Reportáže
Řeka Saryu, 20.-30. 10. 2009 1.11.2009
Výprava na řeku Saryu byla naplánovana do období, kdy po letním monzunu hladina řek opět klesne a voda se pročistí – tehdy jsou ryby hladové, koryta řek zbavená sedimentu i potenciální potravy a hladové ryby táhnou za potravou a teplejší vodou z velkých ledovcových řek do přítoků. Taková tedy alespoň byla teorie i naše představa. A realita?
Rusko – KamčatkaDolinovka - realita zapomenute reky 8.9.2009
Je 4. září. Mrazivým ránem se nese zvuk motoru lodě, která pomalu mizí v mlze. Místní rybáři-pytláci nás odvezli z vesnice proti proudu řeky Kamčatky k bývalému mostu. Ten byl od 80 let nepoužívaný (a hlavně neopravovaný) a dnes z něj nezbylo téměř nic. Po téměř třiceti letech částečně zarostla i bývalá cesta do vesnice, kam v padesátých letech přesídlili Korejce. Dodnes tam údajně pár lidí ještě žije, ale k přístupu na hlavní silnici používají jinou cestu.
Indie – podhůří HimálajeMahsír - himálajský tarpon 21.8.2009
Kdo jednou pocítil tah této ryby na konci udice, snadno pochopí, proč jej Angličané přirovnávají k lososu atlantskému a proč mu Američané dali přezdívku „himálajský tarpon“. V české rybářské literatuře se mahsír objevuje i pod výstižným jménem veleparma himálajská.
Egypt – AsuánEgypt 2009 aneb druhá výprava za králi řeky faraonů 19.6.2009
Prut se prohýbal pod nápory velkého nilského okouna. Když si ryba usmyslela vyrazit do spásných hlubin asuánské přehrady, sledoval jsem jen bezmocně vlasec odvíjející se z navijáku za typického vrčení namáhané brzdy. Uplynulo 30 minut a já jsem svého protivníka ještě ani neviděl! Teď ale u boku lodi poprvé problesklo stříbrné tělo mohutného dravce a mně se rozklepala kolena. Tak tohle je opravdu RYBA! Ještě chvíle strachu a … Mohammed zkušeně vytáhl okouna do lodi. Měl 144 cm a 50 kg! Jedinou chybou bylo, že tahle příhoda se odehrála v roce 2005, při mé první návštěvě Asuánu. A letos jsme takhle úspěšní nebyli!
Krátké zprávy a reportáže 19.6.2009
Postřehy, krátké zprávy a reportáže návštěvníků Asuánského přehradního jezera.
Švédsko – Fegen-AsundenAktuality, novinky a krátké reportáže 19.6.2009
Aktuality, novinky, postřehy a krátké reportáže z jezer Fegen-Asunden a jejich okolí.
Kanada – Yukon - Dalton Trail LodgeVýprava za sivenem obrovským 19.6.2009
Když jsem se v lednu dozvěděl, že pojedu na ryby do Kanady, přišlo mi to jako zpráva z jiného světa. Ale život už je takový a sem tam něco, co zpočátku vypadá jako „science – fiction“, každý z nás prožije. I přes to, že jsem se snažil vyplňovat těch dlouhých pět měsíců čekání na cestu přípravami a sháněním podrobných informací o místě pobytu a hlavně o způsobu rybolovu v kanadských jezerech a řekách, připadaly mi jako věčnost. Kýžený den však nakonec přece jen přišel a po devítihodinovém letu z Frankfurtu jsme 24.června po poledni přistáli v kanadském městečku Whitehorse, v provincii Yukon.
Krátké zprávy a postřehy z Braxmaviken 4.6.2009
Postřehy, krátké zprávy a reportáže návštěvníků Braxmaviken.
Rusko – KamčatkaZa lososy do země medvědů 22.5.2009
Když konečně nahmatávám fotoaparát, objevuje se huňáč. Pravděpodobně ležel na břehu schovaný v trávě a baštil lososa. Teď se postavil na zadní a začal větřit. Odborná literatura nelhala – kamčatský hnědý medvěd je ještě mohutnější než americký grizzly (inu v Rusku „vsjo balšoje„)....
Norsko – oblast Lofoty-VesterályHamaroy-moře uprostřed hor 30.4.2009
Ostrůvek nabízí, kromě sněhobílých pláží a měkkého porostu pro pohodlný spánek, také zcela jedinečné panorama. Není tedy divu, že ráno, když už slunce zase stojí vysoko na téměř bezoblačném nebi, se nemůžeme pohledu na okolní hory a skaliska nabažit. Náš ostrůvek je takřka uprostřed širokého zálivu lemovaného hradbou hor, kterou jen na několika místech přerušují úzké průlivy a ústí fjordů Kaldvågfjorden a Sagfjorden. Jsme v horách a na moři zároveň.