Reportáže
Immarsundet - první výprava 6.1.2008
Východní pobřeží ostrova Tustna, ležící severovýchodně od Kristansundu, je cílem naší cesty. Tam leží Imarsund – průliv spojující Edotfjord se Strandafjordem. Několik kilometrů dlouhý sund je sevřen po celé své délce vysokými kopci, vytvářející tu neopakovatelnou drsnou ale zároveň krásnou scenérii severské krajiny. Oba břehy průlivu lemuje nesčetné množství zátok s oblázkovými plážemi i příkře spadajícími břehy. Ve spodní části se nalézá několik ostrůvků. Dno průlivu je poměrně členité s maximální hloubkou 120 m. Mělké partie se tu střídají s hlubšími úseky.
Norsko – oblast TingvollfjordMost 2007 4.1.2008
Jsme parta dobrých přátel, rybářů i nerybářů. Ti z nás, kteří patří do té první skupiny tělem i duší, jsme již v minulých letech neodolali svodům rybaření na severu Evropy a proto jsme se několikrát vydali do Norska. Naše nadšení bylo tak veliké, že se nám podařilo přesvědčit i ty naše přátele, kteří rybařině příliš neholdují. I oni se letos rozhodli cestovat s námi za velkými úlovky do norských fjordů.
Norsko – oblast TingvollfjordNení MOST jako MÖST! 4.1.2008
Když jsem se v CK PEPA informoval na možnosti rodinné dovolené ve středním Norsku a Zdeněk do telefonu suše odpověděl: „Nechceš zkusit Most,“ přitrouble jsem se uchechtl a čekal, jaká další vtipnost z něj vypadne. Tak špatně snad zase neartikuluji. Nechtěl jsem s rodinou do severních Čech, ale do Norska! Po dalších 10 minutách hovoru už ale bylo jasno a já jsem se na dovolenou v Mostu (tedy spíše v Møstu) začal opravdu těšit.
Rusko – KamčatkaKamčatka 2007 30.12.2007
Souhrn úlovků rybářských výprav na Kamčatce v roce 2007 podle záznamů Zdeňka Edelmanna.
Švédsko – Nedre DalalvenLéto na Nedre Dalalven 10.11.2007
Protože jsme výlet pojali jako rodinný, byli jsme domluveni, že se střídavě jeden den budu věnovat rybám a druhý věnujeme výletům do okolí. Hned první den po příjezdu, jsem se tedy vydal pokusit hledat štěstí na Nedre Dalälven. Počasí bylo proměnlivé, poměrně chladno, občas přeháňka, ale hlavně nepřijemný silný vítr. Nastavil jsem sonar a začal hledat ryby. Dno jezera bylo velmi členité s hloubkou od 2 do 4 m. Jsem přítelem přívlače, zejména používám woblery Rapala, takže jsem předpokládal, že se bez úlovku nevrátím…
Egypt – AsuánZa rybami faraónov 5.6.2007
Že Asuán, ty môj pekný, tak tam si ešte nebol, no poď do mňa, nech ťa vyskúšam –takto nejako by to povedali naši televízni mafiáni. A že sme mali strach z krokodílov, hadov a škorpiónov tak nato vezmite jed!
Thajsko – jižní ThajskoAndamanské moře - první výprava 6.4.2007
Zajímavé ryby jsme viděli, měli jsme i několik záběrů od slušné ryby, ale žádnou opravdu velkou rybu jsme během této testovací výpravy neulovili. Ale není všem dnům konec, v jižním Thajsku je krásně a nebyli jsme zde naposledy!
Keňa – keňské pobřežíKeňa po osmi letech aneb dvakrát nevstoupíš do stejného moře 18.3.2007
Když jsme se před osmi lety vraceli z Keni plni dojmů z rybaření, safari a krásného prostředí, netušili jsme, že to bude tak dlouho trvat, než zase budeme zdolávat u Mtwapa Creek nějakou rybu v křesle lodi pro Big Game Fishing.
Rusko – KamčatkaSrpen - září 2006 22.11.2006
V srpnu a září 2006 jsem na Kamčatce připravil pobyt pro celkem pět skupin (dvě české a tři mezinárodní). Uvádím údaje skupin, které jsem osobně doprovázel. Zatímco červenec a srpen byly na kamčatské poměry velmi suché a teplé měsíce (za 60 dní jen 3 dny deště), zaří bylo, co se počasí týče, normální. Každý týden, který jsme trávili na řece pršelo 2-3 dny, 2-3 dny bylo zcela jasno a 2-3 dny zataženo nebo polojasno. V letošní sezóně jsme se na Kamčatce prakticky nesetkali s komáry ani s muchničkami – pravděpodobně důsledek suchého léta. Zatímco v jiných letech klesají noční teploty v září při vyjasnění mírně pod bod mrazu, za celé letošní září klesla teplota k nule jen čtyřikrát.
Švédsko – TjuonajokkSlunce za polárním kruhem 21.11.2006
Nevím, zda se mi podaří odpovídajícím způsobem popsat a přiblížit atmosféru severské tundry a sluncem prohřátého rybářského kempu Tjuonajokk, ale určitě se o to pokusím, aby i náhodný čtenář mohl v podvědomí ucítit tu zvláštní vůni a kouzlo nedotčené laponské přírody.