Reportáže
Testovací výprava 27.5.-3.6.2017 4.6.2017
Testovací výpravu do revíru Freluga u středošvédského městečka Bollnäs jsme podnikli v šestičlenné skupině. V sobotu v poledne letadlem do Stockholmu, pak necelé tři hodiny autem z půjčovny do chaty u jezera Herten a večer ve 20.00 už byl Filip na vodě a chytal první štiky. My ostatní jsme se věnovali důkladnější přípravě, relaxaci, dokoupení zásob potravin... Kdybychom tušili, jaké nás v příštích dnech čeká počasí, přikoupili bychom v místním obchodě krémy proti sluníčku, ale také svetry, zimní čepice a rukavice. To, co nám předvedlo švédské počasí na přelomu května a června, by nalomilo i silnější povahy.
Norsko – oblast Soroya-LoppaZáří na Loppě 20.2.2017
Pomalu se blíží konec srpna a s ním toužebně očekávaný odjezd do země zaslíbené. Cílová stanice poloostrov Loppa, kraj Finnmark. Loppu navštívíme již potřetí a tak kromě nováčků ve skupině víme všichni na co se těšit. Každý rok, co jezdím do Norska, si slibuji, že cestou vyzkoušíme průzračně čisté vody švédských řek a jezer a tento rok to konečně vyšlo. Pravda dovolená se protáhla na skoro tři neděle, ale stálo to za to.
Norsko – oblast Sandnessjoen-Mo i RanaHestoysund trochu jinak 16.2.2017
Vyrazili jsme z Čech 12.8. v pozdním odpoledni, za dodávkou vlál vlek s pěti kajaky a dalším nákladem. Cesta přes Německo a Švédsko uběhla celkem rychle a těch posledních pár set kilometrů přes Norsko také. Na ostrově Hestoy nás přivítala dokonalá idyla, prší, fouká a je fakt hnusná zima. Když přestalo pršet, připravili jsme lodě, návazali pruty a někteří dokonce šli na vodu. Začalo opět pršet. Krčili se v závětří za prvním ostrůvkem na dohled od chat. Byl na ně přes okno krásný pohled.
Kostarika – NicoyaKostarika nejen rybářská 15.2.2017
Na celé naší planetě snad není země, která by na ploše menší než Česká republika nabízela pestřejší krajinu, bohatství živé přírody i směsici lidí a kultur než Kostarika. Za jediný den je zde možné zažít svítání ve vlhkém vedru tropického pralesa doprovázené křikem papoušků a voláním vřešťanů, vyjet autem po transamerické silnici až na hřebeny hor do nadmořské výšky přes 3000 metrů, kde se v mlžných lesích skrývají tapíři, jaguáři i pumy a při západu slunce pozorovat aligátory, jak se na břehu řeky vyhřívají pod dozorem volavek. Snídat můžete smažené banány s fazolemi v indiánské vesnici na březích Karibiku, k obědu vám kyprá černoška naservíruje steak a orosené pivo v kamioňácké hospodě a večer si vychutnáte krevety na tisíc způsobů při pohledu na slunce mizející ve vodách Tichého oceánu. Prolínání vlivů karibských a pacifických i směsice euroamerického s jihoamerickým se do značné míry týká i světa ryb a rybaření.
Norsko – oblast Hitra-SmolaZáří na ostrově Smola 8.2.2017
Už jsem po všech těch výpravách nad polární kruh zapomněl, že i místa pod Trondheimem přináší skvělé rybářské zážitky. Vždy si s kamarády říkáme, že dokud můžeme, budeme jezdit na dálný sever. Střední část Norska necháme na důchod, až tělo nevydrží dvoudenní krčení se v autě. Jenže rok 2016 byl nejen rybářsky štědrý a já tak naplánoval výpravy dvě. První za polární kruh jako obvykle a druhou v polovině září na ostrov Smola.
Maledivy – MaledivyMaldivské zúbky, zuby, zubiská 1.2.2017
Detský balón s postavičkou Mickey Mousa poskočil a s tichým prasknutím zmizol pod hladinou. Pod ním, v temnej hĺbke ako na plaváku doteraz visela hlava z ryby. Multiplikátor svojím rapotaním zvoláva rybárov k nočnému divadlu. Rasťo už chytil udicu, keď som mu pohybom ruky naznačil vydrž. Pomalé odvíjanie šnúry zrazu naberá na obrátkach. "Teraz ! "- skríknem a nasleduje prudký zásek, po ktorom udica zostala v oblúku. "Je tam!"- konštatuje radostne Rasťo.
Norsko – oblast Soroya-LoppaNusvåg v září - ráj (nejen) halibutů 29.12.2016
Zvuk mobilu prořízl čistý severský vzduch jako nůž máslo. „Přijeď, Martin už 30 minut zdolává nějakou rybu,“ stálo stroze v SMS zprávě. Reakce byla okamžitá, motor zaburácel, 115 koňských sil rozhýbalo hliníkový člun a donutilo ho ke dvoukilometrovému sprintu po hřebenech vln. Přijeli jsme právě na finále! Po čtvrtém přitažení odpočíval halibut u boku člunu a dva lovci se právě chystali vtáhnout obra do lodi. Ze vzdálenosti 20 m (blíž se mi nechtělo, abych rybu lodí nějakým způsobem neutrhl) jsem sledoval jejich pokus. „Ty v..e, ten má přes 2 m!“ spadla mi čelist, když kluci povytáhli monstrum nad vodu. Ryba se pomalu sunula přes bort lodi, rybáři supěli vysílením a... jen si počkejte!
Madagaskar – Terres RougesVelkým dravcům na stopě 29.12.2016
Slovenský cestovatel a dobrodruh Móric Beňovský si díky zrádným Francouzům kralování nad Madagaskarem moc neužil a tak se největší africký ostrov nestal největším ostrovem Slovenska. Škoda, namísto letu z Paříže jsme mohli létat z Bratislavy, zdejší nádherné ženy mohly kromě afrických a indonéských rysů získat i něco z krásy slovenských děvčat a v hospodách by černoši točili Zlatého Bažanta. Tak takovéhle a mnohé jiné koniny mne napadají, když se motorovou lodí řítíme téměř padesátikilometrovou rychlostí z našeho rybářského kempu k souostroví na severu.
Kanada – Řeka FraserZa jesetery, lososy a indiánským létem 23.12.2016
„Sekej! Ne, ještě ne! Já bych ještě počkal. Je tam ještě? Měls to seknout!“ Držím v ruce prut a snažím se nevnímat dobře míněné rady mých přátel, kteří stojí za mnou a sledují, jak se špička prutu, který držím v ruce, co chvíli otřese při záběru ryby. Jsou to záběry jako od hrouzka nebo od cejna – drbání, pak nic, pak už to vypadá, že ryba sebrala nástrahu a rozjíždí se, najednou se udice zastaví, zase nic. Náhle se špička začíná klonit k hladině. Žádné drbání, žádné rázy, ale pomalý a rozhodný tah. „Teď“, ozve se za mými zády právě ve chvíli, kdy zasekávám. Vzápětí startuje nad hladinu tělo dvoumetrové ryby – jeseter bílý.
Maledivy – MaledivyNečekaný mečoun 22.12.2016
Skupina rybářů – veteránů několika maledivských výprav, kterou střídáme 19. února na palubě, má za sebou týden rybaření ve větrném a deštivém počasí, ale na konto si mimo jiné připsala trofejní kranasy obrovské (GT) o hmotnosti 31 a 40 kg ulovené na popp. To nám se počasí vyvedlo – za celý týden ani kapka deště a mírný vítr pohupoval lodí právě tak, aby se nám v kajutách dobře usínalo. Ale trofejní úlovky celý týden žádné. O ryby nouze nebyla, jen „ty z rodu velkých“ se nám vyhýbaly. To se však 26. února mělo změnit.