Revíry - destinace ► Evropa ► Norsko ► oblast Tingvollfjord ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Norsko - oblast Tingvollfjord - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 27.6.2024
Norsko - to je rybaření nejen pro zkušené rybáře, ale pro celou rodinu.
Fotografie z rybaření v Tingvollfjordu zaslali Fárovi.
Most 22. - 29. květen 2010
Počasí skvělé a asi díky tomu absence ryb v samotném fjordu.
90% úlovků bylo z volného moře.
Úlovky (druh, délka/hmotnost, datum ulovení, nástraha/technika lovu):
Treska tmavá, 103 - 110cm, 3ks, přívlač 2ks na modrostříbrný pilker 100g, pilkerování 1ks na stříbrný pilker 250g, trofejní pro mou maličkost :-)
Ďas mořský, 56cm, 23.6.2010, přívlač, gumová rybka na jigu, vrácen do moře.
Jaroslav Kovář
Květen 2010
Ahoj!
Rybaření je v celém Tingvollfjordu i v Halsafjordu velmi dobré. Tresek obecných už je méně, ale do fjordů natáhlo množství tresek tmavých a loví se i hodně mníkovců a mníků. Také máme chycené první letošní polaky.
Zdáse, že spoustu dravců natáhla do fjordu velká hejna sleďů.
Na oceánu v okolí ostrovů Smøla a Averøy je prý ryb také letos relativně hodně.
Ještě lepší je situace v okolí Roanu, Bergfjordu a Viku na poloostrově Fossen.
Z Meisingset zdraví
Bjorn
Duben 2010
Zdravíme z Most - Naustbekken!
Internet funguje velmi dobře. Ubytování na velmi vysoké úrovni, počasí zatím přeje (možná tu máme lepší počasí než je momentálně v Česku), ale od čtvrtka má být rapidní zhoršení.
Na ryby jsou místní vody zatím velmi skoupé, je to spíše o ježdění a hledání kde nějaká ryba je. Už se objevují černé tresky, polaci a obecných tresek je dost poskromnu.
Nicméně se v neděli 11.4. podařilo ulovit trofejního mníka, délka 122 cm, hmotnost 11 kg a úspěšným lovcem je pan Zdeněk Hruška.
Zdraví,
Martin Med a spol.
Říjen 2009
Podzimní počasí může mít v Norsku tisíce tváří. Mnozí z rybářů jistě zažili i v srpnu déšť se sněhem nebo v září silný vítr vylepšený chumelenicí.
Říjen 2009 byl však ve středním Norsku zcela jiného charakteru. Bylo několik deštivých dnů, ale převažovalo příjemné slunečné počasí s denními teplotami od -3°C do +10°C. Zatímco ráno bylo přístavní molo namrzlé, odpoledne se nezřídka rybařilo jen v košili.
Nádherného říjnového rybaření s kulisou zasněžených vrcholků hor v pozadí si v Norsku užívala i celá řada rybářů z Čech a Slovenska.
Kromě úlovků tresek, polaků a "kelerů" v kategorii 60-90 cm byl říjen v Tingvollfjordu především ve znamení úlovků metrových mníků mořských, bezpočtu sleďů a půlmetrových makrel.
Na několik rybářů se usmálo štěstí i v podobě úlovků méně častých - uloveni byli petře zbarvení pyskouni, elegantní štítníci a překvapivě také několik červených olihní.
Červen 2009
Kdo si počká, ten se dočká - to platí na rybách stoprocentně. A platí to tím spíše, když rybář přijede do nové lokality, kde nezná loviště ani optimální doby lovu. Rybařit na moři aniž víte, zda je v dané lokalitě optimální příliv nebo odliv, případně aniž tušíte, kdy je příliv nebo odliv, to připomíná ruletu. A tak v neznámém lovišti nezbývá než chytat a chytat a chytat... dokud se něco nechytí. Nebo se můžete na rybářskou výpravu náležitě připravit, jako lovec této tresky tmavé z Tingvollfjordu.
Léto dorazilo do Norska v druhém červnovém týdnu. Snad vydrží alespoň do července...
Počátkem června bylo v Norsku počasí spíše špatné až mizerné. Část pobřeží zasáhla vichřice, která znemožňovala rybaření i v uzavřených fjordech a na otevřeném moři se nedalo chytat několik dní.
Ale ani v druhém květnovém týdnu nebylo rybaření snadné, jak dokládá ohlas jednoho z návštěvníků lokality Most:
14.6. jsme se v pořádku vrátili z Mostu od Lilleviků.
Destinace úžasná, chaty i lodě excelentní, majitelé báječní. Počasí jsme chytli spíše na opalovací dovolenou, přes den slunečno až horko, zataženo a trocha deště až poslední dva dny. Rybí úlovky mizerné, nejhorší za celou naši rybářskou historii. Ve dne se chytat nedalo, jezdili jsme na noc.
Němcům od sousedů se podařilo chytit na otevřeném moři na úpatí plata ve 100 metrech na 10dkg pilkříka tresku 32 kg (120cm), jinak vůkol se chytala jen samá mrňata, ponejvíce tresek obecných (40-60cm) a pár menších polaků. Táhla hejna malých kelerů, ale fakt malých, vytáhli jsme i dva červené okouníky, ale také miminka. Na přívlač to bralo na modré pilkiny a černé twistry, v hloubce jen na stříbrné pilkry a červené gumimaky, keleři na zelená pírka.
Nicméně jsme si trochu vyčistili hlavu...
Vít Popp
23.5.-6.6.2009
Dobrý den,
posílám Vám fotky z každoroční dovolené z chaty Kvalvag.
V roce 2009 se nám rybolov vydařil. Chytili jsme cca 90 kelerů o velikosti 90-100 cm. Dále 50 ryb nad 100 cm. Největší ryba - treska obecná 125 cm. Rybu jsme nevážili, ale hlava na preparaci vážila 9,5 kg.
Petrův zdar - rybáři z Plzeňska
Únor 2009
Majitel chat Einset zakoupil tři nové echoloty s GPS-plotterem, které je možné si pronajmout za cca 600 NOK/týden.
Červen 2008
Po několika teplých týdnech na přelomu května a června přišlo zase klasické norské počasí. Občas byl velmi nepříjemný vítr a jestliže ráno bylo slunce a modrá obloha, v poledne klidně mohlo zase lejt jak z konve. Ale občas se nějaká hezká ryba chytla, především o slušné tresky tmavé (70-90 cm) nebyla nouze.
Květen 2008
Zatímco počátkem května panovalo v Norsku hezké a příjemné počasí (na norské poměry), v polovině května o prudké změny počasí nebyla nouze a na programu se opět objevil sníh, kroupy, déšť...
Hezké úlovky na přívlač jsou hlášeny z lokality Most:
"...Ve třech lidech jsme každý den chytili rybu nad 1 metr. Já jsem chytal na prut 30-60 gr., pletenka č. 17 a chytli jsme je cca ve 30 metrech na twister.
První den jsme chytli tresky tmavé 120 cm - 8,5 kg a 122 cm - 9,5 kg
S pozdravem
Tomáš Piskáček
Červen 2007
Ahoj Zdenko,
mali sme absolútne vynikajúci pobyt aj rybacku zároven, celých 11 dní nám svietilo slnko a bolo okolo 25-30 stupnov a ryby brali!
Opakovane sa mi termín v prvej júnovej /cervnovej/ dekáde ukázal co sa pocasia týka ako vyvázený a teplý. Viete, ze nás bolo celkom 10 osôb, z toho 4 úplní nerybári, zvysok "kaprári" a jeden "prívlaciar". Ale vsetci boli po druhýkrát, vedeli "do coho idú" a drzali sa ako rybári statocne. Chytali sme podla fyzických dispozícií = furt.
Prvé dva-tri dni som rybu za rybou chytala iba ja - normálne tresky okolo 50-75cm. Na lodi sme boli ako skupina,ostatní tahali iba sporadicky. Musela som sa "hlboko zamysliet" a dosla som na to,preco nechytali. Vsetci mali snúry!
A plávajúce. Tak 15g jigová hlavicka s malým twistrom nemala sancu sa dostat na dno do cca 15-20m hlbky a tresky im nebrali. Ja jediná som mala 0.25mm silon a co hod to záber... Premotali a chytali. Bolo vyriesené.
Lokalitu poznám a tak sme si "vyberali aké ryby chceme" -chodili sme na polaky, na kelery, tresky hnedé sme mali v zátoke. Pod mostom pani Magda /úplná nerybárka/ chytila nádherného "vlkousa" 93cm na malý twister v hlbke 8m. Jej foto poslem ku Vám do sútaze. Boloze to radosti!!! Úprimnej, nestrojenej.
Celý kolektív bol vo vytrzení, pili sme drahé nórske sampanské a tesili
sme sa ako malé deti. To bola nasa trofej!
Následne do "stredného" domu prisla parta Cechov - údajne chodia sem pravidelne. Boli to moc milí páni, ktorí nám dali cenné rady v love polakov - mali speciálny sonar a tým monitorovali dno, chytali polakov cca 93-95cm.
Zázitkom boli pre nás húfy delfínov, ktoré najmä v noci lovili popri pobrezí a odplasili nám vzdy ryby .
Chytili sme este halibuta, ale malého. Bol tiez prícinou velkej radosti,
fotenia a spokojnosti.
Ja ako osoba som musela trochu krotit "moje zivocísno", pri skupine 10 ludí je to nutné,navyse tam boli moji rodicia, s ktorými som casto vyrázala na lov. Sama by som isto isla aj dalej na more a chytala hlbsie.
Na 2 dni som odisla na lososov na rieku ORKLA do kempu VORMSTAD. Ked som v mrazákoch na recepcii videla ulovené ryby, siahla som po 200g prúte, snúre a tazkých plandavkách. Oplatilo sa. Po cca 2 hodinách som dostala razantný záber a na prúte mi visel velký losos - odhadom 120cm. Bojovala som statocne, pretiahla som ho cez celý prúd, palce mi drzalo 4-5 rybárov, uz som ho mala
2-3 m od brehu, ked mi výskokom a prevalením cez skalu rozrezal snúru! Zdenko, sadla som si na breh a tiekli mi slzy! Bola to ryba môjho zivota, prakticky zdolaná...rybár oproti mi krical: skoc do vody za ním a chyt ho do ruky! ... nemohla som. Sused doniesol z auta flasku whisky-rada som si dala a vyfajcila
som svoju prvú cigaretu v zivote!!! Sused ma donútil a dobre spravil. Samozrejme som uz záber nemala...
Touto formou VÁM VELMI PEKNE DAKUJEM ZA VASE SLUZBY.
Pekný den zelá
Alena
Květen 2007
Einset 19.-29.5.
Skupina plzeňských rybářů už jezdí do Einsetu, jak sami říkají "jako na chalupu". Ačkoli vody v okolí dobře znají a po několik let zde dosahují dobrých výsledků, v letošním roce se díky vrtochům počasí potrápili. Ryby po celou dobu pobytu měnily stanoviště a tak ačkoli jeden den objevili rybáři dobrá loviště, druhý den, zde byli zcela bez úspěchu. Rovněž braní ryb bylo velmi vlažné a soustředěné jen do krátkých časových úseků v průběhu dne.
Na počátku pobytu se ve fjordu pohybovala hejna metrových tresek tmavých, ale ta po několika dnech zmizela a po zbytek akce lovili rybáři vesměs jednotlivé ryby v okolí pobřeží, skal, mělčin a zlomů hloubek.
Kvalvag 5.-19.5.
Skupina rybářů, která navštívila Kvalvag již čtyřikrát, neměla tentokrát na růžích ustláno. Počasí bylo velmi proměnlivé a občas z oblohy spadla i "vločka, kroupa nebo kapka". Kromě obvyklých úlovků malých tresek se mezi úlovky objevil i polak 95 cm ulovený na přívlač a několik metrových tresek tmavých, které se ve fjordu objevily koncem pobytu.
Kvalvag 28.4.-5.5.
Uprimne receno ja se o velke ryby specielne nepokousim. Chytam pouze na privlac nebo mouchu a vetsinou do hloubek okolo 20 m. Presto se mezi ulovky objevila jedna treska obecna 107 cm...
Pavel. M.
krátké info z Norska: Kvalvag vyborny jak vzdy, s Thorem jsme se bez problemu domluvili na zapujceni druhe lode (ackoli ji oficialne uz nepujcuje, poradil si - mame uz skutecne pratelske vztahy).
Pocasi nic moc, ryby braly, ale muselo se vedet jak na ne. Vzhledem k ochlazeni na prelomu dubna a kvetna nejsou jeste vytreni polaci a kelleri, takze moc nebrali. Obecne byly vstricnejsi ryby do metru, jedna skutecne velka nam utekla.
Květen 2006
Nádherný úlovek se povedl známému preparátoru ryb, panu Procházkovi.
Již několik let jezdí s přáteli rybařit do Tingvollfjordu, do domku Kvalvag. Přes den se věnují většinou lovu ryb na přívlač, ale v květnu 2006 zkusili i noční lov u dna - nastraženy byly filety z tresek tmavých. Většinu úlovků tvořili mníkovci bělolemí, mníci mořští a malí hlubinní žraloci. "Povedl" se však i jeden trofejní úlovek - mník mořský délky 121 cm. Gratulujeme!
Dobrý den,
zde je pár obrázků z letošního Einsetu v druhé polovině května. Letos to bylo trochu slabší, 80% slušných ryb bylo ze brehu na Fléglove kazatelně a římsy u Trolí hory (ostrovy na severním fjordu za myší dírou), vetšinou se chytali polaci mezi 60 a 80cm. S polarizackama ale úžasný zážitek, když bylo občas útocícího polaka vidět. Nejvíc nachytal Pavel Šik, který s bráchou ke konci pobytu prišel na velké kelery. Princip byl v tom, zustat celý den na jednom míste a házet verší stormy. Zábery pak trvaly pár minut, než keleři přetáhli.
Já chyt jednoho z lodě (93), Pavel mel nejvetšího 110. K velkým rybám se jako figurant pro focení osvedcil náš Jirka, u nás urostlých junáku vypadají i ty nejvetší úlovky titěrně.
Standa dostal na sopce na celého kelírka, píchnutého na kolumbovo vejci, tresku jak pytel cementu. Já pak chyt u ptačích ostrovů ješte doršku přes metr (103). Na vláčák 10-30g s dvanáctkou fireline a vláčecím pilkříkem to byla vychutnávka.
Celkově bych braní ryb označil za rozpačité, samozřejmě zase neplatil žádný z dřívejších poznatků.
Zpestrení na závěr byly dvě. Nejdřív návrat od Trolí hory se svítící kontrolkou, přicemž motor nebyl ochoten jet rychleji než krokem. Naštestí bylo bezvětří a po dvouhodinové jízde jsme se nakonec doloudali k domovskému molu. Papež by z nás měl radost, celou cestu jsme se modlili.
Druhým a naštěstí závěrečným bonbonkem byl trajekt mezi Oslem a Fridrichshafenem, když se v noci rozpoutala na Skageraku vichřice. Seděli jsme v Sailors clubu a cucali pivo, když to zaclo houpat. Ješte jsme vylezli na palubu se kouknout, ale pak to zesilovalo a radši jsme zalezli do kajuty. Podařilo se mi usnout, ale po chvíli mne vzbudila strašlivá rána a zjištění že ležím střídavě nohama a hlavou vzhůru. Rány se opakovaly, nejspíš jak kolosální vlny narážely do trupu. Po lodi bouchání dveří, dupání a zvracení za tenkými prepážkami kajut. Smutně jsem pomyslel na dvě balení Postafenu v kufru auta zamčeného na palubě č.3 a čekal, jestli se mi udělá ještě hůř a taky jsi půjdu ulevit na WC. Naštestí se mi podařilo usnout a vzbudila mne až lahodná píseň, oznamující příjezd do Dánska.
Takže, príští rok jedeme zas!
Srdečně zdravím,
Jiří Podskalský
Květen 2006
Skupina plzeňských rybářů navštívila lokalitu Einset již po několikáté, tentokrát v termínu 13.-23.5.2006.
Zatímco na začátku pobytu byly úlovky velmi slabé, v dalších dnech se karta obrátila. Většinu úlovků tvořily tresky tmavé a obecné.
Větší část rybářů lovila na přívlač, především na twistery, gumové rybky a na pilkiny o hmotnosti do 60 g.
Osvědčenou taktikou bylo hledání hejn sleďů nebo malých tresek tmavých - v okolí hejn menších ryb, se vždy nějaký dravec našel.
Mezi největšími úlovky se objevily tresky tmavé 110 cm (13,4 kg), 103 cm (12 kg), treska obecná 106 cm (12.5 kg). Poslední uvedená treska obecná byla ulovena na nově testovanou nástrahu - "magic eye" s nastraženou celou treskou tmavou.
A jak už to bývá, někteří z rybářů si opět povodili rybu, kterou "nešlo otočit"...
Září, říjen 2005
Komu připadalo letošní léto horké, mohl se v polovině září zajet ochladit do Norska. Komu nestačí vítra a zima, ten si přišel na své za sněhových přeháněk a krupobití. Některé okresy v Norsku uvádějí, že napočítaly 55 dní v sérii, kdy každý den alespoň hodinu pršelo!
Po "nejhorším září za posledních 5 let" pak přišel říjen, který naopak ve většině revírů plynul ve znamení klidných podzimních dní plných sluníčka...
Červenec 2005
Vážení majitelé ck Pepa,
vrátili jsme se z Norska, kde jste nám zorganizovali týden rybolovu v Batnfjordu, kde jsme byli se známými. Musím vás alespon touto cestou velice pochválit a podekovat vám, za váš dokonalý servis.
Všechno fungovalo perfektne, myslím že i pro laika, který jede do Norska poprvé byly informace výborné.
Presto, že jsme v mori chytali poprvé, nachytali jsme hodne pres 100 kg ryb, denne jsme meli samozrejme ryby k veceri, ty malé jsme pustili zpet a z tech vetších jsme si nadelali filety domu.
Nejvetší úlovek byla treska cerná 7 kg, 75 cm, ale bylo jich takových nekolik...
Hezký den preje
Vladimír Olmr
Červen 2005
Koncem května bylo v oblasti Tingvollfjordu velmi příjemné počasí, které vydrželo až do začátku června. Nicméně v druhém červnovém týdnu se počasí opět zhoršilo a slabší byly i úlovky.
Naše skupina se strefila právě do období hezkého počasí a podařilo se nám i několik celkem slušných úlovků: treska obecná 108 cm, treska tmavá 101 cm, vlkouš 95 cm. Většinu tresek jsme ulovili na rozhraní Tingvollfjordu a Freifjordu, ale vlkouše přímo před chatami Treekrem.
Zdraví
Karel Tichý, Praha
Květen 2005
Jestliže v dubnu panovalo ve střední části Norska nepříliš teplé, ale celkem obvyklé počasí, první polovina května byla pro mnoho rybářů vpravdě zatěžkávací zkouškou. Nezřídka padal sníh, silný vítr přecházel ve vichřici a v některých dnech bylo rozumnější na ryby zapomenout. Extrémně nepříznivé počasí navíc provázela i relativně nízká aktivita ryb. Obrat nastal teprve v druhé polovině měsíce, kdy máme hlášeny četnější úlovky tresek tmavých délky přes 1 metr a mezi úlovky se objevil i vlkouš (mořská kočka) délky 110 cm a několik mořských ďasů délky okolo 1 metru!
Úspěšný týden prožila v Einset i skupina stálých zákazníků z Plzně:
"...Právě jsem se vrátil z Einsetu. Z pohledu úlovků to byla zatím moje nejlepší výprava do Norska. Naše skupina 6 lidí ve Skjelvagu chytila dohromady 20 ryb přes 90 cm, z toho 2 kusy přes 1 m..."