Diskuse ► Kostarika ► Rybářské revíry
Diskuse - Kostarika - Rybářské revíry
Příspěvky ze země Kostarika, okruh "Rybářské revíry"
Pro tento okruh jsou u této země 3 příspěvky. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- neregistrovaný uživatel 25.03.2022 14:25
- Zdenek 15.12.2021 06:17
-
Kostarika 11-13 prosince 2021
Jestliže není možné "dvakrát vstoupit do stejné řeky", tak s mořem je to dost podobné. S odstupem jednoho týdne jsem se ve společnosti Borka, Luboše a Saši vrátil na stejná loviště na severu Kostariky. S naprostou suverenitou jsme zajeli na loviště, která nám minulý týden připravila úžasné rybaření, ale vše bylo jinak. Tam, kam se před týdnem stahovala hejna pelikánů a fregatek s vidinou snadné kořisti a kde co chvíli kohoutovci, kranasi a další mořští dravci v hejnech lovili drobné rybky, tam byla jen hejna pelamid (bonito) a spousty mant (rejnoků). Každých pár vteřin některá z mant vyskočila nad hladinu, udělala několik přemetů a pak sebou plácla o vodní hladinu. Místy vytvářely manty rojnice několika set kusů. Zda jejich chování a stahování do hejn souvisí s rozmnožováním nebo lovem potravy jsme nezjistili, ale v každém případě se kromě hejn bonit a mant žádná jiná hejna neobjevila a každý úlovek jehlice, španělské makrely, kranase nebo bonita, byl tvrdě vydřený.
Jakoby nás příroda chtěla odškodnit za mizernou aktivitu ryb, poslala nám do cesty velryby, které v zátoce u kotviště lodí lovily potravu - cpaly se rybím potěrem. Několikrát se velryba ocitla jen 5-10 m od naší lodi. Někdy se jen objevila na hladině nebo nám zamávala ploutví před zanořením, jindy se z hlubiny vynořila rozevřená tlama, která sklapla až když se čtvrtina zvířete vyhoupla nad hladinu a statisíce rybek se ocitly v pasti. - Zdenek 15.12.2021 05:50
-
Kostarika 7-11 prosince 2021
Zatímco rybaření na novém lovišti na severu Kostariky nás v prvních dnech prosincové výpravy příjemně překvapilo. Osvědčená loviště na poloostrově Nicoya poněkud podlomila naši sebedůvěru. Čtyři dny jsme téměř nemohli zavadit o rybu. Denně jsme ve třech chytli pár jehlic 80-110 cm, 1-2 kranasy do 80 cm, 1-3 špaňelské makrely kolem 70 cm, případně pár bonit. Záběry kohoutovců byly zcela ojedinělé. A nebylo to tím, že bychom se nesnažili nebo dělali něco vyloženě špatně - Britové, kteří zde rybaří už několik let po sobě také vzdali klasickou pobřežní přívlač a raději se věnovali trollingu zaměřenému na lov mečounů a dorad. Každý den ulovila jejich čtveřice 1-2 mečouny 50-140 kg a 5-10 dorad kolem metru. To nezní vůbec špatně, ale když jste přijeli do Kostariky lovit aktivně kohoutovce, kranasy, chňapaly a další druhy ryb a namísto toho vás nízká aktivita ryb donutí trollovat, je to samozřejmě tak trochu prohra...
Ale poslední den se karta najednou obrátila. Na pláži C byla výjimečně vyšší aktivita ryb a za jediný den jsme ve třech měli 22 ulovených ryb (10 kohoutovců, kranasy dvouskvrnné a španělské makrely). Sice to nebyly žádní obři, vesměs vše ryby do 70 cm, ale konečně po čtyřdenní pauze pěkná rybařina.
Naštěstí Kostarika není jen o rybách a tak nás kromě každodenních výhledů na nádherné pobřeží, setkávání s mořskými želvami a mantami, potěšila zdejší příroda i přehlídkou lenochodů, nosálů, kolibříků, opic a nádherně zbarvených papoušků ara arakanga.
Kostarika 22.března 2022
Rybářská sezóna na poloostrově Nicoya obvykle končí v polovině dubna, ale letos to bude už koncem března. Sezónu nám předčasně ukončil „rudý příliv“. Rudý příliv nijak nesouvisí se současnou ruskou agresí na území Ukrajiny. Je to přírodní úkaz, který se objevuje na tropickém pobřeží Tichého oceánu jednou, někdy dvakrát ročně. Během období sucha (na pobřeží Kostariky obvykle od listopadu do dubna) může nastat situace, kdy vysoké teploty a přiliš nízké srážky a snížené přítoky řek do Pacifiku způsobí masivní hynutí planktonu v oceánu. Masa hynoucího planktonu zbarví vodu oceánu do ruda. Vrstva červené vody může být až dva metry silná. Mořské proudy a příliv obvykle pásy červené vody během pár dnů promíchají a odstraní. Ale letos už od poloviny března se plochy rudé vody táhnou od jižní Kalifornie až k břehům Kolumbie. Rozklad uhynulého planktonu způsobuje pokles množství rozpuštěného kyslíku ve vodě. Ryby se před „rudým přílivem“ stahují do oblastí s čistou vodou: když jsou pásy rudé vody u pobřeží, tak odplouvají dále na volný oceán, ale když se uhynulý plankton objeví na oceánu, stahují se ryby blíže k pobřeží. Rybaření je tedy i nadále možné, ale rybář musí sledovat mořské proudy a vyhýbat se oblastem s uhynulým planktonem červeně zbarvenou vodou. Rudý příliv velkého rozsahu, jakého jsme letos svědky, zmizí až se silným větrem nebo s prvním deštěm, který čekáme každým dnem. Vždyť tady na pobřeží poloostrova Nicoya pořádně nefoukalo a nepršelo už od prosince! Ale pár desítek kilometrů severně od nás už byly první bouřky a erbovní stromy naší provincie Guanacaste začaly kvést, což je neklamným znamením příchodu prvních dešťů.
Příští týden vytáhneme lodě z vody a začneme s každoroční údržbou tak, aby obě naše lodě byly v listopadu připravené na novou rybářskou sezónu.
Esmeralda a Johnny