Revíry - destinace ► Asie ► Rusko ► Kamčatka ► Reportáže ► Krátké zprávy a postřehy
Na protest proti vstupu ruských okupačních vojsk na území Ukrajiny rušíme všechny zájezdy a výpravy do Ruska.
Našim demokraticky a protiputinovsky smýšlejícím partnerům i zákazníkům se omlouváme, ale za stávající situace je absolutní bojkot turistiky do Ruské Federace jedinou možnou reakcí.
Rusko - Kamčatka - Reportáže
Krátké zprávy a postřehy 31.12.2012
Video ze záběrů pořízených v září roku 2005. Občas se nám nějaké soubory zatoulají v archivu a tentokrát jsme se ke zpracování dostali o pouhých 15 let později, než jsme doufali.
Výlet na Kurilské jezero, kráter sopky Ksudač a termální prameny Chodutka v září 2018
Kamčatka - řeka Mikiža v srpnu 2017
Červenec, srpen a září 2012
V srpnu a září jsme spolu s naším kamčatským partnerem uspořádali opět seriál rybářských výprav na některé z kvalitních revírů poloostrova Kamčatka.
Pro letošní kamčatské léto byly charakteristické relativně vysoké teploty a malé množství srážek. Prakticky celý srpen nepršelo a hladina většiny řek byla několik centimetrů pod normálem, voda v řekách byla velmi čistá. Počátkem září pak přišly častější deště a prakticky každý druhý den pršelo. Voda se rychle vrátila k normálu a tah lososů kisuč za rostoucí hladiny řek nabral na intenzitě.
Téměř všechny lososí řeky na poloostrově Kamčatka se letos staly cílem extrémně silného tahu lososů gorbuša – pink. Od července do srpna byla trdliště řek Bolšaja-Bystraja, Opala, Dalekaja, Županova, Mikiža i Kundževaja doslova zamořena gorbušou. Orgány sledující tahy lososů a provádějící ochranu ryb a řek dokonce vyzývaly rybáře, aby ulovené ryby bez omezení odváželi s sebou domů.
Spolu s množstvím gorbuší přitáhlo nečekaně do řek i zvýšené množství lososů nerka. Obvykle bývají silné ročníky nerky v letech, kdy slábne tah gorbuší, ale letos tomu tak nebylo a lososi soupeřili o trdliště, často docházelo k likvidaci oplodněných jiker další vlnou přitáhnuvších lososů.
První letošní výprava směřovala na řeku Mikiža již na přelomu července a srpna. V řece bylo množství lososů nerka a gorbuša, které přilákalo nezvykle vysoké množství medvědů. V jediném dni pozorovali hosté při rybaření i 5-10 medvědů lovících lososy. Duháků se letos na Mikiže lovilo méně, ale mohlo to být i tím, že se rybáři více zaměřovali na lov lososů.
Řeka Kundževaja byla stejně jako v minulých letech cílem zvýšeného množství výprav. Především na dolním toku, kam už na raftech obvykle nejezdíme, se některé skupiny překrývaly a o loviště doslova soutěžily s rybáři, kteří sem od ústí jezdí na motorových lodích. Ale na horním a středním toku řeky byl klid - plán na výstavbu stacionárního loveckého a rybářského tábora se ruskému investorovi naštěstí nepodařilo realizovat. Kromě úlovků lososů, sivenů východosibiřských a malma, se rybáři 27. srpna dočkali na řece Kundževaja velkého překvapení:
Průvodce Sergej si při polední pauze půjčil od jednoho z klientů vláčecí prut a na první nához ulovil jediného doposud registrovaného tažného duháka na této řece! Ryba měřila 86 cm, vážila 6,8 kg, výška těla byla 18 cm. Byla ulovena na stříbrnou rotačku Aglia long velikosti č. 4.
Naprostou rybářskou bombou však byla testovací výprava na řeku Kamenistaja, která proběhla 2.-11. září 2012. Jednalo se o vůbec první sjezd této řeky na raftech. Řeka je na horním a středním toku ohraničena velkými peřejemi, které jsou nesjízdné, resp. sjízdné jen za určitého stavu vody a jen pro zkušené raftaře. Na dolním toku se řeka rozděluje do mnohých ramen často zatarasených naplavenými kmeny a větvemi stromů, což znemožňuje provoz lodí a dostupnost řeky od ústí do Ochotského moře. Díky tomu zůstala Kamenistaja ušetřena pozornosti rybářů i pytláků. V průběhu roku jsme o řece nasbírali maximum informací a rybařili na sjízdném úseku mezi peřejemi na horním a středním toku. Zatímco počet ulovených sivenů, lososů kisuč a nerka byl normální, tedy v případě sivenů 5-40 kusů / rybáře / den a v případě lososů 0-7 lososů na rybáře a den, počet a velikost ulovených duháků překonaly všechna očekávání. Chytali jsme každý 5-20 duháků za den, většina ryb byla ve velikostní kategorii 48-60 cm, asi 10% duháků bylo délky 60-65 cm a celkem bylo uloveno i 8 ryb délky 70-74 cm. Kamenistaja je pracovní název pro řeku a pokusíme se řece zachovat anonymitu jak jen to bude možné, aby rybářský tlak na lokalitu byl co nejmenší. V srpnu-září 2013 plánujeme na řeku Kamenistaja dvě výpravy – jednu muškařskou na horní tok řeky a jednu kombinovanou muška+přívlač na střední tok řeky. Více informací o řece a letošní testovací výpravě zveřejním koncem září.
Od 10. září začal na většině kamčatských řek nezvykle silný tah lososů kisuč. Dokonce i na dolním toku řek Avača a Bystraja, které jsou díky snadné dostupnosti pod stálým tlakem rybářů i pytláků se podařilo ulovit množství lososů.
Zdeněk Edelmann
Červenec, srpen a září 2011
Optimální stav vody v řekách se v sezóně 2011 projevil pozitivně na množství lovených ryb, především lososů. V roce 2011 proběhl tak trochu nečekaně silný tah lososů, alespoň, co se počtu ryb táhnoucích do řek týče. Především v řekách ústících do Tichého oceánu odpovídaly počty táhnoucích lososů přibližně dvojnásobku obvyklých čísel, ale ani na řekách ústících do Ochotského moře nebyla situace špatná.
Trochu horší byla velikost táhnoucích lososů – ve srovnání s údaji z devadesátých let nebo ve srovnání s lososy z aljašských řek se zdá, že se začíná rybářský tlak (z legálního i nelegálního rybolovu) projevovat zmenšením průměrné velikosti táhnoucích ryb – rybáři a pytláci lovící do sítí totiž preferují lov větších jikrnaček, ze kterých vyrobí více kaviáru a malé ryby házejí zpět do vody. Ve skupinách táhnoucích lososů tak dostávají více šancí na výtěr malé ryby. Snížení velikosti lovených ryb je patrné především u lososů čavyča-king a lososů kisuč-coho. Podle údajů různých rybářů bylo na jednoho kinga o hmotnosti nad 10 kg uloveno 3-5 malých kingů o hmotnosti 1-5 kg. Zda se opravdu jedná o poškození genofondu lososů v kamčatských vodách a zda je tento proces nevratný, to ukáže teprve čas.
Červencový lov lososů čavyča-king komplikoval již tradičně relativně vysoký stav vody na řekách, ale rybáři, kteří se zaměřili na dolní toky řek Bystraja-Bolshaja, Kol a Dalekaja, se zpravidla dočkali alespoň dílčího úspěchu. Obvyklý týdenní úlovek na jednoho rybáře lovícího na přívlač byl 3-10 malých lososů čavyča o hmotnosti 1-5 kg a 1-2 kingové o hmotnosti nad 10 kg. Největší na přívlač prokazatelně ulovený king sezóny 2011 vážil 19,8 kg.
Tah lososů nerka a keta byl méně výrazný než v jiných letech, ale tyto druhy nepatří mezi sportovními rybáři k vyhledávaným a většinou si jejich menší nebo vyšší četnosti rybáři ani nevšimnou.
Poněkud dříve, již v první polovině srpna se v některých kamčatských řekách objevili lososi kisuč (coho). Letní tah relativně malých stříbrňáků byl velmi intenzivní a velikost ryb odpovídala obvyklé úrovni (1,5-3 kg). Na časný „letní“ tah stříbrňáků navázal počátkem záři i podzimní tah o něco větší ryb, u kterých však bylo patrné relativně vysoké zastoupení malých ryb okolo 2 kg, zatímco dříve běžně lovení kisuči o hmotnosti 3-5 kg byli ve výrazné menšině.
Časný a početně silný tah lososů kisuč se přirozeně odrazil i na množství táhnoucích sivenů malma. „Golců“ táhlo velké množství a s ohledem na množstí lososů (a jejich jiker) je v řekách během tření lososů čekaly pořádné hody. Totéž platí i o lipanech a duhácích – na lososích trdlištích jsme nezřídka ulovili duháky, kteří byli vykrmení jako pašík před porážkou.
Komplikovaná a nejednoznačná legislativa začíná na některých kamčatských řekách způsobovat střety. Pronájmy řek, o které se před dvěma lety soutěžilo a které jsou dle názoru některých ruských právníků nelegální, vyvolaly na několika řekách střety mezi faktickými uživateli řek a mezi osobami, které získaly řeky a okolní honitby do pronájmu. Někdy se jedná o firmy, které mají zájem především o lov v okolí řek, jindy se dokonce jedná o společnosti napojené na pytláky nelegálně produkující kaviár, v lepším případně o rybářské firmy, které mají koncese na lov lososů při ústí řek a pronájmem řek se snaží zabránit lovu lososů na jejich trdlištích, případně o spekulanty, kteří si levně pronajali určitou honitbu s řekou a dnes se snaží získat zpět vložené investice, jak se dá. Zatím se komplikace týkají několika řek na jihu Kamčatky, na které pořádají neohlášené výpravy někteří podnikavci z Petropavlovska využívající nejednoznačnost zákonů a spoléhající na absenci kontroly. S rostoucími náklady na pronájmy řek je však jisté, že kontrol bude přibývat a tak, jak nájemci některých řek bohatnou, budou stále častěji vyžadovat dodržování svých nájemních smluv a úhradu poplatků za povolenky, resp. za možnost rybolovu či lovu na „svém“ uzemí. V krajním případě může dojít k vytlačení všech návštěvníků z okolí některých řek a tyto se buď budou těšit ideální ochraně nebo (a to se bohužel ukazuje jako častější varianta) se stanou rejdištěm pytláků, kteří zde budou vesele lovit lososy do sítí připraveni ukrýt se v křoví při každém zaslechnutí helikoptéry, která je na většině míst jediným možným dopravním i kontrolním prostředkem.
Zvýšení kontroly na některých řekách způsobilo, že firmy, které nemají koncesi k organizaci sportovního rybolovu nebo si včas nezajistily licence na některé z řek, využívají častěji licencí nebo nájmů jiných firem. To má za následek zvýšený rybářský tlak na některé řeky. Nájemcům řek to sice přináší vyšší příjmy, ale trpí tím populace ryb v řekách a především sami rybáři, kteří po cestě dlouhé mnoho tisíc kilometrů končí na řece, kde je namísto liduprázdných končin čeká přetlačování o loviště s jinými rybáři. V minulých letech docházelo k tomuto jevu běžně na některých úsecích řeky Opala a letos to byl celkem překvapivě problém řeky Županova, kde se v některých týdnech kromě hostů stacionárních táborů, kteří se po řece pohybují na motorových lodích, potkávaly v jednom týdnu i 3-4 výpravy na raftech. Tak, jak s postupem let přibývá v Rusku rybářů, kteří si mohou dovolit rybaření na Kamčatce, bude tento problém stále častější, tím spíše, že místní úřady postupují velmi laxně proti podnikavcům, kteří pořádají rybářské výpravy na místní řeky nelegálně. Nezbývá, než navštěvovat řeky vzdálenější (a tedy dražší) nebo si výpravu na některou z bližších a snáze dostupných řek raději dvakrát rozmyslet.
Kamčatka - srpen a září 2010
Letošní zima byla na Kamčatce relativně chudá na sníh a projevilo se to i na stavu vody v řekách. Zatímco na západním pobřeží pak stav vody v řekách doplňovaly velmi silné podzimní deště, řeky na východním-pacifickém pobřeží měly po celou letní a podzimní sezónu normální nebo mírně snížený stav vody.
Co se tahu ryb týče, bylo by možné sezónu 2010 charakterizovat takto:
Tah lososů čavyča - king byl na místní poměry dobrý, ale přesto se týdenní úlovek na jednoho rybáře pohyboval mezi 0-10 rybami. Velikost kingů byla malá, obvyklá hmotnost lovených ryb se pohybovala jen okolo 6-12 kg. Rybaření navíc již tradičně komplikuje lov lososů čavyča do sítí, takže se lov kingů na Kamčatce stává nepříliš zajímavým sportem.
V červenci a srpnu byl velmi silný tah lososů gorbuša a nerka. V některých řekách se gorbuše a nerky lovily až do září.
Relativně slabý byl tah lososů keta, což se dalo čekat s ohledem na extrémně silný tah ket v roce 2009.
Lososů kisuč táhlo více než v jiných letech, ale byli relativně menší velikosti (v průměru jen okolo 2,5 kg). Podzimní tah kisučů byl opožděn (stejně jako v minulých letech) a rovněž jejich velikost byla překvapivě malá - zřídka se podařilo ulovit kisuče o hmotnosti nad 5 kg (80 cm).
Sivenů malma i východosibiřských bylo uloveno více než v jiných letech a rovněž jejich velikost byla velmi dobrá. Vysoké počty souvisí pravděpodobně se silným tahem lososů gorbuša a nerka.
Výpravy na jednotlivé řeky:
Mikiža - na řeku v tomto roce necestovala žádná výprava (řeka byla rezervována, ale obě skupiny byly zrušeny).
Kabuška - tradičně skvělý lov duháků a letos i množství lososů kisuč, kteří táhli relativně pozdě, ale ve vysokých počtech.
Dalekaja - srpnová výprava muškařů z Norska si užila dobrou rybařinu (lov duháků, sivenů a letních kisučů).
Francouzsko-italská skupina si dobře zachytala duháky a siveny na horním toku, ale jejich pobyt komplikovaly intenzivní deště a vysoká hladina vody.
Tah lososů kisuč byl opožděn, většina kisučů byla jen na dolním toku řeky a střední tok řeky byl prakticky bez ryb.
Švédská skupina, která měla původně střídat Francouze na řece Dalekaja, z důvodu vysoké hladiny vody přesunula cíl své cesty na dolní tok řeky Županova, kde si všichni velmi dobře zachytali duháky, siveny i lososy kisuč. Především počty a velikost ulovených sivenů východosibiřských-kundža byly velmi dobré, největší ulovená kundža měřila 94 cm. Bohužel rybaření na řece Županova probíhá za stálé přítomnosti rybářů na motorových lodích a pobyt tak poněkud postrádá atmosféru života v divočině.
Výpravy na řeku Kundževaja si užívaly relativně silného tahu lososů kisuč. Byly to sice ryby relativně menší velikosti (v průměru jen okolo 2,5 kg), ale počtem to vynahradily. Sivenů malma i východosibiřských bylo uloveno více než v jiných letech a rovněž jejich velikost byla velmi dobrá, včetně trofejních malm (dolly varden) okolo 65 cm a kundžy 90 cm. Bohužel dojde pravděpodobně již v roce 2011 k výstavbě stacionárního tábora na středním toku řeky a pobyb motorových lodí, který byl doposud omezen na dolní tok řeky se rozšíří na celou řeku a ta ztratí svou divokost i rybářské kvality.
Sezónu na řece Dalekaja zavírala na přelomu září a října česká výprava, která dosáhla velmi dobrých úlovků pstruhů duhových a zažila i extrémně úspěšný lov lososů kisuč. Výprava si s ohledem na počasí protáhla pobyt na řece a doplula cca 5 km od ústí řeky do Ochotského moře, kde se rybáři zaměřili na lov "sjomgy" - tažné formy pstruha duhového, která se vzácně vyskytuje v některých kamčatských řekách. Největší pstruh duhový ulovený během této výpravy na řeku Dalekaja měřil 74 cm a největší losos kisuč 82 cm. Lososů kisuč-coho bylo v některých pasážích řeky tolik, že i na umělou mušku bylo možné dosáhnout takového výsledku, jako 9 ulovených ryb na 10 názhozů.
Dokonce i místní obyvatelé a rybáři se shodují na tom, že tolik lososů kisuč, kolik v letošním roce táhlo do Kamčatských řek, v posledních pěti letech nepamatují a kvanta lososů, která táhla do řeky Dalekaja v závěru září a v říjnu jsou pravděpodobně nejsilnějším tahem za posledních 10 let.
25.9. 2010
Ahoj Zdenku,
akorat jsme dorazili domu, cesta v pohode.
V Moskve nemusis prejizdet mezi terminaly autobusem, jsou propojene tunelem. 5minut a jsi na mezinarodnim.
Ja za sebe diky moc za nejlepsi rybarsky zazitek v zivote. Doufam ze se tam sejdem zase za rok.
Diky, mej se
Ondrej
Rybářská výprava na kamčatskou řeku Mikiža - video
Video z výpravy na řeku Kundževaja