Diskuse - Norsko
Příspěvky ze země Norsko
U této země je 943 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- CK PEPA 07.08.2014 11:48
- CK PEPA 06.08.2014 14:07
-
Buvik, 9-16 červenec
Byli jsme s kamarády pozitivně naladěni pobytem v Buviku. Ubytování je na úrovni, nádherný jižní výhled z terasy, majitel se Suzanne přátelští, lokalita z pohledu rybaření výborná.
Měli jsme celkem 8 halibutů, z toho 3 menší jsme pouštěli. Dvě velké ryby se nám vypnuly. Jinak tresek i přes metr více.
JF - CK PEPA 06.08.2014 13:56
-
Hestoysund 26.7.-2.8.
S ubytováním spokojenost, kolem stavby docela nepořádek...
Lodě s kabinkou jsou pro nás nevhodné - neslyšíme se, pořádně se nevidíme a ve 3 lidech se už jednomu nepohodlně chytá.
Ryby velikostně nic moc, v Norsku byl extrémně teplý červenec a teplota vody byla o 5°C vyšší než normálně má být. Takže opět jsme to netrefili.
Pokud fouká vítr jižní nebo severní, tak jak v našem případě, není se kde se schovat do závětří i když je zde množství ostrovů.
Průměrně se chytaly : treska obecná do 75 cm, 1ks 115 cm, 1ks 90 cm
treska tmavá - keler: 20-40 cm
jednoskvrná 1ks 65 cm
makrela 45-55 cm
vlkouš-mořská kočka 85 cm, 2ks
Polská skupina v sousední chatě chytila 3 halibuty 65, 80, 95 cm
Petr Ž.A - CK PEPA 06.08.2014 10:50
-
Koppangen 18-25 července
Nejvíce jsme chytali tresky obecné. Když se povedlo, tak jsme tahali jednu za druhou od 50 cm do metru.
Největší tresku jsme ulovili na gumu - měřila 120 cm, vážila 16 kg.
Největší vlkouš - kočka byla na pilkr, měřila 98 cm.
Jestli ještě někdy pojedu do Norska tak určitě na Koppangen.
Perfektní naftové lodě. Nejlepší loviště, které jsem zažil. Majitel se neskutečně staral jak o nás tak o lodě.
Radek B. - CK PEPA 05.08.2014 15:03
-
Arviksand 16-26 července
V Arviksand jsme lovili především tresky obecné, těch mezi 70-110 cm bylo nepočítaně.
Dále jsme ulovili: vlkouše - 21ks, +- 75cm, největší 92 cm, mníky mořské (leng) - 4ks, největší 80 cm, tresky jednoskvrnné - 5ks, +- 60cm a jednoho halibuta délky 110 cm (14 kg).
Největším úlovkem výpravy byla treska obecná - 124cm, 18kg, ulovená v pondělí 21.7. kolem půlnoci, na malý pochromovaný, olověný pilkřík domácí výroby 50 g. Chycena na přívlač inline prutem Penn TRQ Boat 30/50 lb. Smekací naviják Okuma FS 3015, vlasec 0,30 mm.
Zajímavé bylo, že během našeho pobytu se nám vůbec neosvědčila v minulosti úspěšná místa doporučená pomocí GPS-souřadnic.
Josef V. - CK PEPA 05.08.2014 11:13
-
Maribell 3.8. a 4.8.
Konečně se na pobřeží ostrova Kvaloya i na dalších místech v okolí Tromso od druhé poloviny července "rozežrali" halibuti.
Šestice hostů měla minulý týden v Meribell uloveno celkem 14 halibutů od 100 do 156 cm.
V neděli 3.8. byl v Maribell uloven halibut 156 cm (rovných 60 kg) a v pondělí halibut 140 cm (41,6 kg).
Jen tak dál...
Eivind - Kajan 04.08.2014 20:12
-
Ahoj,
cestou do středního Norska jsme vyzkoušeli dvě možné varianty silnic a pro ty, kteří se chystají cestovat přes Trondheim, mám doporučení, které vám zpříjemní a urychlí cestu. Třeba již toto doporučení znáte, ale určitě se najdou tací, kterým ušetří několik hodin cesty.
Pokud se rozhodnete cestovat přes Norsko, tak z Osla pokračujte po silnici č. 6 až před Hamar, kde odbočte vlevo na silnici č.3 po které po které jeďte skoro až před Trondheim, kde se opět napojíte na č.6. Tato silnice má výborný povrch, není zde skoro žádný provoz a hlavně zde nejsou skoro žádné vesnice a tedy snížení rychlosti, jako na šestce, která vede přes mnoho vesnic a také přes hory. Sice je tato varianta jen o pár desítek km kratší, ale my při cestě zpět ušetřili skoro 2 hodiny. Cestu tam jsme jeli po č.6, kde jsme jeli průměrnou rychlostí 60km/h v souvislé koloně kamionů a aut.
Karel - CK PEPA 31.07.2014 19:31
-
Nedre Mollisjok 5-12 července
Nedre Mollisjok je jistě jedním z nejlepších revírů pro lov lipanů. Pro muškaře,zvyklé na tekoucí vody, je lov na jezerech velká neznámá. Nicméně doporučuji kombinovat lov na mušku s přívlačí, která dovoluje delší hody a dává příležitost prochytat vetší prostor. Ryby jsem ani nepočítal, ani pořádně neměřil. Lipani byli poctivě přes 50 cm; potočáci menší, ale krásně bojovní, stejně jako siveni, kteří byli nejlepší na grilu.
Ubytování v chatě v Nedre Mollisjok bylo výborné; Per fungoval v rámci možností dobře, vozil nás po řece a vyzvedával na čas, což s ohledem na krvežíznivé komáry bylo milosrdenství. Teplá voda tekla dvakrát, vlažná většinou a studená též asi dvakrát. Vyudil nám lipany, občas udržel a vyhověl i dvěma žádostem najednou, inu, na Laponce výkon!
Věřme, že Finnmarka zůstane tím, čím byla a je dosud. Snad k tomu přispějí i Norové tím, že mají dost prostředků z ropy a plynu a nepotřebují tudíž forsírovat turistiku za každou cenu. Je to kraj, který mám rád i s komáry, byť se mi zdá, už přitahuje více lidí jako jsem já… Poděkujte, prosím, mládencům ze skupiny, kterou jsme tam střídali; předali nám mapy a informace, kde rybařit, ba i krabici zásob. Měli zřejmě trošku více štěstí na vodu i teplotu, protože v ústí do jezera nedaleko kempu, kterému říkali „Hvězdná brána“ (kudy přicházejí velcí lipani na svět) my už "jenom" paběrkovali lipany do 40 cm (jaká zpupnost z pohledu Česka!). Podobné fiasko nás čekalo na krásném, táhlém úseku mezi peřejemi nad tímhle úsekem, kde jistě ryby musely být. Ale mimo několika zoufalců, kteří neodolali mušce či třpytce, jsme tam žádnou pořádnou rybu nechytili. Krásné chytání jsme si nakonec odbyli na spojnicích jezer proti proudu řeky, kam nás Per vozil lodí. Ryby tam byly neobyčejně bojovné a krásné; suchou mouchu braly chtivě jako pstruh, prostě nádherný zážitek! Dostal jsem tam sivena arktického, který měl 49 cm, ostatní siveni byli o pěkný kus menší.
Možná, že stojí za úvahu používat trošku robustnější náčiní, které umožní zdolat rybu rychle a tudíž ji tolik neunaví a může se spokojeně vrátit do svého živlu. Myslím, že těch pět, šest rybářsky navštěvovaných míst vede k tomu, že se mnohé ryby několikrát za sezónu podívají na břeh a člověk neví, co to s nimi udělá. V Mongolsku se takhle podařilo vymlátit tajmeny z nejkrásnějších míst, ale proč malovat čerta na zeď?!
Pro letní období na Nedre Mollisjok zdůrazněte potřebu nejsilnějších repelentů, moskitiér a doporučte vzít s sebou Raid na komáry. Krátká chemická válka v ložnici umožní klidný spánek, zatímco jinak je to boj s nevyhubitelným rojem komárů, kterým Středoevropan mimořádně chutná.
Jiří R. - CK PEPA 31.07.2014 19:15
-
Loppa 12-20 července
Loppa a Storhaug tradičně příjemná, Britt s rodinou v pohodě, lodě a příslušenství v pořádku.
Kvalitu rybolovu silně ovlivnilo počasí, kdy teplota dosahovala téměř tropických hodnot (400 km za plárním kruhem!) Tentokrát bylo rybaření pro nás trošku zklamáním, protože velké tresky i halibuti v důsledku tepla zřejmě odpluli na volné moře. Sandland působil mrtvým dojmem, ryby bylo potřeba hledat, což jsem před tím nezažil. Důkazem oteplování vody bylo podle mne i to, že jsem v bočním fjordu při ústí říčky chytil makrely, které jsem v kraji Finnmark před tím nikdy nepotkal.
Na moři jsem tentokrát neulovil nic, co by stálo za zmínku, snad mimo těch náhle objevených makrel.
Zpáteční cestu nám trošku zkomplikovala srážka se srnou, která nám skočila do cesty a rozbila chladič. Stalo se to 13 km nad Umeou v 04:30 hod, ale pojišťovna zafungovala docela dobře, za hodinu nás odtahovka odvezla do servisu, kde jsme do druhého dne počkali na opravu a pokračovali domů. Při vší smůle jsme se radovali, že to nebyl los! Ploty kolem „dálnice“ vypadají solidně, ale jsou tam díry, že by tudy projela kavalérie, tudíž jsem varování před zvěří začal brát vážně, zejména v nočních hodinách, kdy provoz značně zeslábne.
Jiří R. - Kajan 30.07.2014 18:51
-
Ahoj rybáři,
přidám ještě pár postřehů ohledně nástrah a rybolovných technik, které se nám během naší kajako rybářské výpravy do norského Roan osvědčily. S sebou jsme vezli jak pruty na lehčí i těžší přívlač, tak i pilkrovací speciály včetně všech možných velikostí, druhů a barev gumových nástrah, pilkin, jigových hlaviček a pilkrů. Po prvních vyjížďkách se ukázalo, že nejefektivnější budou místa s hloubkou od 15 do 35m, kde nám nejvíce fungovala středně těžká přívlač s gumami velikosti od 10 do 20cm a hlavičkami od 30 do 80g podle rychlosti driftu. Na gumy jsme chytali tresky obecné a polaky. Spletl se i halibut a několik menších mníků a mníkovců. V těchto hloubkách jsme relativně stejně efektivně chytali i na lehčí házecí pilkiny od 45 do 100g, které ke konci tresky obecné příjímali s větší důvěrou. Problémem ale byla obrovská hejna malých kelerů (20-40cm), kteří se vrhali na vše stříbrné a ochotně se věšeli na trojháčky. Proto nebyl v některých místech lov na pilkiny téměř možný. Z barev se nám osvěčila zelená, FT, modrá a bílo šedo černá.
Zkoušeli jsme lovit na pilkr i ve větších hloubkách od 30-100m, kde se ulovilo několik okouníků, relativně málo tresek a poměrně hodně mníkovců. Tato technika nás ale příliš nebavila, proto jsme se jí ani tolik nevěnovali.
Samostatně jsme zkoušeli i lov na maso a nástražní ryby, který nám přinesl dva halibuty, několik žraloků ostrounů a několik velkých tresek, takže na velké ryby určitě mohu doporučit.
Roan je díky členitému dnu a velkému množství mělkých partií ideální právě pro přívlač, což nám vyhovovalo nejvíce.
KarelKomentáře k tomuto příspěvku:31.07.2014 15:09
Zdenek: Kájo, na jaký si převážně vláčel z kajaku prut? Já jsem při vláčení na moři z kajaku úplně vyřadil dlouhé pruty (2,75 m) a nakonec jsem chytal s vláčákem 50-200 g délky 2,1 m. A kdybych měl kratší, asi bych klidně použil i o trochu kratší prut. Musím říci, že mne z delšího prutu bolela záda a za krkem...
O pilkrování ani nemluvím - po 15 minutách pilkrování z kajaku jsem (jak to se mnou pohupovalo) většinou začal usínat...
Zdeněk04.08.2014 19:59
Kajan: Ahoj, včera večer jsem se vrátil z víkendových závodů, tak reaguji až dnes. Zdenku, ohledně prutů jsem se chvíli hledal, než jsem našel vhodný prut, který mi vyhovoval. Je nutno podotknout, že jsem ale trochu anomálie a v Čechách chytám na gumy na delší pruty, na které jsem z lovu candátů zvyklý. (270-300cm). První dny jsem chytal na prut 270cm do 50g, který mi vyhovoval především pro nízkou hmotnost a parabolickou akci, díky které mi ryby skoro vůběc nepadaly. Nicméně délka 270 a hlavičky okolo 50g udělají docela slušnou páku a po pár vyjížďkách mě pěkně bolela ruka :) Měl jsem s sebou ještě prut 240 do 60g, který byl hodně předimenzovaný a na něj jsem to celé prakticky odchytal. Pravda je, že jsem nepoužíval těžší hlavy než 80g a gumy do 20cm. Kratší bych nechtěl, protože jsem chytal stylem nához a navijení + práce s prutem, nikoli jen práce s nástrou kolem lodi, na což by stačil prut okolo 210cm. Mě ale bavilo nahazovat kolem lodi a prochytávat větší oblast, což dost často přinášelo úspěchy. S tímto prutem jsem chytal i na lehké pilkiny do 100g, které jsem také nahazoval. Sice jsem jich nechal pár v řasách a kamenech, ale to k přívlači patří. A taková treska přes 90cm na lehčí vláčák vše mnohokrát vynahradí. :)
Karel
Loppa – Sandland 25.7.-3.8.2014
Loppa byla zatím nejlepší místo kde jsem na moři rybařil. Krásná příroda, množství ryb ve velikostech o kterých si teď nechám každou noc zdát...
Tresky obecné byly od 60 do 115 cm (my to neměříme jen koukáme na tu krásu), celkem cca 100 ks.
Halibutů jsme ulovili 8 ks cca 85 - 110 cm.
Vlkoušů bylo celkem 25 ks do 90 cm.
Mníkovců-lumbů nepočítaně a překvapivě jsme i tady na dalekém severu ulovili i jednu makrelu!
Za našeho pobytu Němci z Loppy ulovili halibuta 170 cm (65 kg) a Angličané 200 m od přístavu halibuta 180 cm (74 kg).
Radek B.