Reportáže
Blomsoy 2.5.-11.5. 14.1.2016
Na cestu jsme vyrazili posledního dubnového dne roku 2014. Pietní ticho, kdy jsme se skloněnými hlavami vzpomínali na naše nejbližší, které jsme doma zanechali trvalo cca čtyři vteřiny, než jsme zajeli za první roh. Výbuch veselí a nefalšované radosti donutil i babičku jdoucí po chodníku, aby za námi zahrozila svou zánovní holí.
Panama – AzueroPanama ve znamení kohoutovců 26.12.2015
Kohoutovec je trochu zvláštní název pro druh ryby. Když si však zjistíte, jak tuhle rybu nazývají rybáři v angličtině (rooster fish) nebo španělštině (pez gallo), tedy v obou případech „kohoutí ryba“ a pak se podíváte na fotografii kohoutovce, dáte mi asi za pravdu, že rodové jméno se k téhle rybě opravdu hodí. Kohoutovci obývají tichooceánské pobřeží celé střední Ameriky od Mexika až po Kolumbii. A protože se jedná o dravce, kteří s oblibou loví svou kořist v pásu příbojových vln a často útočí na hladinové nástrahy, není divu, že patří ve střední Americe mezi sportovními rybáři k nejpopulárnějším úlovkům. Díky zcela unikátnímu tvaru těla jsou kohoutovci nezřídka i cílem rybářů ze zámoří, což byl také náš případ.
Švédsko – AmmarnasKrátce z Ammarnäs 17.12.2015
Krátké zprávy, postřehy a komentáře z rybářského revíru Ammarnäs. Ammarnäs je díky peřeji Sjöforsen a říčce Tjulan pro mnoho rybářů především lipanový revír, ale od poloviny července do srpna bývá spíše ve znamení velkých pstruhů. V průběhu srpna je v rybářském centrum Ammarnäs obvykle zaevidováno přes 50 pstruhů obecných ulovených na umělou mušku. To by nebylo nic neobvyklého, ale průměrná hmotnost těchto ryb se pohybuje okolo 2-3 kg!
Argentina – řeka ParanáDorado – opravdu zlatá ryba 13.12.2015
Druhů ryb, které se honosí jménem „dorado“, je na naší planetě hned několik. Všechny byly pojmenovány podle zlaté (španělský dorado) barvy těla. Asi nejzlatější ze všech z nich jsou jihoamerická dorada rodu Salminus, která obývají horské i nížinné řeky Bolívie, Uruguaye, Paraguaye, Brazílie a především Argentiny. Jejich extrémně silné tělo a jakoby zlatým pancířem osazená masivní hlava dravce připomínají prehistorického pstruha. Dorado nebo chcete-li česky „kujaba“, to je energie a síla v nádherném přírodním balení.
Norsko – oblast Alta-KirkenesPostřehy a krátké zprávy 13.12.2015
Krátké reportáže, zprávy a postřehy návštěvníků nejsevernějších končin Norska.
Švédsko – DalslandKrátké zprávy a komentáře 13.12.2015
Krátké reportáže, zprávy a poznámky návštěvníků revíru Dalsland.
Švédsko – Nedre DalalvenTyttbo - návrat po patnácti letech 7.12.2015
„Koupili jsme usedlost Tyttbo i peřeje. Do budoucna chceme udělat z peřejí revír „chyť a pusť“. Nechceš si k nám přijet zarybařit a do budoucna zařadit Tyttbo opět do nabídky Vaší cestovní kanceláře?“ Asi takhle zněla krátká zpráva, která se jednoho letního dne roku 2014 objevila v mé e-mailové schránce. Představou výpravy do Tyttbo, resp. na dolní tok řeky Dalälven jsem nijak zvlášť nadšen nebyl. Celkem dobře jsem si pamatoval na nádherné jezero Färnebofjärden s množstvím ostrovů i mohutné peřeje Tyttbo, kde jsme v devadesátých letech lovili štiky i pstruhy. Ale ještě více mi v paměti utkvělo, jak rychle se tento revír změnil, když sem začalo jezdit množství rybářů a místní rybářské sdružení nebylo ochotno změnit rybářské předpisy ani zajistit kontrolu jejich dodržování...
Dánsko – ostrovy Langeland a FynVýprava za rybolovem na ostrov Fehrmarn a do Hollands Diep 2.12.2015
Rád se s vámi podělím o zážitky z našich dvou letošních výprav. Cíl byl u obou stejný – rybolov. A přestože se jedna odehrávala ve slaných a druhá ve sladkých vodách, podmínky byly podobné a o dobrodružství rozhodně nebyla nouze. Na obě jsme se vydali s lodí Marine 450 Fish DLX.
Švédsko – KarlskronaJackson Kayak Fishing Open 2015 18.11.2015
Jackson Kayak Fishing Open 2015 byl již druhý ročník závodů v lovu štik z rybářských kajaků všech značek a typů, který se pořádal v souostroví Blekinge u švédského města Karlskrona. A protože loňský závod dopadl pro české účastníky velice dobře (Petr to celé vyhrál) a navíc jsme si tuto multinárodnostní akci opravdu užili, bylo jasné, že ani letos nemůžeme chybět.
Norsko – oblast Alta-KirkenesKarhamn - rybaření v rauši 18.11.2015
Popotáhl jsem gumovou rybu asi 5 m nade dno a rutinně ji nechal znovu propadat vodním sloupcem. Co to? Šnůra se náhle přestala odvíjet. Bleskově jsem pohlédl na obrazovku echolotu. Hm... divné, žádná výrazná změna hloubky. Následovalo pootočení kličkou navijáku a dopnutí šňůry. Vázka! Prudce jsem přisekl ve snaze vyprostit drahou nástrahu ze smrtelného sevření. Nic! Ale... přece – ačkoli se drift lodi nijak výrazně neměnil, slušně dobržděná cívka se pomalu protočila a... pak se začala otáčet rychleji a rychleji!