Diskuse ► Maledivy ► Úlovky, trofeje, zajímavosti
Diskuse - Maledivy - Úlovky, trofeje, zajímavosti
Příspěvky ze země Maledivy, okruh "Úlovky, trofeje, zajímavosti"
Pro tento okruh je u této země 163 příspěvků. Příspěvky jsou seřazeny podle data vložení.
- Zdenek 30.01.2019 18:34
- rybář 16.03.2018 17:35
-
Maledivy 27.2.-6.3.2018
Vyrazili jsme na rybářsko-rodinou dovolenou bez velkých očekávání, co se úlovků týče. Přesto se nám podařilo něco, v co jsme ani nedoufali.
Mečoun - black marlin, který měřil od konce ocasní ploutve po špičku meče 301 cm, tedy 250 cm od výřezu ocasní ploutve po špičku spodní čelisti. Zdoláván byl těsně přes 2 hodiny, se smekacím navijákem Daiwa BG 8000 (300 m šňůra a 60 m monofil 0,9 mm). Nástraha chobotnička s gumovou rybkou 15 cm a jednohák. Zabral v 10 hodin na volném oceánu při trollingu, resp. přesunu mezi atoly.
Barakuda byla chycena při trollingu na rapalu 12 cm a měřila 125 cm. Wahoo jsme jeden den chytili 7, ale jinak 1-2 ks. Největší změřené wahoo bylo 140 cm, jedno bylo o kousek delší.
Honza - rybář 16.03.2018 17:27
-
Maledivy 27.2.-6.3.2018
Protože jsme byli na palubě jen tři rybáři bez předchozích zkušeností z tropické přívlače a tři nerybářky, chytali jsme na popp obvykle 2x denně, vždy jen půl hodiny a jen ve dvou.
Protože jsme poppovali poprvé, tak jsme první tři dny byli bez úlovku, což
nám vzhledem k námaze moc optimismu nepřidávalo. Pak jsme to ale prolomili a celkem jsme zdolali 5 kranasů-GT od 50 do 70 cm (odhadem 4-6 kg) a 2 kanice.
Na trolling jsme byli výrazně úspěšnější a kromě zdolaného mečouna jsme měli i barakudu 125 cm, asi 20 wahoo od 80 do 145 cm a plachetníka, který byl zdolaný, ale upadl nám do vody při vytahování na palubu.
Honza - rybář 16.03.2018 17:19
-
Maledivy 27.2.-6.3.2018
Večerní rybolov byl den ode dne naprosto rozdílný, od téměř bez záběru až po chytání co nához, to okamžitý útok.
Posádka byla mimořádně ochotná a snaživá, kuchař opravdu šikovný. Vzhledem ke stísněným podmínkám dokázal nečekaně mnoho. Milé překvapení pro nás byla návštěva vesnice, kde jsme si i prohlédli stavbu lodě, obdivovali jsme řemeslo, kde i v nuzných podmínkách dokázali stavět krásnou loď, asi 30 m dlouhou a 3 paluby, hotová asi ze 2/3. Jeden večer jsme strávili na ostrově, kde nám posádka připravila BBQ, což byla vítaná změna a docela romantika.
Všichni jsme si velmi užili šnorchlování, kdy jsme dvakrát pozorovali manty a třikrát želvy.
Vlastně jediné zklamání pro nás byla návštěva opuštěných ostrůvků, které jsou sice nádherné, ale pruh plastových lahví ukazuje, co jsme my lidé zač...
Před odletem jsme krátce navštívili Male, trh stojí určitě za vidění, koupili jsme nějaký suvenýr a podívali se na obchod s rybářskými potřebami. Možná ho příště navštívíme při příjezdu, byl opravdu dobře zásoben pro místní podmínky.
Honza - Zdenek 07.03.2018 19:10
-
Maledivy 6.3.2018
Protože každá sranda jednou končí, tak dnes končí i naše maledivské putování mezi atoly a ostrovy.
Ráno jsme si ještě pár hodin zatrolovali na vnější hraně atolu a podařilo se nám narazit na hejno bonit a velkých dorad. Dorada (zlak nachový) nám zabrala dvě, ale obě bohužel na Mírův prut, kde byla na multiplikátoru zacuchaná šňůra a obě dorada se díky zablokovanému navijáku bohužel utrhla. Tohle zacuchání šňůry občas způsobují multiplikátory z řadičem, který nevydrží rychlý výpad ryby a při nesprávné činnosti způsobuje komplikace. Řešení je snadné - multiplikátory z řadičem do tropických moří raději nebrat (nebo řadič vyřadit z provozu).
V průběhu poledního poppingu exceluje Jindra dvěma chňapaly-snapper a kranasem. Já sekunduji jedním bluefinem a bohužel trhám obrovského kranase přes 20 kg (při zdolávání mi praskla stolibrová šňůra).
Po poledni šnorchlujeme u nádherného korálového útesu v okolí písčiny a po následujícím obědě trolujeme směrem na letiště. Cestou nám Jindra chytil 70 cm tuňáka dogtooth a pěkně macaté bonito délky 62 cm.
Před šestou večerní kotvíme u letiště a za dvě hodinu už stojíme na letišti připraveni na cestu domů, do práce... - Zdenek 05.03.2018 18:29
-
Maledivy 5.března 2018
Na dnešek jsme měli naplánovaný pětihodinový přesun mezi atoly a tedy trolling s jasnou cílovou rybou: mečoun. Ale reálný průběh rybaření byl poněkud odlišný. Nejprve jsme narazili na hejno tuňáků a dorad v okolí plovoucího odpadu. Pár malých tuňáků žlutoploutvých a jedno dorado jsme ulovili, pak jsme osvobodili želvu zamotanou do chuchvalce plovoucích starých lan a sítí a nakonec mečoun během necelých deseti minut přinutil Jindru, aby dvakrát převinul obsah svého multiplikátoru a trochu si zasportoval. Pak se bohužel vypnul. Ještě dvakrát jsme ten den viděli skákat mečouna, ale my se už věnovali lovu jiných ryb na přívlač: na oceánské hraně korálového útesu jsme si skvěle zachytali kranasy GT i bluefiny, chňapaly-red snapper, kanice a jehlice. Největší rybou na přívlač (popp) byl dnes Jindrův kranas GT dlouhý přesně metr a vážící pár gramů přes 15 kg. - Zdenek 04.03.2018 19:25
-
Maledivy 4. března 2018
Každým dnem se celý team zlepšuje v nahazování i zdolávání ryb a je to vidět na výsledcích i za nepříliš příznivého počasí a kolébavé plavby po vlnách.
Stejně jako včera jsme si i dnes skvěle zavláčeli na oceánské straně korálového rifu. Většina zdolaných kranasů byla v kategorii 60-80 cm, jeden měřil 92 cm (11,8 kg). Ale ty největší kranasy se nám dnes bohužel nepodařilo zastavit (natož zdolat).
Večer kotvíme v průlivu mezi ostrovy a na vertikální přívlač i na položenou lovíme kranasy velkooké, barakudy, drobné korálové rybky. Králem večerního lovu se stal míra tuňákem jednobarvým-dogtooth délky 114 cm (12,8 kg). - Zdenek 03.03.2018 19:03
-
Maledivy 3. března 2018
Dnes byl dlouhý a na ryby i zážitky úrodný den. Po trochu lenivém ránu a několika hodinách trollingu, které nám a našemu kuchaři vynesly jedno wahoo 120 cm, jsme se rozhodli opět věnovat více sportu a ke slovu přišla přívlač, resp. popping. Skoro hodinu jsme se snažili bez úspěchu až na několik výjezdů a planých útoků bluefinů. A pak se najednou karta obrátila a my dorazili na úsek, kde o záběry nebyla nouze a v jednu chvíli jsme dokonce zdolávali čtyři kranasy současně. Většinou to byly ryby 60-70 cm, ale k lodi jsme dovedli i jednoho kranass GT 20 kg+ a jeden velký kranas Vláďovi přerval udici o korál. Ale protože používáme trojháky bez protihrotu, tak se s tím ta ryba jistě v pohodě vypořádala.
Odpoledne se Pepa věnoval úspěšně muškaření z písčité pláže, kde lovil kranasy, zatímco ostatní vláčeli okolo ostrova. Zatímco přes poledne vrcholila aktivita kranasů, odpoledne jsme kranasa neulovili žádného, za to jsme zdolali krásného kanice 96 cm a dva žraloky bělocípé 92 a 96 cm.
Pak přišla ještě ke slovu vertikální přívlač a večerní lov na položenou, ale to už je zase jiný příběh... - Zdenek 02.03.2018 18:39
-
Maledivy 2. března
S ohledem na předpověď počasí a průběh přílivu jsme si ráno přispali a vyplouváme na trolling až po sedmé. Asi po deseti minutách plavby po vnějším okraji atolu narážíme na hejno tuňáků žlutoploutvých, které ochotně berou na povrchové nástrahy a na wobblery. Třikrát jsme se k hejnu vrátili a celkem jsme ulovili 10 tuňáků žlutoploutvých 60-74 cm (3-4,5 kg) a dvě bonita. Při zpracování tohoto úlovku to na naší lodi vypadalo jako v řeznictví, ale pořídili jsme tak sobě i rodinám našeho personálu skvělé jídlo na příštích několik dnů.
Po ranním trollingu jsme pak opět naladili na více sportovní notu a chytali jsme kranasy na poppy v okolí korálových útesů. Někteří z nás si dnes ulovili na popp svého prvního kranase. - Zdenek 01.03.2018 18:53
-
Maledivy 1. března 2018
Kombinace úplňku a silného větru není úplně šťastná, ale podařilo se nám najít část atolu, kde šlo s úspěchem vláčet.
Na poppy a jerky jsme dnes ulovili nejen kranasy obrovské-GT, ale také několik bluefinů, jehlici a metrového žraloka.
Asi největší rybu měl na udici Jindra: po záseku šla nekompromisně přes brzdu a teprve, když Jindra dotáhl brzdu skoro nadoraz, podařilo se mu rybu otočit. Dovedl ji k lodi a už se zdálo, že je dobojováno. Jenže ta potvora náhle zabrala, zajela rychle a zcela nekompromisně pod loď, takže byl Jindra nakonec rád, že zachránil prut. Návazec bohužel ryba přetrhla, zřejmě o korály. Na pokoření dvacetikilové hranice si v rámci této výpravy ještě budeme muset počkat.
Maledivy 28.-30. ledna 2019
Na malé lodi Standard je nás tentokrát 5 rybářů, z toho tři jsou v teplých mořích úplní nováčci.
Ale i nováčci se po třech dnech rybaření začínají otrkávat a jejich nohy si zvykají na pohupování paluby, hmotnost vláčecích prutů a nástrah.
Cestou na loviště jsme se potýkali s extrémně silným proudem. Cesta, která jindy trvá 6 hodin trollingu nám tentokrát zabrala skoro 10 hodin a museli jsme si ji rozložit do dvou dnů. Při trollingu na oceánu jsme zatím nenarazili na žádné mečouny nebo plachetníky, jen na malé tuňáky a bonita.
Uvnitř atolu jsme utrolovali první makrelu Solandrovu – wahoo. Několik wahoo jsme potkali i při poppingu-přívlači na vnější hraně atolu, ale o naše nástrahy nejevily zájem.
Na popping jsme zatím ulovili kranasy modroploutvé i obrovské-GT, chňapaly červené, cejnovku a kanice měsíčního. Zatím žádná z vyvláčených ryb neměřila přes 75 cm, ale překonat metrovou hranici jsme připraveni.
Večer je na lodní zádi přehlídka rybích druhů ulovených na položenou a na vertikální přívlač: kranasi, chňapali, cejnovky, štítovec-lodivod, barakudy...