Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Lofoty-Vesterály ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Lofoty-Vesterály - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 1.4.2025

Jako již několikrát v minulosti vyrážíme na konci března na jih Lofot lovit jarní tresky (skrei). Tentokrát plni očekávání, protože podle marinetraffic.com se ve Vestfjordu, našem lovišti, pohybovalo už od února značné množství kutrů lovících skrei. A to bývá známka toho, že skrei ve Vestfjordu jsou. Předchozí dva roky bylo vidět mnohem více lodí profesionálních rybářů západně od Lofot, na otevřené vodě, kam nemáme v našich malých otevřených rybářských lodích šanci dojet.
Část sedmičlenné skupiny vyráží z pražského letiště a druhá část z letiště v Krakowě. Ve dvě hodiny odpoledne jsme se všichni setkali na letišti v Oslo. Už na letišti v Oslo bylo zřejmé, že je zrušen noční trajekt z Bodo do Moskenes, protože fouká velmi silný vítr, v nárazech až 30 m/s (přes 100 km/h), a další má jet až odpoledne. Naštěstí se podařilo zarezervovat poslední volné pokoje v celém Bodo a tak hned po příletu jedeme taxíkem do hotelu na druhém konci města. Ráno máme potvrzeno, že odpolední trajekt skutečně pojede. Ve tři hodiny jsme již na palubě a míříme na Lofoty. Jim (majitel domku Molnarodden, kam jedeme) nás večer vyzvedává v Moskenes a po půl hodině jsme konečně „doma“.


Další den bylo ještě hůř, my se ani vyjet nepokusili, druhá loď sice vyjela, ale za dvě hodiny byli zpět. Mokří a vyfoukaní a se slovy „nestálo to za to“. Ulovili pouze pár malých tresek u sádek „za rohem“ od domku. Večer se vyjasnilo a byla vidět velmi pěkná polární záře, která nám výrazně zvedla náladu. Tento projev vesmírného počasí (částice, hlavně elektrony a protony, jsou magnetickým polem Země vtahovány do horních vrstev atmosféry kde ionizují a excitují atmosférické molekuly a atomy, které následně vyzařují světlo různé barvy a vytvářejí proměnlivé struktury) pozorovatelný v polárních oblastech je jev, od kterého lze sotva odtrhnout oči. Ale přeci jen přijeli jsme primárně na ryby…

V den odjezdu bylo totální bezvětří a hustě sněžilo, škoda toho nevyužít, tak jsme ještě ráno na dvě hodiny vyjeli. A stálo to za to, v lodi skončily další tři skrei, z nichž jednu lze právem považovat za rybu výpravy, 124 cm.
V 11:00 jsme byli zpět, začali sušit oblečení, mýt vybavení od soli, balit, uklízet… odpoledne nás Jim přijel zkasírovat za benzín do lodí, vrátit kauci a hlavně nás odvézt do Moskenes na trajekt. O půlnoci jsme se trajektem dohoupali do Bodo a přišlo překvapení, vytápěná čekárna v přístavišti, se kterou počítáme na přečkání do doby, kdy se otevírá letiště, je nově od 20:00 do 8:00 zavřená. Fouká a hustě prší. Vedle je ještě čekárna pro řidiče kamionů, přístupná pouze na speciální kartu, kterou nemáme, ale Pepa s drzostí sobě vlastní, se do ní protáhl s jedním polským řidičem kamionu a nám podržel dveře… za hodinu přijela ochranka přístavu nás vyhodit, ale pod tíhou argumentů, nás do příjezdu taxíku v čekárně nechala.

Konečně jsme nastoupili do letadla a odletěli do Osla a z Osla do Krakowa nebo do Prahy. Cestující do Krakowa měli finále cesty už bez problému, ale nám, cestujícím do Prahy, nepřiletěla zavazadla, zůstala na letišti v Bodo na letištní ploše. K nám se dostala až s 24 hodinovým zpožděním a to ještě značně pochroumaná. Ale obsah byl nepoškozený a ryby zůstaly zmrzlé, což je hlavní!
Nakonec jsme na vodě strávili zhruba 2,5 dne ze sedmi, což není mnoho, ale viděli jsme krásnou polární záři, orly, snad všechny rozmary norského počasí, část z nás viděla kosatky, problémy se podařilo vyřešit… a i jsme nakonec něco ulovili, takže to špatné nebylo. Nikdo asi nemůže čekat, že cestovat do severního Norska v zimním období je zcela bez rizik. Za sebe mohu prohlásit, že bude na co vzpomínat!
Borek Zajíček
















Počasí nám bohužel moc nevyšlo, strašně foukalo (8 m/s a více), dále od břehu se dalo vyjet jen jeden den. Ale i tak jsme si s tím docela poradili a v průběhu pobytu jsme zdolali dostatek slušných ryb, hlavně kelerů 80-90 cm. Při jediném výjezdu na volnou vodu se podařil velký mník mořský 146 cm (17 kg), uloven byl na kus masa v hloubce cca 75 m.
Luděk T.
Havnnes Handelssted 4.-13.8.2024
Do Havnnes jezdíme každý rok, známe dobrá místa v okolí a víme, která z lodí je nejlepší. Letos nám pobyt opět vyšel a užili jsme si to.
uloveno:
Treska tmavá (keler) cca 120 ks 60-110cm
Treska obecná cca 60ks 50-120cm
Makrela cca 60ks
Halibut 2ks
Většinu ulovených ryb jsme vrátili moři.
Petr M.
Grytoy 18-25 července 2024
Rybářsky se naše výprava na ostrůvek Grytoy u Harstadu vyvedla. Soustředili jsme se na velké tresky obecné a tresky tmavé. Tato lokalita poskytuje perfektní místa pro jejich lov. Podle mne to je jeden z nejlepších revírů, které jsem v Norsku za posledních 20 let navštívil.
Ulovených ryb bylo nespočet, ale nic vyloženě trofejního. Čtyři tresky obecné byly přes metr, přes sto tresek tmavých bylo nad 50 cm. Pěkní byli okouníci, jeden měl 52 cm, jinak menší.
Skvělé ubytování, skvělé místo, praktická místnost na čištění ryb.
Ale naprosto nedostačující je množství mrazáků na zamražení ryb. K dispozici jeden mrazák, maximálně na dvě malé polystyrenové bedny. Ubytování má kapacitu 8 rybářů. V takovém případě bych čekal kapacitu mrazáků na 8 beden.
Michal F.
Kvitnes 6-16 června 2024
Dovolená v Norsku byla skvělá, ryb mnoho, výlet do Tromso a na Lofoty super - výstup na horu Moysalen začátkem června byl jako ze snu - nádhera.
Loď, ubytování v Kvitnes, gril, majitelé - výborné, za mě trochu slabší filetárna - při větším množství ulovených ryb (což zde není problém) je malá, např. jen jedna ještě k tomu otočná ne pistolová koncovka hadice s vodou i stůl by mohl být větší.
Naše úlovky:
56 tresek tmavých 75-90 cm
16 tresek obecných 65-90 cm
1 halibut 89 cm
1 okouník 39 cm
8 mníků 70-90 cm
14 mníkovců 50-70 cm
5 tresek jednoskvných 55-65 cm
Vladimír N.
Molnarodden 13.-21.6.2024
S lokalitou jsme byli spokojeni. První dva dny jsme hledali místa výskytu ryb a pak už šlo chytat.
Halibuta jsme neulovili žádného, ale na tuto rybu jsme ani cíleně nevyjížděli. Chytali jsme tresky obecné do 100 cm, ale hlavně tresky tmavé, největší byly kolem 105 cm.
Dále jsme ulovili 1 kočku, menší okouníky a několik mníků do 70 cm. Poměrně dost bylo tresek jednoskvrnných kolem 60 cm.
Jediná skvrna na zájezdu byl problém s lodí 110 HP. Druhý den přestalo chodit zvedání motoru a musel přijet technik, který to alespoň provizorně opravil.
Jindřich M.

Cesta, včetně dvou převozů trajektem, byla v pohodě. Zpátky jsme již volili první noc v hotelu a druhou noc jsme byli na trajektu, takže to celkem šlo. Přeci jenom - už nám není dvacet let...
Ubytování také v pohodě, nic nám nescházelo, rodina pana domácího byla komunikativní, místo je klidné, předností byla terasa před vchodem. Počasí jsme měli první tři dny vyloženě letní, potom se na den a půl udělaly vlnky a zbytek pobytu už byl zase v pohodě.
Chytali jsme převážně tresky obecné, největší měla 90 cm, tresky tmavé byly menší, mníkovec byl největší 80 cm, dále jsme vytáhli několik kusů tresky jednoskvrnné, okouníky, vlkouše, mníky, jednoho sledě...
počty: treska obecná 101 ks; treska tmavá 82 ks; treska jednoskvrnná 2 ks; mníkovec 45 ks; mník 8 ks, okouník 2 ks, vlkouš 2 ks, sleď 1 ks
Největší treska obecná měřila 90 cm a ulovena byla 27.5. na pilkr ze dna.
Zdeněk Z.

Pobyt byl v naprosté pohodě, jak ze strany ubytovatele a poskytovatele lodě, tak místem. Trochu bylo větrno, ale to jsme dokázali celkem zvládnout.
Celkem uloveno asi 160 ks všech ryb ve dvou rybářích a 6 dnech na moři.
Nejvíce bylo tresek obecných (přes 100 ks), tresky tmavé asi 30 ks, halibut jeden, vlkouš 1, mníkovec 7 ks.
Josef J.
Norsko, Elgsnes 1.-8.5.2024
Vyšlo nám mimořádně počasí, s výjimkou dvou zatažených dní bylo azuro. Tore (majitel a správce Elgsnes) je fajn chlap, známe se z předcovidové doby. Jeli jsme v 5 jedním Transitem, žádné velké pohodlí, ale dali jsme to. Pokud nam zdravi dovolí a rozhodneme se ještě jet, rozhodně už ne tak vysoko.
Úlovky standardní, z hloubek 50m+ mníci na střibrné a bílé pilkry, jeden vlkouš na žlutou gumu, pár větších tresek 95-100cm ze dna. Na mělčinách byly hlavně "červené" tresky ("chaluhačky"). Zkoušel jsem dvě odpoledne i halibuta, ale bez úspěchu.
Na zpáteční cestě nás kontrolovali norští celníci, bez problémů.
Vítek

Předně děkujeme za aktuální informaci o rybách před naším příjezdem.
Z 6 chytacích dní jsme vyjeli pouze na 4 dny, vždy na cca 8 hodin. Jeden den foukalo 13 m/s, takže jsme raději jeli na výlet po Lofotech, který jsme stejně plánovali a předčil naše očekávání o kráse přírody, Nusfjord, Reine, A, sušárny atd...
Poslední den se dalo vyjet až kolem poledne, což jsme s ohledem na nadcházející odjezd na trajekt do Moskenes vyhodnotili jako hektické (balení, zmrazení ryb...), takže tyhle dva dny jsme chytání vynechali.

Nejvíc braly tresky obecné 80-100 cm, pár kusů bylo větších, nejdelší 107 cm.
Bylo i pár kelerů cca 50-60 cm. Jednoskvrnka ani mníkovec žádný.
Na 2-3 hodinky jsme se zajeli na radu p.Pedersena schovat do zálivu nad most (na moři foukalo to odpoledne 12-13 m/s). Celý jsme ho prochytali, zkoušeli jsme halibuty, ale bez výsledku. Až na zpáteční cestě, po projetí soustavy tyčí, 100 m před mostem kolega chytil malého mořského ďase, cca 30 cm. Ale i takový malý zmetek udělal svým vzhledem radost...
Takže celý zájezd považujeme za úspěšný, každý ze 4 dní jsme nachytali 10-20 kusů velkých tresek.
Ale Lofoty autem nejsou jen o rybách. I cesta je cíl... Dlouhé přejezdy autem byly někdy únavné, ale ta krása Lofot vše vynahradila!!!!

24.3.
2:22 - výjezd z Brandýsa n/L
12:00 - přístav Kiel, 745 km
14:00 - odjezd trajektu do Osla (20 hodin plavby, cca 670 km, tj. 34 km/h)
25.3., 10:00 - příjezd trajektu do Osla
10:15 - po neúspěšném celním přiznání alkoholu odjezd do obce Harran (702 km)
22:30 - příjezd do kempu "Harran Camping" (teplota -9C, ráno -14C)
26.3., 6:30 - odjezd z kempu do přístavu Bodo (487 km)
14:15 - příjezd do Bodo na pumpu SHELL, občerstvení, přejezd do přístavu
15:45 - odjezd trajektu do lofotského přístavu Moskenes (plavba 3:15 hod, cca 110 km)
20:00 - příjezd trajektu do Moskenes, odjezd do cíle Molnarodden (18 km, cca 20 minut)
20:30 - příjezd na chatu pana Pedersena
cesta tam: autem 1.952 km + trajekty: 670 km + 110 km
29.3. nebo 28.3. - výlet po ostrově:
vesnice Nusfjord (UNESCO, muzeum), Ramberg (pláž a sušáky), Hamnoy (Rorbu camping), Reine (most, parking na konci obce - 2x sušáky), vesnice A - nejjižnější obec Lofot, celkem: 71 km

5:50 - odjezd z chaty do přístavu Moskenes (18 km, cca 20 minut)
6:10 - příjezd do přístavu
7:00 - odjezd trajektu do Bodo (plavba 3:15 hod, cca 110 km)
10:15 - příjezd trajektu do Bodo, odjezd do města Berkak (780 km)
22:50 - příjezd do kempu "Halland Camping" (teplota -4C, ráno -7C)
3.4., 6:40 - odjezd z kempu do přístavu Oslo (413 km)
12:15 - příjezd do Osla (včetně prohlídky Norské státní opery)
14:00 - odjezd trajektu do Kielu (20 hodin plavby, cca 670 km, tj. 34 km/h)
4.4., 10:00 - příjezd trajektu do Kielu
18:58 - zase doma!!!
cesta zpět: autem 1.956 km + trajekty 110 km + 670 km
Cekem auto - 3.979 km, trajekty - 1.560 km
Ještě jednou díky za spolupráci
Jarda K.

Výprav za skrei na Lofoty jsme v minulosti podnikli již několik. První tři byly velmi úspěšné, ale při dvou posledních v roce 2022 a 2023 jsme se docela trápili. Ryby buď nebyly, nebo nebraly. O to zvědavější jsme byli, jak dopadneme letos. Zprávy od Jima, majitele domku Molnarodden a místního profesionálního rybáře v jedné osobě, byly pozitivní. Tentokrát ryby ve Vestfjordu jsou. Plni očekávání jsme se sešli 18.3. na pražském letišti. Cesta byla dlouhá, ale proběhla naprosto hladce.
19. a 20.3.
V úterý 19.3. jsme dorazili ještě za tmy do domku Molnarodden. Po pár hodinách odpočinku a příprav, jsme vyrazili vyzkoušet, zda tu nejsme zbytečně. Vyjeli jsme jen do ústí fjordu, pár km od domku. Během chvíle jsme zdolali 5 skrei (nej 93 cm) a pak záběry ustaly. Chytl se už jen jeden mník a dva keleři cca 60 cm. Posádka druhé lodi ulovila několik mníkovců, tresek jednoskvrnných a jednoho mníka. Skrei neulovili. Počasí bylo dobré, teplota nad nulou a vítr mírný až žádný.
Dnes od rána foukalo 8-10 m/s, pršelo... moc se nám do lodí nechtělo. V poledne se počasí trochu umoudřilo, ale v ústí fjordu se stejně moc chytat nedalo. Dali jsme dva drifty, ulovili jednu skrei, a jeli jsme se schovat do jednoho fjordu obklopeného vysokými horami. Tam skoro nefoukalo, ale chytali jsme jen malé obecňačky. Druhá loď, která do ústí fjordu dorazila později, již za mírnějšího větru, vydržela až do cca 17:00. Přivezli 3 skrei (největší 99 cm), kelera 75 cm, dva mníky a několik obecňaček z místní populace.