Diskuse - Norsko
Příspěvky ze země Norsko
U této země je 943 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- CK PEPA 25.07.2018 12:48
- rybář 18.07.2018 14:25
-
Loppa-Nusvag 3.-13.7. 2018
Pravděpodobně TOP lokalita v Norsku. Tomu bohužel odpovídá i množství přítomných lidí a lodí. Obojího je chvílemi na vodě přespříliš.
Celkem jsme ulovili:
Treska obecná 80cm+ více jak 40. Ostatní nepočítám. Tresky nad metr délky nebyly.
Treska tmavá nepočítám. Bohužel 80cm+ pouze jedna.
Značné množství mníkovců bělolemých.
6x treska Polak. To jsem udiven, treska polak se severně od ostrova Senja vyskytuje výjimečně.
8x mořská kočka - super.
5x halibut. Jeden 110cm.
Michal F. - rybář 17.07.2018 15:43
-
Skutvik 22.-29.6. 2018
Štiky jsme chytali při krátké jednodenní zastávce cestou přes Švédsko.
Ubytování na jedničku. To, co chybělo, je možnost usušení mokrých věcí. Například na Dypingkaie, ale i jinde je v koupelně podlahové vytápění, které spolehlivě usuší přes noc věci. Případně by měly být k dispozici alespoň nějaké věšáky, které můžete dát k přímotopu. Jinak velice prostorný a útulný apartmán, i když dál od mola než ostatní apartmány.
Loď Adec je dosti stará a pomalá, ale byl to náš výběr takže nelze brát jako výčitku. Proto jsme i na námi ověřená vzdálenější loviště nejezdili. Kvůli silnému větru jsme 3 dny na moře vůbec nevyjeli.
Vždy jde o počasí kam vás pustí a jak na něj reagují ryby a taky to štěstí. Celkové jde o dobrý revír s dobrým výskytem tresek obecných a tmavých. Polaci se nechytají tak často. Mníkovců je možná až hodně a to i v relativně malých hloubkách 30-50 m. Makrely najíždějí později. Občas se povede halibut. Můj bratr zde zdolal před 4-5 lety rybu 160 cm. Vlkoušů je tady málo, ale přesto mám odsud svoji největší kočku (104 cm a 10 kg).
Zachytali jsme si tresky obecné, tmavé, mníky, mníkovce a něco málo polaků. Halibut se bohužel tentokrát nepodařil. Celkově jsme byli v normě cca 20 kg. Nejvíce treska obecná (50-98 cm), keleři (45-50 cm), ale moc jsme je cíleně nelovili, mníci a mníkovci (40-80 cm), treska polak (60-75 cm).
Největší ulovená treska obecná měřila 98 cm.
Filip M. - rybář 16.07.2018 17:46
-
Senja 1.-12.7.2018
V sobotu jsme se vrátili z 12-denního pobytu na Rodsandu a na rozdíl od předchozích turnusů mám úplně jiné zprávy…
Přálo nám hlavně počasí – bylo 11-17st., ale hlavně foukalo jen 2 dny 4-6m/s a ostatní dny byl vítr 1-2m/s a dalo se vyjet pohodlně až na venkovní plotny a zkusit halibuty.
Ve 4 rybářích se jich nakonec chytilo 18ks – většinou 80-105 cm, jeden kus 120 cm a jeden 125 cm.
V neděli 7.7. se navečer povedl superzáběr – s rybou nešlo hnout a navíc jsme začali driftem sjíždět na hloubky, takže mě Naki musel najíždět první hodinu zpátky na kopec, abychom vůbec měli šanci.
Po 70 minutách jsme rybu poprvé viděli pod hladinou, circlehook seděl vzorně, ale halík si to zabrousil zavčas na dno, takže znovu…
Po 85 minutách a druhé jízdě dolů jsem předal prut Nakimu, protože jsem měl dost a nedal bych víc… Střídali jsme se postupně v pumpování nahoru a brzdění při jízdách dolů.
Kdykoliv se ryba objevila u hladiny, vzala to zase útokem do hlubin a to nakonec 9x !!! Po 150 minutách ji Tomáš konečně úspěšně zaháknul, dali jsme smyčku na ocas a mohli si oddechnout, pokochat a vyfotit. Takže míra je 190 cm a váha 90-95 kg…odhadem, protože jsme ji s radostí po chvilce vypustili zase zpátky, aby mohla plodit další taková úžasná monstra.
Krom toho jsme si zajeli na hloubky na okouníky a vzali jich kolik se hodilo…tahle ryba není o sportovním rybolovu, takže jsme tomu věnovali 2x 2h.
Tresky byly v konzumních velikostech 60-80cm a pak asi 3ks 100-105 a jedna poslední den 135cm.
Doma si pomalu zvykají na moji oholenou hlavu a z historky kdy jsem první den partě řekl, že s rybou nad 150 cm mně můžou oholit hlavu (za 11 let byl rekord 130 cm) a pak jsem měl hned 4 holiče, se stává s fotkami a videem zábava pro další kámoše.
Já věřím na osud... To, že jsem chytil ve 44 letech na 44 metrech rybu velkou a těžkou jako jsem sám, beru jako znamení a dárek od přírody, kterou miluju.
...a někdy se v téhle úžasné partě doufám zas něco povede !!!
Díky moc, Rodsand je opravdu oáza klidu a užili jsme si to.
Martin S. - Shrek 15.07.2018 20:50
-
Zdravím, kolegové. Rád bych vzal příští rok manželku s dětmi do Norska. Já se starším klukem na ryby, manželka s tím mladším spíše houby. Dáte prosím někdo tip na destinaci? Maximálně Trondheim, výš už ne. Určitě poplujeme Rostock - Trelleborg. Cílová ryba kvůli dětem makrela, keler, obecňačka. Moc děkuji za vaše tipy....
- rybář 12.07.2018 14:29
-
Bolga 20.-29.6. 2018
Ubytování bylo až na absenci úložných prostor v pořádku, co musím pochválit, jsou přístup majitelky a lodě, včetně filetárny.
Bohužel jsme zažili asi nejhorší počasí co jezdíme do Norska a ryby nebyly vůbec nikde ani ve fjordu, ani na otevřeném moři, ale to bohužel nikdo neovlivní a je to tak v pořádku. Halibuta jsme jednoho kolem metru chytili, polaci téměř nebrali. Největší treska obecná měřila 110 cm a největší treska tmavá 106 cm.
Petr B. - CK PEPA 09.07.2018 17:45
-
9. července 2018
Mezi rybáři navštěvujícími kraj v okolí Sandnessjoen se asi největší popularitě těší období na přelomu května a června. Jenže v letošním roce právě těch pár týdnů koncem května a začátkem června bylo naprosto nevyzpytatelné počasí a skoro každý den foukal silný vítr. Za to začátek léta, ten se povedl a každý den přináší hezké úlovky. Navíc se konečně ryby přesunuly z hlubších vod do mělčin mezi 15-40 metry, což umožňuje lov polaků, vlkoušů a halibutů i na klasickou přívlač s gumovými nástrahami 20-60 g. - rybář 02.07.2018 17:15
-
Loppa 17.-24.6.2018
Na Loppě vše OK, zachytali jsme dobře, ale tentokrát bez velkých halibutů.
Největší treska obecná měřila 140 cm (20 kg).
Celkem jsme měli:
20 tresek obecných délky 100 cm - 130 cm + menší a
8 tresek tmavých délky 90 cm - 110 cm a + menší a
jen dva halibutci 85 cm a 90 cm.
Vladimír N.
Loppa 3.-16.6.2018
Po zkušenostech z minulých let jsme si řekli, že tentokrát si Loppu pořádně užijem, pojedem na dva týdny, uděláme si i nějaké výšlapy na okolní kopce a k ledovci. Dokonce jsme svým nadšením nakazili i naše drahé polovičky a ta moje se k nám letos přidala.
Co vám budu dlouho povídat: první týden se denní teplota pohybovala do 5°C a většinou foukal dost silný vítr a pršelo. V noci sněžilo. Druhý týden se počasí výrazně zlepšilo a v noci už většinou nesněžilo, teplota dosáhla i 10°C a foukalo jen chvílemi. Na volný oceán přesto skoro nešlo jet - moře bylo silně rozbouřené a počasí nestabilní. Že bysme chodili na výlety, no tak to ani náhodou - na kopcích všude ležel čerstvě napadlý sníh a většinou foukalo tak, že chodit se dalo jenom v předklonu.
Počasí odpovídaly i naše úlovky: první týden to byla vyloženě bída, jen dvakrát jsme se ve fjordu trefili do metrových kelerů, ale vždy jen na pár minut. Tresek obecných normální velikosti strašně málo, většinou jen mrňata do 50 cm. Ten druhý týden se to trochu vylepšilo a jeden den jsme se trefili i do pěkných tresek okolo 90 cm. Halibut jen jeden - 112 cm.
Abych se zavděčil manželce, tak jsme ji vzali na Nordkapp. Jenže tam byl takový vichr, že nešlo venku ani chodit. Tak jsme si prohlídli expozici a jeli jsme domů. Myslím, že manželku už do Norska nikdo nikdy nedostane.
Na hranicích cestou do Norska velmi pečlivá kontrola - celníci byli velmi slušní, ale nechali nás vyložit úplně celé auto, rozbalovali tašky, krabice s jídlem. Po dvou hodinách nám poděkovali a popřáli šťastnou cestu. Měli jsme velkou časovou rezervu, takže žádný problém, ale příjemné to nebylo.
Ale co, to je život. Příští rok jedem zas.
Honza H. - CK PEPA 26.06.2018 12:29
-
Registrace úlovků
Od 1.1.2018 platí v Norsku nová pravidla pro vývoz ryb a také byla zavedena registrace úlovků, která se týká počtu ulovených tresek obecných, tresek tmavých, halibutů, vlkoušů a okouníků.
Bohužel norští zákonodárci a úředníci Fiskeridirektoratet nespustili jednotný online registrační portál a tak se registrace provádí několika způsoby - někde na papíře, někde přes chytrý telefon, někde přes počítač nebo tablet. Ze zákona je rybář povinen sdělit majiteli registrované chaty pro potřeby registrace úlovků jen jméno, příjmení a počty kusů výše uvedených druhů ryb v jednotlivých dnech pobytu. Někteří majitelé chat vyžadují ještě telefonní číslo, což s ohledem na možné řešení nějaké krizové situace na moři lze pochopit. Nicméně někteří Norci doslova blbnou a chtějí od rybářů další osobní údaje a někteří chtějí i hlásit časy, kdy hodlají rybáři být na moři nebo trasu, kudy povezou ulovené ryby domů. Na tyto údaje nemají nárok. Rovněž je blbost vozit s sebou registr úlovků a předkládat ho na norské hranici (ale i takové nápady někteří Norové mají).
Za pozornost stojí rovněž kvalita stávajících papírových formulářů a online aplikací pro registraci úlovků. Norští kreativci tak trochu zapomněli, že ryby mají v každém jazyce nějaký správný název a k překladům zřejmě použili google, takže v některých formulářích jsou chyby a nesmysly (vlkouš přeložený jako sumec, treska tmavá přeložená jako polak apod). Z některých formulářů navíc není jasné, zda zaznamenávat jen ryby ponechané nebo i ty puštěné na svobodu (uvádět se má celkový počet ulovených ryb, tedy včetně těch puštěných). Je vidět, že i do norské státní správy občas míří lidé, kterým by cit pro kvalitu práce a případně nějaký rok ve škole navíc neuškodil.
Nicméně předpisy jsou jasné a my (zahraniční návštěvníci Norska) si o nich můžeme myslet co chceme, ale dodržovat je musíme. Takže vážení kolegové rybáři: ve všech registrovaných rybářských chatách v Norsku je rybář povinen uvádět každý den celkový počet ulovených tresek obecných, tresek tmavých, halibutů, vlkoušů a okouníků. Nic víc, nic míň. Na konci pobytu si rybář od majitele chaty musí vyzvednout certifikát o pobytu v registrované rybářské chatě (chce-li si z Norska odvézt 20 kg ryb a ne jen 10 kg). - rybář 24.06.2018 11:30
-
Ylvingen 6-16 června
Chytali jsme v Ylvingen a okolí na dvou lodích.
Cesta, ubytování i lodě v pohodě.
Ze zajímavějších úlovků jsme měli:
2x halibut 119 cm a 88 cm, 2x polack 95 a 97 cm, treska obecná-dorsch cca 40ks dl. 70-90 cm, treska tmavá-keler cca 40ks dl. 60-75 cm.
Největší ryba - halibut 119cm - 22kg byl uloven 07.06.2018 na gumu, přívlač
Trofej tentokrát žádná.
Karel J.
Červenec v Elgsnes
Pohodové počasí dorazilo do Elgsnes až koncem června a víceméně vydrželo skoro celý červenec. Každou středu dorazila do Elgsnes nová parta rybářů a dokonce i ti starší a v některých případech i méně zkušení rybáři dosáhli vynikajících úlovků.
Tresek obecných je už ve fjordech sice méně než v květnu, ale chytají se velké tresky tmavé délky 100-120 cm a skoro každý den je uloven nějaký ten halibut, včetně pěkných kousků 130-170 cm.