Revíry - destinace ► Evropa ► Švédsko ► Vindelalven ► Rybolov
Švédsko - Vindelalven - Rybolov
Údolí řeky po proudu od městečka Sorsele je mělké, obklopené lesnatými kopci, jejichž výška dosahuje 500 m.n.m. V okolí řeky jsou porosty vrb a bříz, dále od vody pak převažují smrky a borovice. Na přístupnějších místech jsou pastviny a louky, větší část říční nivy je tvořena mokřady a podmáčenými loukami.
V blízkosti vod žije množství bobrů, jejichž staveb (hradů) si všimne i méně pozorný návštěvník. Dalšími zajímavými druhy zvířat, která je zde možné vidět, jsou losi, lišky, jezevci, medvědi, tetřívci, tetřevi, jeřábi, orlovci říční a několik druhů kachen. Sezónně mohou být v okolí i stáda sobů.
Revír Gargon se rozkládá na ploše přes 100 km2, asi 200 km jižně od polárního kruhu, v okolí osady Gargnas.
Místní rybáři (většinou penzisté, v revíru žije na stálo celkem asi 250 osob) se zabývají především lovem lososů, prakticky nikdo se zde nezaměřuje na lov štik. V revíru není žádný rybářský kemp ani turistické centrum. Některá zdejší jezera nenavštíví za celý rok jediný rybář.
Rybáři ubytovaní v chatě Gargon mohou lovit štiky a okouny na řece Vindelälven, na desetikilometrovém, pomalu tekoucím úseku říčky Gargan a na některých jezerech v okolí.
V peřejích na řece Vindelälven se loví pstruzi, lipani a lososi, v pomaleji tekoucích úsecích řeky a v průtočných jezerech se loví především štiky a okouni, mezi úlovky se mohou objevit i jeseni, marény, plotice a mníci.
Poloostrov, kde stojí chata Gargan, tvoří rozhraní mezi průtočným jezerem a proudným úsekem na říčce Gargan, nejbližší peřeje řeky Vindelalven jsou 250 m od chaty.
Revír Sandsele-Lillsebrana sousedí s revírem Gargon. Jádrem revíru je úsek řeky Vindelälven s rozlitinou, resp. průtočným jezerem ohraničeným peřejemi. Motorovou lodí je dostupné celé, asi 5 km dlouhé průtočné jezero s množstvím ostrovů a mělčin (štika, okoun, jesen, lipan, síh).
Asi deset minut jízdy lodí od chaty začínají nejbližší peřeje, kde lze lovit pstruhy, lipany a v sezóně i lososy.
Autem je dostupných dalších několik peřejí vhodných k lovu pstruhů, lipanů a lososů na řece Vindelälven.
Dále je možné štiky a okouny lovit z lodě na jezerech Delmoträsket, Langtjärn, Abmotrasket, Sappetavan a Svartavan.
Možnost zakoupení povolenky na jezírko Gaivatjärn (siven alpský).
Rybářská sezóna
Letní rybářská sezóna začíná na řece Vindelälven v polovině června po odchodu sněhové vody a končí v září.
Řeka Vindelälven si získala dobré jméno především díky lovu lososů v peřejích, které dosahují šířky 50-100 metrů, hloubka řeky v peřejích se pohybuje mezi 1-4 metry. Kromě lososů se v peřejích loví i lipani a pstruzi. Na okrajích peřejí si potravu hledají i štiky, okouni a jeseni.
Na základě dlouholetého sčítání táhnoucích lososů je potvrzeno, že do Vindelälven táhne v současné době každoročně okolo 7.000 kusů lososů o průměrné hmotnosti vyšší než 4 kg. Navíc se nejedná o ryby vysazené, ale o 100% přírodní populaci.
Aktuální přehled o počtech lososů a mořských pstruhů táhnoucích do řek Umealven a Vindelalven přináší počítadlo na rybím přechodu v Norrfors u města Umea.
Sezóna lovu lososů zde začíná v druhé polovině července a pokračuje do konce srpna nebo poloviny září (v návaznosti na místní předpisy). Z hlediska lovu lososů bývá úspěšnější druhá polovina sezóny (srpen-září).
V červnu bývá ve Vindelälven obvykle vysoký stav vody, ale v druhé polovině června je zpravidla možné ulovit lososy, kteří po vytření někdy zůstávají v řece až do následujícího léta.
Optimální podmínky pro lov štik a okounů na řece Vindelalven a v okolních jezerech bývají od poloviny června do července a v září.
Způsoby rybolovu, předpisy
Na jezerech jsou povoleny všechny způsoby lovu ryb udicí.
Na tekoucích vodách povoleno jen muškaření a přívlač.
Na horním toku říčky Gargon je povoleno jen muškaření, platí zde zvláštní povolenka (cca 150 SEK/den).
Zájemcům o lov lososů na řece Vindelälven je možné zajistit rybářského průvodce, případně průvodce s veslicí.
Doby hájení: losos, pstruh a siven jsou hájeni na tekoucích vodách od 1.9. do 31.12.
Rybář smí lovit nejvýše na jeden prut, používat jako nástrahy živé rybičky je zakázáno.
Denně si smí rybář ponechat nejvýše jednu štiku délky 50-75 cm.
Povolená míra úlovku pstruha a lipana je 35-40 cm.
Rybář si smí ponechat maximálně jednoho mlíčáka lososa délky nejvýše 65 cm nebo jednoho pstruha nebo lipana za den.
Jikrnačky lososa a všechny lososy délky nad 65 cm je rybář po zdolání povinen ihned pustit na svobodu.
Doporučené vybavení
Muškaření
V případě lovu pstruhů, sivenů a lipanů se doporučují jednoruční muškařské pruty délky okolo 2,7 metru, třídy AFTMA 4-7
V revíru jsou velmi dobré možnosti pro lov štik a okounů na streamery (mělké zátoky zarostlé travou a přesličkou, jezera s hloubkou do 5 m s porosty stulíků a leknínů). Pro lov štik na streamery doporučujeme pruty 9 stop, AFTMA 8-10.
Přívlač
Lov okounů a štik: doporučujeme pruty délky 2,1-2,7 m, vrhací zátěž 10-40 g.
Lov pstruhů a lipanů: doporučujeme pruty délky cca 2-2,4 metru, vrhací zátěž 5-20 g, na velkých jezerech "silnější" materiál.
V případě cíleného lovu štik je vhodná šňůra nosnosti cca 6-12 kg s návazcem z monofilu, resp. fluorcarbonu 0,35 mm zakončená lankem. Pro lov okounů, pstruhů, lipanů apod stačí šňůra nosnosti cca 3-6 kg a dvoumetrový návazec z fluorcarbonu o průměru cca 0,25 mm.
Lov lososů, muškaření: doporučují se obouruční muškařské pruty délky 3-3,6 metru, třídy AFTMA 10-12 nebo jednoruční délky 2,7-3,3 m AFTMA 9-11. Plovoucí šňůry + potápivé nástavce nebo plovoucí šňůry s potápivým koncem, koncový vlasec nebo fluorcarbon o průměru cca 0,4 mm.
Lov lososů, přívlač: doporučujeme pruty délky 2,4-3 m, odhozová zátěž 20-60 g. Pro lov lososů je vhodné užívat šňůry nosnosti cca 15 kg s dvoumetrovým návazcem z fluorcarbonu o průměru cca 0,45 mm.
Vindelälven - od hor k moři