Diskuse o rybaření ve světě
Všechny příspěvky
V diskusi je celkem 2189 různých příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- CK PEPA 17.02.2020 19:10
- CK PEPA 13.02.2020 17:02
-
Maledivy
čtvrtek, 13.2.2020
Uplynulá noc byla krušná. Vítr nepolevoval, mlátilo to s námi bez sentimentu. Nebylo tedy divu, ze jsme si vsichni prispali. Po 'snidani' vyrazime na troling, zacina intenzivne prset. Skupinove zirani na sestavu prutu po chvili prerusuje prvni zaber. Nasleduji zbesile vykriky 'fish, fish...' davajici jasny pokyn kapitanovi k zastaveni lode. Nasleduje zdolavani, rozmotavani a prvni uspech, resp. uspechy. Mame na lodi dvě whahoo 105 cm a 115 cm. S kucharem se shodujeme v kulinarske bonite teto ryby. Stastnymi lovci jsou tentokrat Martin a Petr. Pokracujeme v lovu a opet Matin s Petrem zdolavaji 2 pěkná whahoo, nalada je i pres neprizen pocasi naramna. Po chvili ulovi sve prvni whahoo i Jarek, hosi zacinaji verit, ze tady nejake ryby jsou.
Obed byl bajecny - obalovane whahoo na kari, s testovinami, ledovym salatem a oblibenym melounem na zaver. Jeste pred obedem mame navstevu - partnerska lod nas prijela pozadat o rybu, neb jeji singapurska klientela od rana stridave jigguje a zvraci - oboji bez uspechu. Ochotne se delime o jedno whahoo.
Opet zaujimame pozice v tramvaji a pozorujeme nastrazene troleje za lodi. Prichazi zaber, chaos, motanice, urvany wobler, vitezi plachetnik na Petrove prutu.
Po chvili zkousime popping, ale bez kontaktu. Prejizdime kousek dal, zaciname jiggovat. Hloubka je idealni, okolo nas lovi dalsi dve lode. Jarek voli netradicni nastrahu - vláčí jerka na svedske stiky a slavi za jasotu domorodeho obyvatelstva i najezdniku uspech - yellowfin tuna, 95 cm, 11 kg.
Kotvime v průlivu z atolu. Martin na jigga ulovi mensi koralovou rybu, ja mam na body jedno male bonito, pripravuje se sashimi z tunaka, kluci ladi sestavy pro nocni lov na maso. Martin ma prvni zaber, 40 kg snura nevydrzela, jeho boj se zraloky se nese v duchu dalsiho sbirani zkusenosti. Jindra ma dobrou naladu, byt nevidel zatim supinu, s humorem poptava nejkratsi cestu na letiste...
Kucharovo 'edeme bomby, edeme bomby' dava tusit hotove sashimi.
Vladimir chyta na olihen, co nam vyskocila na palubu, ted mu mj. nafackovala. Martin prisel o dalsiho zraloka. Jsme na dobrem miste, sledujeme, jak ryby jezdi ve svetle pod hladinou, v noci to bude kolem lode asi divoke.
Petr hlasi prichod bourky, na obzoru jsou videt prvni blesky. - CK PEPA 13.02.2020 16:28
-
Maledivy 12.2.2020
Od rana v podstate jenom trolujeme, protože vítr je mocný a vlny nebezpečně vysoké. I pres neprizen pocasi se plavime dal. Troling nakonec prinasi uspech v podobe slusneho albina kranasa-GT, ktereho zdolal Petr. Ve stejnou chvili mel zaber na wobler i Jarek, ale ryba mu spadla behem zdolavani.
Na dohled od exkluzivniho resortu jiggujeme, ale silny vitr neumoznuje dlouho drzet lod na potrebnem miste, tak delame jenom nekolik driftu, vysledkem je moje podseknute mimi GT a napad Jindry, ze se presunem do resortu naproti a mozna neco zabere tam...
Kuchar vari jako o zivot, pridava na porcich, vytahl i karton NSNS (nejhnusnejsich susenek na Svete), co jsem kdy jedl, ale to jsem jediny... V ramci stravovani skupina pracuje s filozofii - vse se musi snist, aby kuchar nepolevil v porcich. Pivo a banány mizí podobně rychle, jako spotřební material při večerním rybolovu. Jindra konecne zasekava, po desitkach minut zjistuje, ze ryba pravdepodobne zajela pod koral a je fuc. Pokracujeme v likvidaci hardware: Vladimir zdolava rybu, jiggovy prut to nevydrzi, presto pokracuje, ale ryba opet vitezi... Letma prohlidka zápůjcniho seznamu vybaveni dava prostor ke kontrole stavu konta a je na miste, nebot baracudy kousou jiggy, assist hooky, atd.. zvesela, chvilema to vypada, ze zerou i pridavna olova. Podarilo se mi "opravit" Jindrovi klicku na Stelle, tudiz na popping je ve hre. Ale ztratu utrpel navijenim trolovaciho prutu a vyrazenim keramiky z posledniho ocka. S prutem je citove svazan, jede dal = predposledni ocko bude koncove. V souhrnu dnesniho dne lze konstatovat, ze jsme byli limitovani silnym vetrem, s odpovídajícími vlnami. Scifi popping za podpory divaku jsme zkouseli s Jindrou na jednom miste a byl Zazrak, ze tam z nas nekdo nezahucel, resp. ze to bylo beze ztrat. Stale nejsme v "našem" atolu, ale zitra vyrazime casne, verim, ze dosahneme cile a pocasi se snad tez umoudri. - CK PEPA 12.02.2020 17:51
-
Maledivy 11.2.2020
První den proběhl na palubě obytné lodě v duchu porodních tradic rybařících Evropanů zabývajících se v domovině převážně administrativou a švestkobraním. Nadseni hochu je obrovske, fyzicky potencial ma limity, u nekterych nemenne.
Vetsina byla z cesty unavena, behem plavby neco naspali. Jindrovi nebylo nejlip, ale jiz se srovnal. Dnes jsou opravu velke vlny, resp. i ted fouka silny vitr, coz ma trvat jeste behem zitrka, pak by se to melo lepsit.
Hosi jsou statni, jedi jako ruskej zajezd. Sladký sušenky ani zeleny banany, nic je nezastavi.
Prvni zamotani mame za sebou, skupina pomalu zacina chapat system.
Vcera Martin chytil jednoho amberjacka na jig, Aros jedno mimi GT tez na jig. Martin mel na prutu 2x zraloka, seznameni s multiplikatorem Shimano vydalo na delsi rozmotavani. Pak večer nechápal, ze ho ryba muze rvat pres zabradli do oceanu... Jeho osobni vercajk jsme predelali, je pripraven na dnesni vecerni misi...
Vladimir mel zaber, pravdepodobne tez zralok, skoncilo to po 2 vterinach - praskl mu jeho privatni prut WTF mimo spojku...
Jindra neulovil nic, byt je vybaven profesionalne, techniku ma odladenou a fyzicku nepostrada. Holt někdy se nedaří.
Ja jsem ulovil jednoho maleho redsnapera na jig a na POPP mi zdrhlo/nedobralo slusny GT. Petr tez neulovil nic, ale zjistil, kde ma ve vercajku prostor pro zlepseni.
Je oblacno, ted probehla rychla prehanka, trolujeme.
Mej se fajn a postav si snehulaka
Honza - CK PEPA 12.02.2020 10:55
-
Krátká zpráva z Alandu:
Letošní zima je opravdu divná. Zatímco při normální zimě zamrzne voda koncem roku a rozmrzne až v dubnu, tak letos voda v podstatě vůbec nezamrzla. Teplota skáče nahoru a dolů a tenký led pokryl hladinu jen dvakrát a hned druhý den zase zmizel. Navíc díky prudkým změnám počasí „skáče“ i výška hladiny. Tradiční zimní lov ryb na ledě je nemožný a tak se Bertill s přáteli věnuje hlavně lovu. Díky mírné zimě je venku hodně zajícu a lišek. A bohužel je na Alandu v poslední době i poměrně hodně psíků mývalovitých, kteří zde nejsou původním druhem a pachájí škody.
Bouře, která v minulých dnech přešla přes Evropu, napáchala i na Alandu docela dost škod. Stovky domácností byly bez proudu (včetně nás), ale ve srovnání s loňskou bouří Alfrida je škod výrazně méně.
Z Alandu zdraví Erja - Zdenek 02.02.2020 19:25
-
Maledivy 2.2.2020
V devět ráno dosedá obří Boeing na letiště v Male a o hodinu později už je další skupina rybářů na palubě obytné lodi, která zdvihá kotvy a vydává se za dalším rybářským dobrodružstvím. Překvapivě hned odpoledne, v atolu pár hodin jízdy od Male přicházejí na poppy první hezké úlovky metrových kranasů. - Zdenek 31.01.2020 19:55
-
Maledivy 31.1.2020
Počasí nám tento týden opravdu přeje. Dnes bylo opět krásně jasno, chvílemi oblačno. Ráno jen 26°C a čerstvý vítr, přes den necelých 30°C a vítr se postupně tišil z cca 20 km/h na 10 km/h.
Po snídani jedeme vláčet okolo thily v průlivu spojujícím atol s oceánem. Okolo thily jsou obrovská hejna banánových rybek a vidíme i hejna desítek, možná stovek malých kranasů modroploutvých. Asi hodinu vláčíme poppy a jerky, měli jsme šest záběrů, ale žádnou zdolanou rybu. Krásný záběr měl David, kterému na popp zaútočili tuňáci (odhadem 70-100 cm) a zároveň mu na popp vystartoval žralok, který popp uchvátil, David zasekl a následovala zběsilá jízda přes brzdu. Žralok vytočil více než 30 m šňůry a pak o korály přetrhl udici.
Mezi 10.00-12.30 se věnujeme vertikální přívlači na oceánské straně atolu na hloubkách 50-120 m. Na jigy 150-300 g jsme ulovili přes deset ryb – tuňáky jednobarvé-dogtooth 81-87 cm, kranasy GT 60-65 cm, kranasy ostrovní 45-50 cm, kranasy oceánské-amberjack 65-75 cm, kanice 30-59 cm a chňapaly 40-55 cm.
Šnorchlujeme a obědváme u korálového útesu uvnitř atolu. Porosty korálů jsou zde hezky živé a v mělké vodě, kde je jen 0,5-1 m vody jsme narazili na skupinu pěti žraloků rezavých-chůviček, které cosi žraly ze dna, obracely korály a ryly ve dnu. Okolo chůviček kroužil asi tucet metrových kranasů a o něco menších bluefinů, kteří těm chůvičkám evidentně užírali něco z jejich hostiny. K chůvičkám i kranasům jsme se přiblížili na 1-2 metry, ale pak chůvičky i kranasi prchli.
Po obědě a odpoledním spánku jedeme nejprve jigovat. Pár set metrů od lodi nám opakovaně lovili metroví tuňáci. Zkoušeli jsme je lovit na popp, ale bez úspěchu. Za to na jig jsme si ulovili tuňáka dogtooth 82 cm, kranase oceánské-amberjacky okolo 70 cm, chňapaly 40-50 cm, malé kanice a několik ryb (kranasů) nám při zdolávání ukousli nebo překousli žraloci. Všeobecná únava po sedmi dnech rybaření už se na nás všech projevuje a s nadcházejícím večerem polevujeme ve snažení. Cestou na kotviště se na 20 minut zastavujeme vláčet u korálového útesu, ale měli jsme jen dva plané útoky na popp. Pak asi 15 minut trolujeme k písčině, kde budeme nocovat. Když už se chystáme smotat nastražené udice, přicházejí záběry na oba nastražené wobblery. Z jednoho wobblera ryba padá a na druhém vytahujeme tuňáka jednobarvého-dogtooth 70 cm.
Na kotvišti už pomalu balíme své rybářské vybavení a v akci necháváme jen tři pruty nastražené na kousky masa. Úlovky na sebe nenechají dlouho čekat: drobní kanici a chňapali, banánové rybičky a čtyři žraloci rezaví-chůvičky délky 1-2 metry, které se nám daří vypnout u lodě, aniž je musíme brát na palubu. Hezký závěr výpravy. Zítra máme před sebou ještě ranní koupání a šnorchlování, pak 3-4 hodiny rybaření, krátkou návštěvu města Male a večer odlétáme zpět domů, za zimou... - neregistrovaný uživatel 31.01.2020 12:21
-
Dobrý den letos jedeme na lokalitu Most Sjostuer Kristiansund .Prosil bych někoho o informace ,děkuji Vlastik K
- Zdenek 30.01.2020 18:28
-
Maledivy 30.1.2020
Ve tři ráno zdviháme kotvu a vyrážíme na pětihodinovou plavbu přes otevřený oceán. Chceme přeplout přes úsek volného moře dříve, než vítr zesílí. V 5.45 začíná svítat a nastražujeme za jedoucí lodí pět povrchových nástrah-chobotnic. Ale až do 8.30, kdy přijíždíme k atolu, nemáme ani záběr. Oceán byl po celou dobu plavby klidný, vlny do metru a za atolem je moře jako rybník. Snídáme vynikající pomazánku z tuňáka s cibulí a kokosem, vajíčka se zeleninkou, fazole v tomatě s tuňákem, párečky... Po vydatné snídani chytáme na vertikální přívlač s jigy 150-250 g na hloubkách 50-120 m na oceánské straně malého atolu. Záběrů není moc, ale úlovky za to stojí, po dvou hodinách máme uloveny 4 kranase oceánské-amberjack 55-90 cm, chňapala 60 cm a tuňáka jednobarvého-dogtooth 82 cm. Z toho dva amberjacky 60 cm a 90 cm chytil Michal současně na jeden jig!
V poledne si jdeme zaplavat na oceánské straně atolu. Plaveme z lodě, která kotví na hloubce 4 metry na korálovou hranu, kde je 0,5-1 m vody. V mělké vodě, kde se lámou vlny je množství korálových ryb, ale narazili jsme zde i na tlupu asi sedmi metrových kranasů obrovských-GT, se kterými v mělké vodě brousil třímetrový žralok rezavý-chůvička. Po chvilce jsme potkali ještě jednoho velkého kranase, který měl možná 110 cm a o pár metrů dál dvě chůvičky 1,5-2 metry. Přímo pod lodí jsme pak viděli murénu, která si do díry mezi korály zatáhla páteř z našeho vyfiletovaného tuňáka.
Po skvělém obědě – sashimi z čerstvě uloveného tuňáka, ryba v těstíčku, mírně pikantní těstoviny a salát jsme si dali hodinku spánku a mezi 16.00-17.30 vláčíme poppy a jerky v průlivu spojujícím atol a oceánem. Místy teče voda průlivem jako řeka. Měli jsme celkem asi pět záběrů a jen jednu ulovenou rybu – kranase modroploutvého 60 cm.
Kotvíme uvnitř atolu na okraji proudu na hloubce cca 40 m. Hned po zakotvení berou na jigy malé barakudy a později chytáme na kousky ryb nastražené u dna chňapaly a chrochtaly 25-62 cm, kranasy velkooké 30-40 cm a 2,5 m dlouhý žralok rezavý-chůvička se nechal Jardou dotáhnout až k lodi, aby mu zde zlomil prut. - Zdenek 29.01.2020 18:51
-
Maledivy 29.1.2020
Stejně jako předchozí tři dny opět krásný slunečný den a sem tam mráček, mírný vítr od východu cca 10 km/hodinu. Vlnky tak akorát, aby nebyl úplný olej. Prostě ideální podmínky pro rybaření.
Dopoledne chytáme na poppy a jerky okolo útesů ve vnitřní části atolu směrem ke kapitánově vesnici. U každého útesu máme 3-5 záběrů kranasů. Ryby jsou velmi aktivní, prakticky pořád někdo zdolává rybu nebo má záběr nebo sledovačku. Chytli jsme 5 kranasů 92 cm, 80 cm, 68 cm, 74 cm a 75 cm.
Před polednem doplňujeme nádrže s vodou a procházíme se v kapitánově vesnici. Rozvody vody, které pokládali před týdnem už jsou hotové, citróny dozrávají, v třídírně odpadu zrovna pálí papír a listí, sluneční elektrárna vyrábí kilowaty o stošest a svinčík za přístavem zatím nikdo neuklidil. Takže vše v pořádku. V poledne se přesouváme k sousednímu ostrovu, kde šnorchlujeme na oceánské straně. Viděli jsme želvu, dva žraloky 100-150 cm a metrovou mantu, která odpočívala v proláklině u břehu. Po hodince šnorchlování, plavání a skákání do vody z lodní paluby nám hezky vytrávilo a po obědě si jdeme dát dvacet, které se mění v šedesát...
Odpoledne, či spíše podvečer věnujeme vertikální přívlači na hloubkách 50-100 m. Je pouze mírný proud a tak jigujeme s nástrahami 150-200 g. Daří se nám ulovit chňapaly „ruby snapper“ 40-55 cm, tuňáky jednobarvé-dogtooth 55-65 cm a dva žraloky útesové bělocípé 112 cm a 150 cm. Ten větší žralok vzal Zdeňkovi v hloubce 50 metrů rybu, kterou zdolával ze 150 metrů. Pak s rybou odjel na stometrovou hloubku, tam spolu chvíli bojovali a pak po cca 15 minutách byl vysílený žralok dotažen k lodi, kde se nám podařilo uvolnit mu háček a pustit ho na svobodu. Krásné zdolávání nám předvedl Michal, kterému v polovině sloupce zabral asi tuňák. Po záseku vytočil více než 50 m šňůry a pak se mu podařilo ukousnout háček.
Krátce před západem slunce kotvíme u ostrova M a jigujeme ze zakotvené lodě na hloubce 40-45 metrů. Jarda vyjigoval tři krásné cejnovky 65-72 cm, pak následuje série barakud, kanic měsíční... Když se budí Vašek a David, kteří většinu dne po nočním lovu a zdolávání žraloků prospali, nastupuje trio lovců na položenou Vašek-Nikola-David a brzy defilují na lodní zádi drobní kanici, chňapali, chrochtali, oranžové cejnovky, očaři, žralůčci... Okolo lodi nám loví tuňáci dogtooth, které se Jarda pokouší lovit na jerk, ale po té, co mu jeden z jerků dravec ukousl, věnuje se také poněkud levnějšímu lovu na položenou. Večerní rybaření nám zpestřují hejnka olihní přilákaná světlem a občas se u lodní zádi mihne i manta.
Maledivy 14-17 února
V pátek byl malý svátek a to nemyslím Valentýna, ačkoli na jedné z fotek to může vypadat, že jsme Valentýna slavili, ale to jsme jen Jindrovi zapínali zdolávací pás... Jindrovi se konečně zadařilo a ulovil žraloka 245 cm, vzapeti jej ale prekonal Vlada s mackem 255 cm. Nocni rybolov prinesl jeste ctverzubce, ostence, korálové ryby, chňapala 80 cm a samozřejmě i pár utrzenych ryb, pravdepodobne zraloku.
V sobotu ráno ulovil Jarek na svého jerka opet pri klasickem vlaceni jedno whahoo, nasledne ho na troling doplnil o dalsi. Podobne pak přidal Martin. Dal pak probihala sobota ve znameni trollingu, koupání, šnorchlování, utržených i vytažených žraloků. Celkem zatím v půlce pobytu máme: 14 vytažených wahoo (plný mrazák), red snappera 73 cm, 6 žraloků (z toho jeden byl druh zlej, nesympatickej a nebezpečnej) a asi 10 menších kranasů obrovských-GT (většinou na jig). Plus to, co se nachytá večer na kousky ryb - korálový rybičky, chňapaly, bodloky, barakudy... Noční chytání je fakt "živé".
Vitr neustava, prevazne trolujeme. Od pátku bylo sklenikove vedro mimoradne kvality. Mijime resorty z rise financnich snu, obcas potkame rybarskou lod, houpeme se na vlnach povazlive velkych.
Zejména v pondeli bylo unavne vedro v podstate cely den. Hodně jsme trollovali, ale bez zaberu. Trolujeme proto, neb kluci moc neveri poppingu a 17 whahoo na troll jim dává větší naději. Při vytahovani nastrah z duvodu kotveni (obed a plavani) ulovil Jarek pěknou cejnovku, jinak ani zaber.
Večer bylo úmorné vedro a silný vítr. Zítra vyrazíme ráno ještě za tmy, abychom přejeli přes oceán, dokud bude mírný vítr. Přes den pak vítr většinou zesílí a to už chceme být zase v závětří v atolu.
Zdraví Honza