Revíry - destinace ► Amerika ► Kanada ► Řeka Fraser ► Reportáže ► Krátké zprávy a minireportáže
Kanada - Řeka Fraser - Reportáže
Krátké zprávy a minireportáže 2.12.2024
Zdravím po návratu z BC,
včera jsem se náhodou díval na vaše stránky a všiml jsem si, že Chris byl zřejmě s fotkama rychlejší....:-)
Strávili jsme s Chrisem 4dny velmi úspěšného rybolovu, celkem 14 jeseterů, z toho 4kusy nad 230cm, ještě že vzal s sebou na loď svého tchána, jinak by neměl kdo dělat fotky....
V polovině srpna začal nápor lososů sockeye do Fraser (cca. 30mil. ks), to co se dělo potom, moc s rybařinou společného nemělo ,my to nazývali „harvesting“. Ani se nedivím některým průvodcům, že si brali den či dva odpočinku, bylo to pro ně zřejmě také velmi náročné.
Prvních 14 dní v srpnu jsme strávili s kolegy z Ostravy ve společnosti Tondy Čápa, viděli jsme hodně krajiny, leč o rybách to moc nebylo. Podařilo se nám ulovit pár kusů lososů, ale bylo to spíše trápení, když to srovnám s pozdějším rybolovem na Fraser, kde nebyl problém chytit 10ks za hodinu.....no aspoň jsme se po BC trochu projeli.
Přeji vám úspěšný rybolov na vaší řijnové výpravě, spoustu zážitků a nových zkušeností.
S pozdravem
Martin Urban
30. srpna 2010
Dlouho jsem se neozval. Ale tak je to vždy, když berou ryby a kromě práce s klienty mne obvykle čeká i nějaký ten večírek nebo párty na oslavu úlovku.
Z Martinem z Ostravy jsme chytli pár ryb přes 2 metry. Na to, že je léto v plném proudu, celkem slušný úlovek.
Po třech letech je opět plně otevřená sezóna pro lov lososů nerka a v celém říčním údolí je to jako v blázinci. Hlavně na lovištích v okolí měst, která jsou dostupná ze silnice jsou spousty lidí - hlavně těch, kteří berou do ruky prut jednou ročně, aby si naplnili mrazák. Nemám to rád, ale takhle vypadá vždycky prvních pár dnů po zahájení sezóny lovu některého z lososů. Už 10 dní jsem neměl ani den volna a kdyby to šlo, tak by si zákazníci rezervovali asi i noční rybaření... Na rozdíl od lovu jeseterů sem část lidí z okolních měst přijíždí lovit i lososy, které si berou domů. Pro mne to snamená, že kromě průvodcování, transportu lidí a vysvětlování jak mají chytat, také filetuji a balím ryby. Včera jsem končil u řeky po šesté, pak večeře s klienty, pak do Vancouveru a ráno v šest už jsem zase frčel z Vancouveru pro dalšího klienta...
Už se těším až přijedete na jesetery koncem října a v klidu si parádně zarybařím s opravdovými rybáři!
Z letního Vancouveru zdraví
Chris
12. července 2010
Včera jsme zasekli jednu z největších ryb, jaké jsme kdy měli na prutě. 2,5 hodiny jsme rybu zdolávali, ale nebyli jsme schopni odlepit ji ode dna.
Třikrát se ryba zvedla a popojela pár desítek metrů, jinak zůstávala u dna a jen rány do prutu nám dávaly vědět, že to není dno nebo proudem unášený strom.
Čtyři rybáři se střídali při zdolávání monstra, ale ryba se pořád držela u dna. Pak, po více než 150 minutách(!), při jednom z prudkých pohybů ryby, došlo k přetržení šňůry. Jak sám víš, používáme velmi silné a kvalitní šňůry, které není v lidských silách přetrhnout, ale stane se. Myslím, že jak se našponovaná šňůra třela o chrupavčité výrůstky na těle jesetera nebo jak máchla ryba ocasem přes napjatou šňůru, tak došlo k přetržení. Mohla to být ryba těžší než 500 kg. Kdo ví. V každém případě se mi ještě nestalo, že bychom nebyli schopni zvednout nějakou rybu ode dna tak dlouho.
Z letního Vancouveru zdraví
Chris
Červen 2010
V červnu a červenci obvykle tají ledovce v horách, kde Fraser sbírá své vody. Řekou se valí nejvíce vody a rybaření je trochu složitější.
Přesto se nám v polovině června povedl skvělý úlovek jesetera bílého - délka od špičky nosu ke konci ocasní ploutve 277 cm, obvod "přes prsa" 110 cm a přibližná hmotnost 250 kg.
Ale já už se těším na podzim. Máme letos ve Vancouveru děsná vedra, dnes bylo opět 30°C ve stínu a to není nic pro mne. Není nad příjemných 10-20 stupňů!
Z údolí "tropické" řeky Fraser zdraví
Chris
20. květen 2010
Sněhová voda již z větší části odešla a ledovce v nejvyšších polohách hor zatím neodtávají. Do Fraseru přitáhlo z Pacifiku obrovské množství drobných rybek, které se v řece třou. Za nimi táhnou i jejich predátoři - jeseteři.
Jsem s klienty na vodě skoro každý den, ale občas nás vypeče počasí - velmi nepříjemný byl minulý týden vítr a ve čtvrtek se po několika dnech téměř letních teplot dokonce ochladilo na 15°C.
Těm dvěma jsem se opravdu divil, že se jim chce lézt kvůli fotce do vody. Jeseter na snímku měřil od špičky "nosu" do vykrojení ocasu 230 cm, na konec ocasní ploutve 250 cm.
Z jarní Britské Kolumbie zdraví
Chris
Únor 2010
Poslední dva týdny byly prostě úžasné. Vůbec jsem si neuměl představit, že nás všechny Olympiáda ve Vancouveru tak strhne.
Televizi jsem měl puštěnou prakticky pořád a navíc jsem měl to štěstí, že jsem získal lístky na 5 hokejových zápasů - viděl jsem v akci i český a slovenský team při duelu Čechy-Lotyšsko, Slovensko-Norsko a Slovensko-Švédsko, ale především představ si to: získal jsem 3 lístky na finále Kanada-USA. Moje žena pořád dokola volala na rezervace lístků, až se jí podařilo získat ty tři lístky, které někdo vrátil - a to se na černém trhu prodávaly lístky na finále za 5.000-10.000 CAD!!!
Tu atmosféru, když jsme dali vítězný gól v prodloužení, to už nikdy nikde nezažiju. Fakt jsem měl až strach, že ten stadion spadne.
Ale k rybám: moji zákazníci z Čech, kteří přiletěli do Vancoueru na Olympiádu, neměli moc štěstí na počasí. Chytali jsme jen jeden den, myslím, že na víc rybaření ani neměli čas. Foukal silný vítr a měl jsem na řece dost práce zakotvit loď tak, aby se pořád neposouvala, což je při lovu jeseterů problém.
Ale nakonec se nám zadařilo a zdolali jsme dva slušné jesetery - Martin hezkou rybu 193 cm a jeho syn zdolal úplně sám jesetera 140 cm, což je na jeho věk myslím dost dobrý!
Z olympijského Vancouveru zdraví
Chris
5. - 10. října 2009
Souhrn úlovků výpravy 8 českých a moravských rybářů, kteří počátkem října 2009 přijeli do Britské Kolumbie za zdejšími jesetery. Lovci ryb byli: David (Tábor), Libor (Hustopeče), Mirek (Ostrava), Petr otec a Petr syn (Praha), Radek (Hustopeče), Vlasta (Ostrava), Zdeněk (České Budějovice). Rybařili jsme na dvou lodích (4 rybáři + průvodce na každé lodi). Našimi průvodci během šesti dnů rybaření byli Chris, Kevin, Steve a Jeff.
Rozměry největších ryb uvádím ve vzorci: X(Y)/Z-W, kde X udává délku od špičky nosu ke špičce ocasní ploutve, Y udává délku od špičky nosu do vidlice ocasní ploutve, Z udává obvod ryby v nejsilnějším místě a W přibližnou hmotnost.
5.10.2009
Včera odpoledne jsme přiletěli z Prahy do Vancouveru a dnes v 8.00 ráno vyjíždíme na naši první letošní výpravu za jesetery. Nebe je bez mráčku, ráno se teplota pohybuje okolo 10°C a do odpoledne se díky slunci vyšplhá dokonce na velmi příjemných 20°C!
Lovíme od 8.30 do 17.00 jesetery mezi Mission bridge a Chilliwack.
Nejúspěšnější nástraha – zasmrádlé naložené kusy lososů nerka a keta (betální štingec).
Celý den máme spousty záběrů, prakticky nemine 15 minut, aby alespoň na jednom ze čtyřech nastražených prutů nebyl záběr, někdy máme záběry na všech nastražených prutech najednou. Záběry však jsou jen velmi opatrné, spíše se jedná jen o opakované „ochutnávání“ nástrah, než o opravdové záběry. Ryby jsou evidentně přežrané - v řece se právě třou lososi gorbuša a žrádla (jiker a mrtvých lososů) mají jeseteři ve vodě nadbytek. Větší část záseků jde do prázdna.
Loď Chris: celkem 3 ulovení jeseteři (217, 124 a 113 cm).
Největší rybu zdolal Libor: 217 cm(194cm)/70 cm-70 kg
Loď Kevin: celkem 4 ulovení jeseteři 100-120 cm.
6.10.2009
Ráno jasno, 7°C. Odpoledne oblačno 15°C.
Ráno a dopoledne lovíme lososy při ústí řeky Harrisson do Fraseru. Část z nás chytá na mušku (někteří drží muškařský prut poprvé v ruce), zbytek loví s vláčecím prutem na zatíženou mušku s indikátorem záběru (splávkem).
David – 2x losos keta 6-7 kg (80 cm)
Libor – 2x losos keta cca 5-6 kg
Mirek – 1x losos keta cca 6 kg (85 cm)
Petr – 3x losos grobuša cca 1-2,5 kg, 1x losos keta cca 4 kg
Petr junior – 3x losos gorbuša cca 2 kg.
Radek – 1x losos keta cca 6 kg
Zdeněk – 1x losos gorbuša 1,5 kg a 1x losos keta cca 4 kg
Odpoledne lovíme jesetery v okolí ústí řeky Vedder.
Loď Steve: celkem 4 ulovení jeseteři (100, 110, 125 a 147 cm).
Největší rybu zdolal Radim: 147 cm (133 cm) – cca 25 kg
Loď Kevin: celkem 2 ulovení jeseteři okolo 110 cm.
7.10.2009
Celý den je jasno, slunečno. Teplota od 10 do 20°C.
Ráno lovíme lososy na řece Harrisson, asi 2-4 km nad ústím do Fraseru. Řeka je plná lososů čavyča, keta, gorbuša a nerka. Začínají táhnout lososi kisuč. Nádherně čistá voda, ale ne právě snadné rybaření – ryby nás velmi dobře vidí a nejsou moc aktivní.
Petr – 2x losos keta cca 4 kg
Petr junior – 4x losos gorbuša cca 1-2,5 kg.
Vlasta – losos keta cca 6 kg (80 cm)
Zdeněk – 2x losos gorbuša cca 2 kg.
Odpoledne lovíme jesetery v pod ústím řeky Vedder. Nejvíce ulovených ryb bylo na kousky lososa čavyča (uhynulého lososa o hmotnosti cca 12 kg jsme našli při rybaření na řece Harrisson).
Loď Chris: celkem 6 ulovených jeseterů (130, 130, 140, 171, 193 a 233 cm).
Největší rybu zdolal Petr: 233 cm (207 cm)/85 cm – 85 kg
Jedna velká ryba nám zajela pod strom ležící na dně a museli jsme ji utrhnout – následující den byla na stejném místě ulovena tato ryba s naším hákem v hubě – měřila 245 cm.
Cestou z ryb jsme v 17.30 na břehu řeky pozorovali medvěda černého (baribala).
Loď Kevin: celkem 7 ulovených jeseterů (100, 105, 107, 110, 120, 183, 186 cm)
8.10.2009
Jasno slunečno. Ráno jen 5°C, ale odpoledne až 20°C. Teplota vody v řece se pohybuje okolo 12°C.
Lovíme celý den jesetery na kusy ryb (betální štingec) i na kousky včera nalezeného lososa čavyča a lososa keta. Rybaříme mezi Chilliwack a Mission.
Loď Chris: celkem 6 ulovených lososů: 135 cm(120 cm)/43 cm, 170 cm (193 cm)/68 cm,
183 cm(163 cm)/68 cm) , 190 cm(164 cm)/64 cm, 212 cm(187 cm)/72 cm, 215 cm(195 cm)/75 cm
největší rybu ulovil Petr 215 cm(195 cm)/75 cm – 100 kg (velmi silná-tlustá ryba).
Loď Kevin – nemám údaje
9.10.2009
Je oblačno-polojasno a velmi větrno. Ochladilo se, teplota se pohybuje od 5 do 12°C.
Celý den lovíme lososy na kamenité kose asi 500 m pod ústím řeky Harrisson do Fraseru. Hloubka vody se zde pohybuje od 1 do 2 metrů a v průběhu dne zde vidíme ulovit lososy gorbuša, keta, čavyča i kisuč. Třou se zde lososi gorbuša a keta a protahují tudy na trdliště lososi čavyča a začíná rovněž tah lososů kisuč.
Někteří ulovení lososi kisuč a čavyča jsou čerstvě natažení z moře – podle toho, že mají na těle místy přisedlé malé korýše-parazity z moře, je zřejmé, že nemohou být v řece déle, než 3 dny.
Petr junior – 1x losos kisuč 75 cm (4 kg) a 1x losos čavyča 80 cm (6 kg) (uloveno na plandavku)
Petr – 1x losos čavyča 110 cm -5 kg a 1x losos keta 90cm-8 kg (uloveno na plandavku na pstruhový proutek délky 2,3 m o vrhací zátěži 20 g!)
Zdeněk – 1x nedospělý losos čavyča-jack 60 cm (3,5 kg) (uloveno na mušku).
10.10.2009
Jasno, větrno. Teplota se pohybuje od 5°C do 15°C.
Celý den lovíme jesetery pod ústím řeky Vedder. Vzhledem k větru se dá rybařit jen na místech, kde v řece nejsou příliš velké vlny a kde se neuvolňuje kotva. Nejvíc záběrů jsme měli na nastražené jikry lososa keta nastražené v punčošce. Udělali jsme nějakou dietní chybu a část z nás se místo rybaření věnuje dospávání minulé noci a uklidňování svého trávení...
Loď Jeff: celkem 15 ulovených jeseterů (z toho 8 David) délky 90-150 cm.
Loď Kevin: celkem 5 ulovených jeseterů 100-193 cm.
Září 2009
Největší rybu sezóny 2009 ulovila výprava polských rybářů. Ryba byla zdolána na Chrisově lodi, zabrala na kousek lososa nerka a zdolávali ji střídavě všichni 4 rybáři, kteří byli na Chrisově lodi.
Trofejní jeseter měřil od špičky nosu ke špičce ocasní ploutve 340 cm, od špičky nosu k vykrojení ocasní ploutve 308 cm, v nejširším místě těla měl obvod 165 cm a odhadovaná hmotnost byla dle srovnávacích tabulek téměř 400 kg!
Zatím největší jeseter bílý ulovený na udici vážil 650 kg. Stále je tedy co dohánět...
Květen 2009
Stále je hladina řeky téměř na normálu a zažíváme skvělé rybaření skoro každý den.
Měl jsem poslední tři dny na starosti filmový team z kanálu Discovery, který tady točil pořad o jeseterech a jejich lovu. Ve filmu se objevují záběry zdolávání velkého jesetera o hmotnosti 250 kg, kterého jsme ulovili přesně před rokem. Obrázek zasílám.
Zdraví
Chris
Duben 2009
Zatím ještě nedorazila velká sněhová voda z jarního tání a tak bylo rybaření předposlední týden v dubnu velmi dobré.
Za posledních 6 dnů jsem neměl ani jeden den volno a i na příští týden mám na každý den naplánovanou skupinku rybářů - většinou lidí z Vancouveru nebo Seattle.
Nejdelší ryba minulého týdne měřila hezkých 222 cm.
Z jarní Britské Kolumbie zdraví
Chris
Rok 2009 - velký rok lososů gorbuša
Rok 2009 bude pravděpodobně jedním z nejlepších v poslední dekádě, co se úlovků lososů i jeseterů týče.
Tah lososů gorbuša (pink), který probíhá vždy v lichých letech, by podle sledování správců povodí měl být letos extrémně silný. Očekává se, že do řeky Fraser přitáhne na 30 miliónů lososů gorbuša!
Rovněž lososi nerka (sockeye) by v roce 2009 měli přitáhnout v abnormálním počtu. Očekává se až 15 milónů červených lososů, kteří se řekou Fraser vydají na dlouhou pouť k trdlištím.
Lososi a jejich jikry jsou podstatnou částí potravy jeseterů bílých. Spolu s táhnoucími lososy vplují do řeky Fraser i tisíce gigantických jeseterů.
Kdo plánuje návštěvu Britské Kolumbie a rybaření na řece Fraser, ten by si letošní sezónu neměl nechat ujít!
V Kanadě se vyskytují dva druhy medvěda: medvěd černý, neboli baribal a medvěd hnědý - známý grizzly. Jak už název napovídá, medvěd černý mívá zpravidla barvu černou a medvěd hnědý bývá světlejší, jeho srst může být hnědá až rezavá nebo krémová.
Jenže výjimka potvrzuje pravidlo, o čemž svědčí tyto fotografie z podzimu roku 2006.
Je na nich medvěd černý - baribal, resp. jeho bílá forma. Nejedná se o albína, nýbrž o opravdovou bílou formu, tzv. "spirit bear". Zbarvení má na svědomí neposlušný gen ovlivňující barvu srsti.
Foto Antonín Čáp
Britská Kolumbie, říjen 2006
Zdravím Evropu!
Doufám, že jste se už probudili ze zimního spánku! Právě jsem se vrátil ze třítýdenní výpravy do Britské Kolumbie. Na přelomu dubna a května se v severní části BC loví nejen táhnoucí forma duháka - steelhead, ale na některých řekách je i jarní tah lososů královských.
Chytal jsem na řekách Kalum, Kitimat a Ishkinish. Skeena měla moc vody a byla zakalená.
Když jsem přiletěl do Terrace, padal sníh s deštěm a kolem řek ležely zbytky sněhu. Za tři dny přišla teplá fronta a bylo až 27 stupňů Celsia! Protože na horních tocích řek stále ještě mrzne, byla ve většině čistá voda, průtok lehce pod normálem. Dva dny po oteplení se řeky zvedly a některé se zakalily, takže nebyly chytatelné. Po několika dnech se část řek pročistila a tak jsem si zase zachytal.
Ten nádherně stříbrný steelhead vážil téměř 7 kg. Můj největší steelhead týdne vážil 11 kg (viz foto).
Kromě steelheadů jsem na mušku nachytal i celou řadu duháků, sivenů Dolly Varden a whitefish.
Druhý týden pobytu byl tragický - vysoká hladina kalné vody. Celý týden vůbec nic!
Počátkem posledního týdne pobytu se naštěstí situace zlepšila. Zdolal jsem ještě jednoho krásně stříbřitého steelheada 9 kg a 12 kg jarního lososa královského (viz foto).
Jarní lov steelheadů není snadný, ale je to opravdový lov a když se ti podaří zdolat denně alespoň jednu rybu, je to velký úspěch. Ale stojí to za tu námahu- jsou to skvělí bojovníci.
Na viděnou v Kanadě se těší
Ruud van Deursen
Ahoj Zdeňku!
Týden po našem společném rybaření v okolí Dalton Trail Lodge jsem vyrazil o něco jižněji, do Britské Kolumbie.
Rybařil jsem dva týdny v polovině srpna na řece Kalum (přítok Skeeny) a na Skeeně. Stejně jako před rokem, jsem si i letos skvěle zarybařil. Drtivou většinu ryb jsem chytil na mušku, něco málo na přívlač (plandavky). Ten červený na obrázku má přes 25 kg, ten menší stříbrný 21 kg.
Příští rok pojedu začátekm srpna opět do Dalton Trail Lodge a pak možná zase do Britské Kolumbie. Ještě zvažuju výpravu do BC v květnu - před čtyřmi lety jsem si tam nádherně zachytal steelheady (viz obrázek).
Nechceš se připojit a vyrazit s námi - pojede jeden muškař s Anglie a dva moji přátelé z Holandska.
Na viděnou v Kanadě se těší.
Ruud van Deursen