Reportáže
Kamčatka - Mikiža 2017 17.9.2017
Naší výpravu letos vedl Dima (kterého pamatujeme ještě jako 17-letého nováčka), další průvodci byli Saša (původem z amurské oblasti) a Arťjom (mezi průvodci nováček). Vařila a nutno říci, že skvěle vařila, Dimova nastávající Dáša. Rybáři byli „pražáci“ Milan (přívlač), Tomáš (přívlač a muška), Ondra (přívlač a muška), zástupce z Hané Petr K. (přívlač a muška), Jan z Austrálie (muška), doyeni z Krkonoš Milan P. a Péťa S. (muška) a jihočech Zdeněk (muška). Celkem bylo za týden zlomeno 6 prutů, vypito 210 piv a 20 lahví vodky. Podařilo se nám ulovit i množství krásných ryb a uchovat si řadu vzpomínek.
Švédsko – Nedre DalalvenLov štik a okounů - krátké zprávy 8.8.2017
Krátké zprávy, názory a postřehy lovců štik, okounů a candátů, kteří navštívili Nedre Dalalven.
Norsko – oblast Alta-KirkenesVaranger – na dohled od Ruska 31.7.2017
Na severním pobřeží poloostrova Varanger leží městečko a rybářský přístav Botsfjord. Svůj úlovek sem připlouvají vyložit lodě, které loví ve vodách Barentsova moře od Nové Země až po Špicberky. A protože se vyložení (a zpeněžení) úlovku v Botsfjordu vyplatí nejen místním rybářům, zajiždějí sem i lodě Ruské, Lotyšské, Polské, Německé... Navzdory své odlehlé poloze v nejseverovýchodnějším výběžku Norska je Botsfjord v současnosti nejproduktivnějším rybářským přístavem Norska.
Krátké zprávy a postřehy z Kuby 28.7.2017
Krátké zprávy, postřehy a názory rybářů z karibského ostrova Kuba.
Švédsko – KarlskronaKrátké zprávy a postřehy 28.6.2017
Krátké reportáže, zprávy a postřehy návštěvníků revíru Karlskrona.
Švédsko – HälsinglandTestovací výprava 27.5.-3.6.2017 4.6.2017
Testovací výpravu do revíru Freluga u středošvédského městečka Bollnäs jsme podnikli v šestičlenné skupině.
V sobotu v poledne letadlem do Stockholmu, pak necelé tři hodiny autem z půjčovny do chaty u jezera Herten a večer ve 20.00 už byl Filip na vodě a chytal první štiky.
My ostatní jsme se věnovali důkladnější přípravě, relaxaci, dokoupení zásob potravin...
Kdybychom tušili, jaké nás v příštích dnech čeká počasí, přikoupili bychom v místním obchodě krémy proti sluníčku, ale také svetry, zimní čepice a rukavice. To, co nám předvedlo švédské počasí na přelomu května a června, by nalomilo i silnější povahy.
Září na Loppě 20.2.2017
Pomalu se blíží konec srpna a s ním toužebně očekávaný odjezd do země zaslíbené. Cílová stanice poloostrov Loppa, kraj Finnmark. Loppu navštívíme již potřetí a tak kromě nováčků ve skupině víme všichni na co se těšit. Každý rok, co jezdím do Norska, si slibuji, že cestou vyzkoušíme průzračně čisté vody švédských řek a jezer a tento rok to konečně vyšlo. Pravda dovolená se protáhla na skoro tři neděle, ale stálo to za to.
Hestoysund trochu jinak 16.2.2017
Vyrazili jsme z Čech 12.8. v pozdním odpoledni, za dodávkou vlál vlek s pěti kajaky a dalším nákladem. Cesta přes Německo a Švédsko uběhla celkem rychle a těch posledních pár set kilometrů přes Norsko také. Na ostrově Hestoy nás přivítala dokonalá idyla, prší, fouká a je fakt hnusná zima. Když přestalo pršet, připravili jsme lodě, návazali pruty a někteří dokonce šli na vodu. Začalo opět pršet. Krčili se v závětří za prvním ostrůvkem na dohled od chat. Byl na ně přes okno krásný pohled.
Kostarika nejen rybářská 15.2.2017
Na celé naší planetě snad není země, která by na ploše menší než Česká republika nabízela pestřejší krajinu, bohatství živé přírody i směsici lidí a kultur než Kostarika. Za jediný den je zde možné zažít svítání ve vlhkém vedru tropického pralesa doprovázené křikem papoušků a voláním vřešťanů, vyjet autem po transamerické silnici až na hřebeny hor do nadmořské výšky přes 3000 metrů, kde se v mlžných lesích skrývají tapíři, jaguáři i pumy a při západu slunce pozorovat aligátory, jak se na břehu řeky vyhřívají pod dozorem volavek. Snídat můžete smažené banány s fazolemi v indiánské vesnici na březích Karibiku, k obědu vám kyprá černoška naservíruje steak a orosené pivo v kamioňácké hospodě a večer si vychutnáte krevety na tisíc způsobů při pohledu na slunce mizející ve vodách Tichého oceánu.
Prolínání vlivů karibských a pacifických i směsice euroamerického s jihoamerickým se do značné míry týká i světa ryb a rybaření.
Září na ostrově Smola 8.2.2017
Už jsem po všech těch výpravách nad polární kruh zapomněl, že i místa pod Trondheimem přináší skvělé rybářské zážitky. Vždy si s kamarády říkáme, že dokud můžeme, budeme jezdit na dálný sever. Střední část Norska necháme na důchod, až tělo nevydrží dvoudenní krčení se v autě. Jenže rok 2016 byl nejen rybářsky štědrý a já tak naplánoval výpravy dvě. První za polární kruh jako obvykle a druhou v polovině září na ostrov Smola.