Revíry - destinace ► Amerika ► Kanada ► Řeka Fraser ► Reportáže ► Krátké zprávy a minireportáže
Kanada - Řeka Fraser - Reportáže
Krátké zprávy a minireportáže 21.10.2024
Co to tam v té Evropě máte za počasí? U nás na řece se za celý první týden dubna vždycky vyšplhala odpolední teplota na 20°C! Ne, že by to byl běžný standard, ale jaro zde bývá rozhodně teplejší, než ve středu Evropy.
1. dubna jsem byl s klienty celý den na jeseterech, jen kousek nad Vancouverem. Dostali jsme do lodě celkem 11 jeseterů, ale žádné obry - vše mezi 120-183 cm. Bohužel už jsem neměl čas na steelheady, ale Matt a Ben hlásí ulovené steelheady každý den...
12. března 2013
Minulý týden hodně pršelo a řeka, na kterou jezdím na steelheady, se rozvodnila, takže rybolov byl nemožný. Díky tomu však do řeky natáhly nové ryby a jak začala voda klesat, rybaření stálo za to. Vysoká voda donutila ryby k pohybu, takže byly všude a nejen na obvyklých místech.
Nakonec jsem se dostal na ryby až minulou neděli, měl jsem tři záběry, ale zdolal jsem jenom jednoho steelheada (tažná forma pstruha duhového).
Matt a Ben chodí na ryby skoro každý den, úspěšně chytají na přívlač a muškaří. Od půlky února se jim nestalo, že by za půldenní vycházku nechytli ani jednoho steelheada.
Pokud by si chtěl někdo zachytat steelheady, tak teď je nejlepší čas. Stačí koupit letenku a sejdeme se na letišti ve Vancouveru.
Březen a duben jsou nejlepší měsíce, co se lovu steelheadů týká. Koncem dubna sezóna končí a začíná hájení.
Lov jeseterů je teď také úspěšný, nechytají se sice tak velké ryby jako v září nebo v říjnu, ale chytá se jich hodně.
Z jarní Britské Kolumbie zdraví
Chris
Únor a březen v Britské Kolumbii
Od konce ledna do dubna se na mnoha řekách Britské Kolumbie loví mohutní a extrémně bojovní steelheadi (tažná forma pstruha duhového). Tah ryb je rok od roku jiný – v roce 2012 jsme zažili asi nejsilnější tah za poslední desetiletí a letošní sezóna se zatím vyvíjí průměrně (takový lepší průměr). Ale množství úlovků se během příštích dnů a týdnů může změnit – k lepšímu nebo i horšímu – záleží na počasí, průtoku vody a mnoha dalších faktorech. Faktem je, že já a moji kolegové v těchto dnech můžeme úlovek steelheada v podstatě garantovat.
Jak asi víte, lov steelheadů není snadný, jedná se o rybaření, které vyžaduje schopnost dobře nahazovat a zdolávat relativně velké ryby o hmotnosti přes 5 kg. Není to jako lov chumú - lososů keta, kdy si každý, kdo udrží prut v ruce, může chytit třeba i 50 ryb za den. Se steelheady je to zcela jinak – po několika hodinách hledání ryb a nahazování do tůní a proudů přichází jeden-dva záběry. Ale někdy také žádný, jindy může mít rybář za vycházku i 5 záběrů. Taková je realita.
Lov steelheadů vyžaduje trpělivost, umění a odhodlání „číst řeku“ a především rybář musí být schopen přesně nahazovat. Rybářský průvodce umí dovést klienta na místo, kde jsou steelheadi, ale když rybář neumí dostatečně daleko a přesně nahazovat, vyjde jeho snaha obvykle naprázdno.
Lov steelheadů je lovem v pravém slova smyslu a opravdové rybáře vždy nadchne. Od února do března se šikovnému rybáři dá v našich vodách úlovek téměř garantovat. Naposledy jsem prováděl rybáře, který se obvykle zabývá lovem štik a okounků-bassů. Na steelheadech byl prvně a hned při úvodní vycházce měl na prutu 4 steelheady. Den na to zdolal dva steelheady a několik vypnul. Během pětidenního rybaření byl jen jeden den, kdy jsme žádného steelheada neulovili, ale to k rybaření patří.
V únoru začínají být aktivní i jeseteři - především, když se udělá hezké počasí. Není divu, že většina místních rybářů už únor nepovažuje za zimní měsíc, ale hovoří o „jarním rybaření“. Ale to je spíše psychologická záležitost – snad každý rybář si přeje, aby už zima byla pryč.
Denní teploty se obvykle pohybují mezi 3-10°C. Protože je klima v dolní části údolí Fraseru ovlivněno blízkostí oceánu, jen zcela výjimečně klesají noční teploty pod -5°C.
Kromě lovu steelheadů se vláčkaři a muškaři vydávají od února do března ještě za dalšími salmonidy: za pstruhy „cutthrout“ a za tažnou formou sivena malma – „bull trout“. V tomto období lovíme „cutthrouty a siveny“ i přímo na hlavním toku Fraseru a v řekách Harrison, Lillooet a dalších. Řeka Lillooet je dostupná jen lodí – proti proudu Harrisonu, přes Harrisson lake až do řeky, která je ideální pro muškaření. Je to více než hodina jízdy lodí a motor spolyká pěkných pár litrů benzínu, ale ten výlet stojí za to – kvůli rybařině i pro nádherné horské scenérie v okolí.
Příčinou zvýšené aktivity pstruhů a sivenů v tomto období je převážně fakt, že se z jiker právě kulí malí lososi a v řekách je možství potravy.
Až Vám někdy bude zima připadat příliš dlouhá, vzpomeňte si na těchto pár řádků – vynikajíci rybaření čeká na sportovní rybáře v Britské Kolumbii již od února!
Ze zimního Vancouveru zdraví
Chris
10. únor 2013
Zatímco já sedím každý den u počítače, vyřizuji objednávky a účetnictví za minulý rok, moji kolegové už vesele rybaří. Kromě steelheadů se začali chytat i normální duháci.
Z řeky vzdálené asi 300 km od Vancouveru mi jeden z našich průvodců právě zaslal zprávu o úlovcích:
"Tak jsem dnes na rybách prvně od Vánoc. Loď jsem spustil na vodu ve 13.30 a před pátou už jsem byl na cestě domů. Ve dvou jsme měli na prutě 12 pstruhů duhových a zdolali jsme celkem 7. Nebyl to špatný začátek sezóny. Příští víkend jedeme zas. Přidáš se? Dan"
Tahle řeka je rybářům přístupná do 15. března. Pak je od 15.3. do 1.6. hájená, protože se v ní třou duháci. V červnu se tam chystám, ale příští víkend se budu raději věnovat steelheadům - přeci jen mne láká víc šance na trofejní rybu...
Ze zimního Vancouveru zdraví
Chris
8. únor 2013
Po loňské zimní sezóně, která byla co se úlovků tažných duháků-steelheadů týče asi nejlepší sezónou za posledních 10 let, jsou všichni místní rybáři zvědaví, jaké budou úlovky letos.
Obvykle začíná "zimní" tah steelheadů v polovině ledna a vrcholí v únoru nebo březnu. Ryby sice protahují řekou Fraser, ale lovíme je na přítocích - Fraser je příliš velkou vodou na lov těchto ryb. Obvykle jezdím 1-1,5 hodiny autem z Chilliwacku na některé své oblíbené úseky na přítocích.
Skoro všichni rybáři, které znám, chytají na mušku, protože je to větší zábava a lepší šance na zdolání zaseknuté ryby. Rybáři z USA a jiných zemí zase dávají přednost přívlači. Proti gustu...
Ačkoli mne živí především práce s rybáři, kteří k nám přijíždějí lovit jesetery, kdybych si mohl vybrat, tak bych jako rybář dal přednost určitě steelheadům - u řeky je absolutní klid, voda je naprosto čistá a často ryby v řece vidíš. No a zdolávání bojovných steelheadů je kapitolou samo o sobě...
Bohužel se musím věnovat účetnictví a práci v kanceláři a tak poslední týden jen mlsně sleduji úspěchy kolegů, kteří mají volno a tráví čas u řek.
Ben byl u vody včera a předevšírem dopoledne a zdolal na mušku 3 velmi slušné ryby. Už se nemůžu dočkat, až dodělám ty papíry a připravím si mouchy na první zimní výpravu!
Váš
Chris
24.-25.11. 2012
Po náročné podzimní sezóně, kdy jsem s výjimkou šesti dnů byl od půlky srpna až do konce října na vodě každý den, jsem se opravdu těšil, až pracovní nápor pomine. No a po týdnu sezení v kanceláři a doma s rodinou až mně to zase táhlo k vodě, tak jsem v sobotu a v neděli byl s lodí na pár hodin na řece.
Protože je den krátký a ráno se mi nechtělo vstávat, chytal jsem jenom na severním okraji města. Každý den jsem chytil tři jesetery, ale nic velkého, všechno ryby od 120 do 160 cm. Teplota vody klesla na 7°C a stále má klesající tendenci, takže záběry jeseterů jsou velmi opatrné a zaseknout rybu není žádná legrace.
Na přítocích je stále množství lososů keta a kisuč. Kety už jsou vesměs vytřené, ale stříbrňáci stále táhnou noví a noví.
Během jednoho nebo dvou týdnů by se v řekách měli objevit první podzimní steelheadi. Už se těším - týden povalování ve měste mi stačil...
Z podzimního Vancouveru zdraví
Chris
26.-30.10. 2012
Celý závěr října se letos vydařil a většinou jsme měli v lodi denně 10-15 jeseterů a vlastně každý den alespoň jednoho délky nad 2 m! Za poslední tři dny jsem měl vždy alespoň jednu rybu okolo 220 cm-240 cm.
Dnes jsme měli celkem 16 jeseterů, z toho dva něco málo přes dva metry a jednoho krásně rostlého 226 cm - měřeno do vykrojení ocasu, takže skoro 250 cm měřeno po evropském způsobu. Byla to úžasně bojovná ryba bez čipu, která evidentně přitíhla z oceánu do řeky jen před pár dny.
Po čtrnáctidenním maratónu, kdy jsem byl každý den na vodě, mám konečně příští týden 1 volný den. Už se těším.
Z podzimního Vancouveru zdraví
Chris
Řeka Fraser 17.-25. 10. 2012
Po třech letech jsme se vrátili na místo, které musí každého rybáře zaujmout už na první pohled.
Divoká řeka Fraser se svými přítoky osloví každého rybáře a vlastně nejen rybáře – každého, kdo se umí koukat kolem sebe.
Při naší první návštěvě počátkem října 2009 bylo krásné počasí a lovili jsme především jesetery, kteří byli při chuti a každý den jsme v lodi všichni zachytali. Lososům se tehdy ve slunečném počasí moc nechtělo a úlovek byl spíše náhodný.
Letos jsme do Kanady vyrazili čtyři a zvolili jsme pozdější termín v závěru sezóny. Dobře jsme udělali!
Hned první den nás o tom přesvědčil Libor zdoláním jesetera délky 242 cm. Ostatní čtyři jeseteři ulovení v tento den byli od 150 do 200 cm. Začátek celkem impozantní. Nutno však podotknout, že náš průvodce Ben, který se na první pohled zdál velice nepřístupný, byl opravdový profesionál, který rybaření rozuměl a řeku znal znamenitě.
Druhý den vzhledem k silnému větru a dešti, který nás na této výpravě provázel s železnou pravidelností, jsme se rozhodli zkusit štěstí s lososy keta, kisuč a nerka. Celkový počet 60-ti kusů chycených v tomto jediném dni není třeba komentovat. Navíc si zkuste představit, že na jednoho vytaženého lososa byl možná dvojnásobný počet těch, co byli zaseknuti, ale po několika výpadech se jim podařilo uniknout do prudké vody nebo přes kameny...
Další dny jsme se vzhledem k počasí (pršelo a řeka se zvedla asi o 50 cm) chytali dopoledne lososy a odpoledne jesetery. Třetí den, po ulovení 53 lososů, jsme změnili místo a nahodili na jesetera. Hned první „sedící“ zásek byl jeseter 292 cm. Petr jej zdolával asi půl hodiny, pak byl na půl hodinky vystřídán Richardem, aby se ke konečnému boji vrátil. Zdolávání téhle ryby trvalo asi půldruhé hodiny a ryba nás táhla vodou téměř 3 km. Celkem jsme za ten den měli 6 jeseterů. Další velký měřil 262 cm a další 245 cm.
Určitě jeden z nejkrásnějších dnů byl poslední den chytání. Zlepšilo se počasí a voda klesla, jako by se s námi chtěla Britská Kolumbie rozloučit co nejlépe. Chytili jsme dopoledne 45 lososů (keta-chum, kisuč-coho i čavyča-king) a odpoledne 8 jeseterů. Dva jesetery, které zasekl Richard, se vůbec nepodařilo dostat k hladině! Jeden skončil po půlhodině boje v kořenech naplaveného stromu a druhý po zhruba stejné době utrhnul udici.
Konečná statistika je tedy za deset dní chytání ve čtyřech rybářích: 275 lososů a 41 jeseterů.
Všechny zdravím a přeji jen takové úspěšné výpravy.
Radek
Fraser 18.-25.10.2012
Zasielam štatistiku úlovkov v Kanade. Ako vidíte, celkovo sa nachytalo spústa rýb a aj pekné jesetery.
Ubytovanie v penzionu u rieky chalani ohodnotili znamkami krasokorčuliarskym hodnotením: technický štýl 6 a umelecký dojem 6. V hotelovej terminológii *****. Mike a Adriana boli excelentný hostitelia a z ich strany nám bolo ponúknutá možnosť večerí priamo v penzione. Varili úžasne a servis bol na vysokej úrovni. Cena večere bola 30 CAD iba steak stál 40 CAD.
Po večeroch Mike a Adriana s nami posedeli a v záverečný večer sa niesol v rytme slovenských ľudových pesničiek za doprovodu gitari (Vlado) a Mike zhodnotil, že ho mrzí ale bohužiaľ u nich takáto tradícia predávania historických pesničiek z pokolenia na pokolenie nie je. Adriana aj s chlapcami potancovala a prepáčila nám i trocha hlavy bolenia ktoré mali s Mikom z našich zásob ohnivej vody. Lúčenie bolo plné bozkov a potriasania rúk...
Štatistika úlovkov:
19.10.2012
Lod č. 1 – 11 ks jesetera
Lod č. 2 - 11 ksjesetera
Lod č. 3 - 4 ks jesetera (najvačší 216 a 254 cm)
20.10.2012
Lod č. 1 – 52 ks lososov
Lod č. 2 – 57 ks lososov (jeden king 15KG)
Lod č. 3 - 11 jeseterov (najvačší 209 a 219 cm)
21.10.2012
Lod č. 1 - 16 jeseterov
Lod č. 2 – 47 ks lososov
Lod č. 3 - 8 jeseterov (najvačší 239 cm)
22.10.2012
Lod č. 1 - 11 jeseterov (najvačší 211 a 228 cm)
Lod č. 2 – 47 ks lososov
Lod č. 3 - 8 lososov
23.10.2012
Lod č. 1 - 70 losososv
Lod č. 2 – 47 ks lososov
Lod č. 3 - 8 lososov
24.10.2012
Lod č. 1 - 15 lososov a 3 jesetery
Lod č. 2 – 35 ks lososov a 1 jeseter
Lod č. 3 - 11 lososov
21. října 2012
Benův seriál šťastných dnů pokračuje! Libor Urbánek měl dnes rybu délky 2,4 m a mezi ostatními menšími rybami byli i jeseteři délky 2,1-2,2 metru.
Já byl dnes s Petrem a slovenskou částí výpravy na jeseterech - na mojí lodi zaseknuto 14 ryb a zdoláno 11. Ztratili jsme dvě velmi těžké ryby. Jedna se ukázala na hladině, mohla to být ryba přes 2,5 m. Další dvě lodě byly dnes na lososech a podle zpráv zdolali hosté na každé lodi přes 2 metráky lososů keta a ulovili i nějakého kinga.
Zdraví
Chris
18. října 2012
Jak víš, tak Richard s Peterem a moji oblíbenci z roku 2009 - Libor a Radek přiletěli tento týden.
Start jejich výpravy byl famózní - hned první den chytili spoustu ryb včetně parádního jesetera délky 240 cm a dnes mi volali, že mají rybu délky přes 290 cm! Přesná čísla zatím nemám, ale jedná se určitě o jednu z největších ryb na Fraseru za poslední měsíc. Ben, jejich průvodce mi volal, když zrovna oslavovali úlovek a nějak špatně artikuloval... Je to letos jeho největší ryba a Richard není právě jednoduchý zákazník. Takže měl Ben z toho úlovku dvojnásobnou radost.
Počasí nám přeje a voda se stále mírně zvedá. Jsem si jist, že budeme mít v příštích dnech na prutě další velké ryby. Já měl dnes v lodi celkem 31 jeseterů a Saša dokonce 35 jeseterů. A nebyli to jen samí mrňousci, chytli jsme i pár ryb přes 2 metry...
Myslím, že Peter a jeho skupina slovenských hostů, kteří začínají rybařit zítra, v pátek 19.10. přijíždějí v ten nejlepší čas!
Zdraví
Chris
Září 2012
Poslední dva měsíce byly pro lovce jeseterů na Fraseru velmi těžké. Skoro bych si dovolil tvrdit nejtěžší za těch 15 let, co zde rybařím. Důvodů může být hned několik, za hlavní považuji velmi slabý tah lososů nerka a extrémně vysokou hladinu vody v červenci a srpnu.
Na druhou stranu se v osledních 10 dnech karta zcela obrátila a ryb chytáme více než obvykle. Podzimní tah lososů keta, čavyča a coho je dostatečným impulzem i pro pohyb jeseterů od ústí do Pacifiku proti proudu. Jen kdyby chtělo pořádně zapršet! Od poloviny července vůbec nepršelo a zatímco Fraser měl díky tání ledovců a srážkám na horách abnormální množství vody, malé říčky a potoky, kde se třou lososi, jsou skoro na suchu.
2. září jsme na mojí lodi ulovili jesetera bílého délky 292 cm (měřeno od špičky hlavy k rozdvojení ocasní ploutve) nebo chcete-li 330 cm (měřeno od špičky hlavy ke špičce ocasu). Ryba měla "přes prsa" 127 cm a tabulková hmotnost ukazuje na 300 kg. Je to jeden z největších a hlavně nejtěžších jeseterů, kterého moji zákazníci ulovili.
Zdolal jsem ho spolu s Thomasem (hostem z Dánska). Původně měli přijet dva, ale Tomův kolega měl srdeční příhodu a musel zůstat doma. První den jsme chytali na dolním toku řeky a do lodě jsme dostali 12 jeseterů, největší okolo 180 cm. Na počet dobrý, ale velikost nic moc. Na druhý den se Tom rozhodl zariskovat a zavelel "jedem proti proudu". Věděl jsem, že tam bude záběrů výrazně méně a trochu jsem se bál debaklu. Ale Tom byl rozhodnut.
Řeka nahoře je krásná, ale když jsme přijížděli, vše pokrývala hustá a studená mlha. Ta se však před polednem zvedla a když Tom pět minut po náhozu na mém oblíbeném místě zasekl to monstrum, bylo už jasno a sluníčko nás hřálo do zad! No hřálo... Mně hřálo, ale Tom se pořádně potil. Kromě asi tří minut, kdy mi dal prut do ruky, aby si mohl sundat bundu a svetr, zdolával rybu sám a já mu nepomáhal. Hned po záseku ryba vyskočila celá z vody, takže jsme věděli jak je velká. Tom nepanikařil a systematicky rybu unavil. Za 40 minut byl jeseter u břehu a já mu mohl pogratulovat k parádnímu úlovku, který si fakt zasloužil a tvrdě odpracoval.
Zatímco podzimní tah kingů (lososů čavyča) je slabší než obvykle a gorbuše (pink) letos netáhnou, lososů keta (chum) a kisuč (coho) se tlačí do řek abnormální množství. Včera navíc konečně začalo pršet a tak se snad alespoň trochu zvedne hladina menších řek a lososi se dají do pohybu.
Myslím, že nás v říjnu čeká parádní rybařina a už se těším na hosty z Čech a Slovenska.
Z Vancouveru zdraví
Chris
8. srpna 2012
Dnes jsme ulovili jesetera dlouhého 244 cm - měřeno od špičky hlavy do rozdvojení ocasní ploutve (tedy cca 270 cm měřeno po evropském způsobu). Na tom by nebylo nic tak zvláštního, ale téhle rybě se během zdolávání podařilo celkem pětkrát zamotat do větví a naplavených kmenů. Vždycky se nám podařilo šňůru z větví vymotat a rybu nakonec zdolat. Štěstí, neuvěřitelné štěstí.
Z Vancouveru zdraví
Chris
20.-22. červenec 2012
... tak jsem se po týdnu na Aljašce přemístil do BC, strávil jsem 3 dny u Adriany a Mika a jejich pensionu u řeky a taky jsme s Chrisem vyjeli na 2 dny na ryby. Musím říct, že řeka je pěkně vysoko a také se to projevuje na množství komárů okolo....nástup do lodě a útěk od břehu musí být vždy rychlý a synchronizovaný:-)
První den jsme měli smůlu, chvíli po nahození jsem měl na prutě rybu okolo 230 cm, ale po 40 minutách souboje nějakým záhadným způsobem praskla šňůra bylo po všem. Nutno dodat, že v tak silném proudu, jako je teď, je zdolávání velkých ryb velmi obtížné a taky je docela problém, kde se s velkou rybou vyfotit, jelikož všechny břehy jsou zalité vodou.....
No následně nám pletenka navydržela ještě dvakrát po sobě (opět se slušnýma rybama) a to už přestala být na lodi „zábava“. Chudách Chris z toho byl celý špatný a stále se snažil najít příčinu problému. Jenže vody v řece bylo fakt hodně a unášela spousty větví, kmenů... - utrhnout v tom šňůru není ani tak moc velký problém.
Druhý den nám pěkně vysvitlo sluníčko, nicméně jsme však zdolali jem 3 ryby okolo 150 cm. Nutno dodat, že se za poslední týden na řece ulovilo několik obrů okolo magické hranice 3 m, takže ryby jsou zde:-)
Z Vancouveru zdraví
Martin