Reportáže
Za rybami faraónov 5.6.2007
Že Asuán, ty môj pekný, tak tam si ešte nebol, no poď do mňa, nech ťa vyskúšam –takto nejako by to povedali naši televízni mafiáni. A že sme mali strach z krokodílov, hadov a škorpiónov tak nato vezmite jed!
Andamanské moře - první výprava 6.4.2007
Zajímavé ryby jsme viděli, měli jsme i několik záběrů od slušné ryby, ale žádnou opravdu velkou rybu jsme během této testovací výpravy neulovili. Ale není všem dnům konec, v jižním Thajsku je krásně a nebyli jsme zde naposledy!
Keňa po osmi letech aneb dvakrát nevstoupíš do stejného moře 18.3.2007
Když jsme se před osmi lety vraceli z Keni plni dojmů z rybaření, safari a krásného prostředí, netušili jsme, že to bude tak dlouho trvat, než zase budeme zdolávat u Mtwapa Creek nějakou rybu v křesle lodi pro Big Game Fishing.
Rusko – KamčatkaSrpen - září 2006 22.11.2006
V srpnu a září 2006 jsem na Kamčatce připravil pobyt pro celkem pět skupin (dvě české a tři mezinárodní). Uvádím údaje skupin, které jsem osobně doprovázel.
Zatímco červenec a srpen byly na kamčatské poměry velmi suché a teplé měsíce (za 60 dní jen 3 dny deště), zaří bylo, co se počasí týče, normální. Každý týden, který jsme trávili na řece pršelo 2-3 dny, 2-3 dny bylo zcela jasno a 2-3 dny zataženo nebo polojasno. V letošní sezóně jsme se na Kamčatce prakticky nesetkali s komáry ani s muchničkami – pravděpodobně důsledek suchého léta. Zatímco v jiných letech klesají noční teploty v září při vyjasnění mírně pod bod mrazu, za celé letošní září klesla teplota k nule jen čtyřikrát.
Slunce za polárním kruhem 21.11.2006
Nevím, zda se mi podaří odpovídajícím způsobem popsat a přiblížit atmosféru severské tundry a sluncem prohřátého rybářského kempu Tjuonajokk, ale určitě se o to pokusím, aby i náhodný čtenář mohl v podvědomí ucítit tu zvláštní vůni a kouzlo nedotčené laponské přírody.
Seiland 2006 - rybářský sen pokračuje! 20.11.2006
Tři pruty jsou ohnuté k prasknutí. Já, Honza i Roman zabíráme naplno. I přes brzdy multiplikátorů dotažené „na krev„ ryby čas od času získají zpět několik metrů. „Bože, my snad vytáhneme tři metrovky najednou,„ mihne se mi hlavou myšlenka, kterou ale další výpad ryby okamžitě zažene zpět do říše fantazie, kam bezesporu patří. S ubývajícími silami cítím, že i „to„ na druhé straně vlasce pomalu ochabuje, a adrenalin mi pomáhá zvýšit úsilí na maximum. Shodou okolností jsme trefili skvělé místo a všichni tři končíme souboj současně (a také úspěšně). Nahlížím přes bort lodi a to co vidím, mi na okamžik vyráží dech…
STORSJÖ – lipani z bobří řeky 4.10.2006
Rozhodnutí, kam pojedeme na tradiční letní rybářskou výpravu do Švédska, jsme učinili již na konci roku 2005, v době, kdy vyšla kniha „S rybářským prutem kolem světa„ (nakladatelství FRAUS a Agentura FOX). V knize je právě jedna kapitola věnována revíru Storsjö. Autorem je známý pražský muškař a odborník na Skandinávii Ivo Knákal. Můj článek by se tedy klidně mohl jmenovat „Po stopách Ivoše Knákala„. Ale jak už to bývá, všechno bylo jinak!
Sorvaer, červenec 2006 11.8.2006
Druhá výprava na severní pobřeží ostrova Soroya se nesla v duchu vzpomínek na červenec roku 2005, kdy jsme kromě několika dvacetikilových tresek a spousty vlkoušů ulovili i své první platýse halibuty.
Všech dvanáct účastníků na čtyřech lodích zapomnělo na "malé" ryby a své snažení soustředilo na šupinatce z rodu "velkých". A dočkali jsme se...
Bogen - oáza klidu 24.7.2006
Budete-li chtít na členité mapě Norska najít tuto osadu (to slovo k pár domkům a jedné čerpací stanici naprosto sedí), musíte hledat v Bindalském regionu a vězte, že mezi Brőnnoysundem a Namsosem sotva natrefíte na rozmanitější rybářský revír. Hlavní devizou Bogenu je mimo božského klidu a malebné přírody jedinečná poloha. „Sedí„ totiž na průsečíku dvou diametrálně odlišných fjordů: severního Kjellfjorden a jižně položeného Arsetfjorden. Díky této devize byste zřejmě marně pátrali po lepším místě, jež může nabídnout rybolov téměř nezávislý na vrtoších počasí a všudypřítomném větru.
Červen - kanadské jaro 24.7.2006
Přesně po roce se počátkem června 2006 vracím „na místo činu„. Když se letadlo připravuje na přistání ve Whitehorse, připadá mi barva horských jezer „nějaká divná„. Není divu, ta jezera, jak se později ukáže, jsou totiž zamrzlá!