytování musím jedním slovem dodat - paráda. Dvoupatrová chata s verandou, prostorným obývákem, krbem, velkou kuchyní i s myčkou na nádobí, ale hlavně se dvěma záchody. Máme možnost využít i velké místnosti na uskladnění rybařiny ve sklepě. K vodě to máme pěšky nějakých 250 metrů. Abych jen nechválil, trochu chyběla sauna, jak jsme zvyklí z Aland a houby by se nám pak sušily daleko líp... Pobyt nám trochu pokazil ucpaný odpad, na který nás upozornily naše nosy v pátek. Jen díky šikovnosti Zdendy a Martina jsme problém odstranili svépomocí, za což nás majitelka odměnila výtečným dortem!

Dalším dobrým orientačním bodem jsou mosty, první železniční, již zmiňovaný, který je domovem mnoha krásných okounů o čemž jsme se později přesvědčili a silniční, kde je vzdutí nejužší a projevuje se proudění řeky mezi horní a spodní rozlitinou. Od tohoto místa se hloubka začne razantně zvedat a končí v horní rozlitině která je velmi mělká max. 2 m s hustými koberci rostlin a rybolov je tak možný pouze přímo v korytě řeky a nebo dírách mezi rostlinstvem. Jediná možnost vletních měsících je pak muškaření pomocí štikových strímrů.


Krátce k nástrahám: voblery do 2m max 3m a lépe pokud jsou dělené typu jointed. Odzkoušené účinné barvy jsou spíše tmavší. Jednoznačně vyhrála barva štiky a okouna, dále pak modrá nebo modrobílá barva a jako poslední všude preferovaná karkulka (červeno bílá). Po loňském výbuch s jerkem v Ekorsele jsem zde byl v sedmém nebi, jelikož s voblery dost často váznete a pořád musíte čistit háčky od trávy, vyzkoušel jsem potápivé jerky a úspěch byl okamžitý, víc ryb a méně čištění trojháčků od trav. A důležité je, nebát se velikosti nástrah. K tomu si dovolím malou příhodu:

Vyrážíme tedy pod horní silniční most, kde spouštíme člun na vodu a čekáme na fotografa, ten jako na potvoru stále nikde, takže začínáme chytat. Vidím jeho nadšení, když zjistí, že také jerkuji a on mně na oplátku utvrzuje, že jsem troškař a musím chytat na meganástrahy, tedy jerky alespoň 15 cm a více. Klábosíme, dává mi pivo a sype hrst jejich sladko-slaných pendrekových bonbonů. Je to hnus, jsem ale statečný a vše sním díky pivu, kterým to zapíjím.


137 štik bylo nad 60cm.
Z toho 28 kusů nad 70cm, 7 štik bylo nad 80cm, 4 štiky nad 90cm a 4 štiky nad 100cm (2 x 106cm, 110cm a 113cm).
Co se týká okounů tak ze 174 kusů bylo 130 kusů nad 30cm a z tohoto množství pak 30 kusů nad 40cm. Největší okouni byly 1 x 48cm, 1 x 47cm, 4 x 45cm, 1 x 43cm, 2 x 41cm a 21 x 40cm.

Pokud Vás přestane bavit rybaření nebo si budete chtít odpočinout, stačí zastavit u břehu a vyběhnout si natrhat pro osvěžení hrsti borůvek a brusinek, kterých je všude plno a to nemluvím o houbách, hlavně tedy křemenáčích a kozácích kteří jsou nepřehlédnutelní a dají se doslova sbírat rovnou z lodě kolem břehu.


Blattnicksele
V neděli ráno se loučíme s majitelkou chaty, nakládáme nádobíčko a přesouváme se dále na severovýchod, do kempu Blattnicksele. Cesta ubíhá rychle i se nám podaří zahlédnout cestou dva losíky celkem blízko u silnice a hned na to stádo sobů. Kemp tentokráte nacházíme bez potíží, jelikož je umístěný na velkém poloostrově přímo na řece Vindelälven. Řeka je zde nádherná, má mnoho peřejí a ačkoli má dobře 1m vody podstav, budí v nás svou velikostí respekt.
V kempu dostáváme 2 největší chaty které tu mají. I tak jsme trochu rozladění, po komfortu předešlého ubytování. Vše je stroze zařízené, prostě jen to nejnutnější, vlastně se jen vyspat, osprchovat a jinak trávit čas na rybách. Hlavní nedostatek je v nádobí, které chybělo. Z obou chat jsme museli vše snést na jednu hromadu do jedné, která pak sloužila jako jídelna.

Jezero je obrovské a dosti členité, odhaduji ho na 250 hektarů s velikým množstvím kamenů, které vystupují jak nad hladinu tak jsou i pod ní a to dosti blízko a je potřeba jezdit dost obezřetně. Průměrná hloubka je kolem 6 m, ale najdou se i hlubší místa až 12 m. Teplota vody se pohybuje od 16,5 oC po 15 oC v mělkých zátokách.
Plastové lodě máme připravené ve východním cípu jezera, jde o veliké laminátové kanoe, které jsou pěkně nestabilní. Teď teprve oceňuji proklínaný nafukovák. Kluci toho okamžitě využívají a zabavují si je pro sebe a nám s Fanoušem zbývá plastová potvora. Nasazujeme motory a vše ladíme k vyjetí. Je tu bohužel málo místa pro spuštění na vodu a musí se postupně po jedné lodi. Veškeré přípravy zaberou vždy skoro hodinu.

Další poznatek : několikrát se nám povedlo chytit stejnou rybu druhý den na tomtéž místě, kde jsme byli úspěšní den před tím.

Něco podobného se mi stane hned odpoledne, v naší stulíkové zátoce, kde vláčíme nějakou dobu. Chytáme pěkné okouny, pak se stane ale něco, co jsem ještě nezažil a asi již nezažiju. Házím jerk mezi stulíky přesně do oka už po několikáté, o dva metry dál vidím pohyb jiného stulíku a říkám si jestli nemám halucinaci, pro jistotu malinko zrychlím a najedno vidím v přímém přenosu, jak ze stulíku vyjíždí veliká štika. Nikam nespěchá, jen vidím jak doširoka rozevře tlamu, hledám jerka a nevidím ho jen štice visí v koutě něco oranžového. Opatrně sekám a kdybych rybu neviděl tak bych snad ani záběr nepoznal, vše ve mně ztuhne a čekám, co se bude dít, vobler visí opravdu jen za krajíček a proto štiku velice opatrně zdolávám. Ona toho samozřejmě využívá a vyskakuje nad hladinu,“a je v prrr… hlesnu“. Co to, ryba neustále visí a táhne za sebou nějakou šňůru. Teprve teď mi to dochází, že to co ji visí z tlamy není můj jerk, ale úplně cizí vobler a můj, má bezpečně zhltlý až v jícnu. Po vylovení se mně vše potvrzuje. Je to svítivě oranžový X-Rap od Rapaly (asi od testovací výpravy polské skupiny, která zde byla před týdnem). Štiku měříme, fotíme a zbavujeme nedobrovolného piercingu.
Tento poznatek využívám hned další dny při trolování a nasazuji velkého, svítivého voblera v barvě FT a úspěch se dostavuje v podobě 2 nádherných štik přes 80 cm. Fanda na tutéž hrůzu utroluje okouna 42 cm.

54 štik bylo nad 60cm. Z toho 15 kusů nad 70cm, 6 kusů nad 80cm, 6 kusů nad 90cm a 1kus nad 100cm (103cm).
Co se týká okounů musím konstatovat, že se jedná a fantastickou lokalitu na veliké okouny. Vyskytuje se zde pouze dvojí sorta těchto ryb a to ve velikosti 38-40cm a 40+, kdy maximem je 42cm. Ulovený počet okounů proto lze rozdělit na polovinu tedy 57 kusů do 40cm a 57kusů od 41 do 42cm. Jde o krásně zbarvené a stavěné ryby, které se nebojí zaútočit jak na jerk nebo dokonce 15cm vobler a přitom nám při zdolávání vyvrhovali dvoucentimetrové koljušky tříostné.
Štiky jsou proti řece silnější a také velmi bojovné.
Hodnocení:
Zajímavé jezero schované v lesích, tudíž absolutní klid na chytání, voda velmi čistá, což znesnadňuje chytání pokud je jasno a bezvětří. Nicméně zde dobře fungují jak jerky tak i troling zejména na velké okouny. Z barev zde fungují stejné barvy jako na řece Skelleftea + jasné svítivé barvy typu FT. Na okouny nám fungovaly voblery od Rapaly typu Shad Rap ve velikosti 9cm a na štiky velké 15cm voblery od SPRA (troling) do 5m.
Zarazil nás nepořádek kolem přístaviště: skupina polských rybářů, kteří testovali jezero před námi, zanechala kolem přístaviště poházené vnitřnosti a zbytky z ulovených-ponechaných ryb, což je u tak čisté vody velmi dobře vidět. Ptám se proč? Vše se dá pohodlně „uklidit“ do okolního lesa pro lišky.


Řeka Vindelälven
Jedná se o nádhernou lososí řeku, na které se před 10 lety konalo i mistrovství světa v muškaření. Na jejím břehu nebo spíše na její rozlitině jsme měli základnu v podobě kempu Blattnicksele.
Řeka je široká zhruba 40 m, ale tvoří četné rozlitiny, kde je daleko širší. Průměrná hloubka je 3 m, ovšem jsou tu i díry okolo 7 m. V peřejích se dá obezřetně brodit. Dno je velmi členité, kamenité, ale s množstvím vodních trav v rozlitinách. Voda opět tmavá a studená kolem 8oC. Řece jsme věnovali pouze zlomek času- jen jeden den (čtvrtek). Chytali jsme jak ze břehu, tak za pomocí pramic, což bylo daleko účinnější.



Přehled úlovků dle členů jmenovitě:
Mirda
štika: 113 kusů, největší ryby 92, 93, 95, 103cm
okoun: 39 kusů, největší 42cm 10x
lipani do 35cm
Fanda
štika: 78 kusů, největší ryby 91, 94, 95, 106, 110cm
okoun: 23 kusů, největší 42cm 2x
lipani do 30cm
Karel
štika: 32 kusů, největší ryby 80, 85, 106cm
okoun: 21 kusů, největší 47 a 45cm
lipani do 30cm + pstruh 30cm

štika: 30 kusů, největší ryby 85, 113cm
okoun: 13 kusů, největší 42cm 3x
lipani do 38cm
Zdenda Č.
štika: 37 kusů, největší ryby 2x 78, 87cm
okoun: 147 kusů, největší 48, 45, 43cm
lipani do 35cm + 2x pstruh 25cm
Zdeněk Z.
štika: 25 kusů, největší ryby 90, 92, 94cm
okoun: 45 kusů, největší 42cm 15x
lipani do 35cm + pstruh 30cm

Reportáž sepsal Miroslav Bulant, 22.9.2013